Co to znaczy mieć plan na życie i dlaczego warto go mieć? Na pewnych etapach życia, społeczeństwo oczekuje od nas planu na nasze dalsze życie. Jednym z takich etapów jest matura lub jeszcze wcześniej, ukończenie szkoły podstawowej i wybór średniej. Od dziecka zasypuje się nas pytaniami kim chcemy zostać jak dorośniemy.

W dorosłym życiu możemy planować remont mieszkania, zakupy, wydatki, urlop i tym podobne kwestie. Życie ludzkie ma to do siebie, że na jego całość składa się mnóstwo mniejszych elementów. Wszystkie one są szalenie ważne i potrzebne, bo bez nich byłoby tak sobie.

“(…) plany należy pielęgnować jak rośliny. Jeśli zasadzi się je w odpowiednim miejscu, jeśli będzie się ich doglądało i przycinało w miarę potrzeby, w końcu wyrosną zgodnie z oczekiwaniami i przyniosą spodziewane owoce”. – Steve Perry

Jak zaplanować swoje życie?

Plany mają to do siebie, że zazwyczaj podlegają pod sąd rzeczywistości. Ktoś chce być lekarzem a finalnie obsługuje pogrzeby. Są rzeczy na które nie mamy wpływu i wydarzenia które dzieją się poza nami. My, co najwyżej, możemy się im poprzyglądać. Swoje życie możemy planować na bieżąco, czyli krótkoterminowo, na przykład, na tydzień do przodu ale też możemy je rozplanowywać w dłuższej, przykładowo, rocznej perspektywie. Kiedy w kalendarzu jawi się 31 grudnia, długoterminowych planów snujemy całkiem sporo. Czasem jest tak, że jakaś myśl pojawia się i znika a później wraca do nas dyskretnie co jakiś czas. Oznacza to, że warto ją zauważyć, bo ma ona nam coś ważnego do przekazania.

Po co mi życiowy plan?

Czy można robić nieporządek w chaosie? Okazuje się, że można i wielu z nas, którzy żyją w takim zamęcie uważa, że ktoś inny robi mu w nim jeszcze większe zamieszanie. Życiowy plan można zacząć od tego o której dzisiaj położę się spać, na jaką przyjemność pozwolę sobie przed snem i o której godzinie planuję wstać następnego dnia.

Mogę sobie zaplanować, co zjem na śniadanie, co będę robił po pracy, gdy wrócę do domu, gdzie i jak spędzę wolny czas. To jest takie codzienne planowanie, które pomaga wprowadzić ład i porządek, również a może przede wszystkim w naszych myślach. Pomaga nam efektywnie zorganizować dzień tak, by znaleźć w nim czas na wszystko, co ważne, bez wyłączania własnych potrzeb. Po to on jest!

Muszę, powinienem, nie wiem… 

Dużo osób ma z robieniem jakichkolwiek planów pewien problem, polegający na tym, że coś muszą, że coś powinni ale na końcu i tak nie wiedzą czy aby na pewno muszą, czy aby na pewno powinni… Inni z kolei uważają, że planów trzeba się trzymać i mają rację, bo to pomaga organizować codzienność. Jeżeli jednak nie wykonamy wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy, możemy to wykonać przy najbliższej okazji! Nie musimy z tego rezygnować! Nie powinniśmy się też za to, mentalnie biczować! To nie jest koniec świata, naprawdę… Świat ma o wiele więcej, znacznie lepszych powodów, żeby się skończyć a nadal trwa, czego nasze życie, jest najlepszym dowodem.

Plany małe i duże 

Cudownie, jeżeli mamy dobrą pamięć, bo nie każdy ją ma. Nie mniej jednak swoje plany, zarówno te małe jak i te duże warto sobie zapisywać. Niekoniecznie w telefonie… Pisanie odręczne wspiera nasz mózg. Coraz więcej osób pisze bez pomocy kartki i długopisu, wykorzystując do tego telefony, laptopy i inne nowinki technologiczne. Tego, co sobie napisaliśmy wirtualnie, łatwiej się pozbyć, łatwiej to ukryć – jest to fakt niezaprzeczalny – a do tego na klawiaturze pisze się szybciej. Niestety, nie trenowane umiejętności zanikają. Własny przykład pokazuje, że im mniej człowiek odręcznie zapisuje dla samego pisania, tym później większe są z tym trudności, gdy chociażby trzeba podpisać świstek w urzędzie lub napisać coś odręcznie. Zaczynają nam drżeć ręce a litery są tak koślawe, iż bolą od nich oczy.

Zaopatrz się więc w zeszyt lub kalendarz. Planuj swoje życie prywatne, zawodowe a nawet towarzyskie. Niech Twoje plany będą elastyczne z uwagi na okoliczności, które nie zawsze są od nas zależne. Planuj sobie swoje życie w dniach, tygodniach, miesiącach a nawet latach. Znajdź w swoich życiowych planach czas na pracę, odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi, kontakt z rodziną, przyrodą, to, co Cię pasjonuje i w czym chcesz odnieść sukces.

Zwykliśmy narzekać, że mamy nie wystarczająco dużo czasu na wszystko albo, co gorsza, nie mamy go wcale! Czas to pojęcie względne, umowne. Dawniej okresem aktywności był dzień od wschodu aż do zachodu słońca. Okresem odpoczynku była noc, czyli okres od zmierzchu do świtu. Nie było też tylu rozpraszaczy i wypełniaczy czasoprzestrzennych. Ludzie znajdywali czas na wszystko i byli o wiele bardziej szczęśliwi i spokojni niż my, żyjący w aktualnym świecie, dla nas współczesnym.

Dlaczego warto?

Mieć plan to znaczy wiedzieć czego i kiedy się chce. Warto go mieć ponieważ jest to swego rodzaju obraz naszych myśli, wyobrażeń i celów. Nie jesteśmy stworzeni do tego, by nic nie robić. Każdy coś robi. Ludzka natura nie jest bezczynna. Plan nie tylko obrazuje ale też w pewien sposób manifestuje, urzeczywistnia a przede wszystkim porządkuje nasz umysł. Dba też o naszą organizację, byśmy nie robili wszystkiego na raz, bo nic dobrze nie zostanie w ten sposób zrobione. Warto mieć listę planów na swoje życie zarówno tu i teraz jak i w przyszłości. Plany dają nadzieję a nadzieja potrzebna jest do życia.

“Stwórz konkretny plan spełnienia Twego pragnienia i bez względu na to, czy jesteś gotów czy nie, zacznij natychmiast wprowadzać go w życie.” – Napoleon Hill

Sprawdź też: Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

“Zamierzam żyć każdym dniem (…) Niektóre z tych dni będą ładne i nie mam wątpliwości, że niektóre będą brzydkie, ale czy można zrezygnować ze wszystkich ładnych dni, bo boisz się tych brzydkich?” – Kirsty Dallas