Czy jesteś perfekcjonistą? Wielu z nas ludzi dążących do sukcesu to perfekcjoniści. Chcemy wszystko robić dobrze i jesteśmy gotowi włożyć dużo czasu i wysiłku w daną pracę, żeby tak było. Niedoskonałość jest uważana za słabość i deficyt. W rzeczywistości jednak, perfekcjonizm może mieć szkodliwe konsekwencje, prowadząc do ciągłego stresu, frustracji i obniżenia samooceny. Jak zapanować na wewnętrznym perfekcjonistą i osiągnąć więcej? Jak uwolnić radość z niedoskonałości?

“Perfekcjonizm — prosty przepis na wieczne nieszczęście”.

Jak pefekcjonizm niszczy Twoje życie?

Wysiłek, który niepotrzebnie wkładasz w osiągnięcie perfekcji, tak naprawdę sabotuje Twoje dążenie do perfekcji. W rezultacie Twoja produktywność znacząco spada.

Oto dwanaście sposobów na jakie perfekcjonizm niszczy twoje życie

1. Sprawia, że gorzej adaptujesz się do zmian
2. Skłania do myślenia w kategoriach „wszystko albo nic”
3. Zniechęca do podejmowania ryzyka
4. Nakręca negatywne monologi wewnętrzne
5. Upośledza umiejętność podejmowania decyzji
6. Zwiększa podatność na prokrastynację
7. Podnosi poziom stresu
8. Okalecza kreatywność
9. Czyni bezbronnym wobec nieprzewidzianych problemów
10. Może prowadzić do frustracji, lęku, a nawet depresji
11. Szkodzi relacjom z innymi ludźmi
12. Czyni podatnym na nawykowe zadowalanie innych ludzi

Jak perfekcjonizm niszczy życie?

Czy jesteś perfekcjonistą? Test na perfekcjonizm.

Łatwo jest stwierdzić, czy jesteś perfekcjonistą. Taka postawa ma wiele charakterystycznych cech.Zastanów się, czy rozpoznajesz w swojej codziennej pracy niektóre z alarmujących objawów:
unikasz ryzyka;

  • nie lubisz wychodzić poza strefę komfortu i uczyć się nowych rzeczy;
  • złościsz się na siebie za swoje błędy, nawet jeśli inni chwalą Twoją pracę;
  • negatywnie reagujesz na konstruktywną krytykę;
  • zawalasz terminy albo regularnie prosisz o ich przedłużenie;
  • nie możesz pogodzić się z tym, że ktoś wykonuje jakąś pracę lepiej niż Ty;
  • jesteś mikromenedżerem, który nienawidzi delegować zadań innym;
  • Twoje cele i oczekiwania — dotyczące zarówno Ciebie, jak i innych osób — są niepraktyczne;
  • Twoje poczucie własnej wartości jest silnie związane z tym, co inni ludzie myślą o Twojej pracy.

Jeżeli obserwujesz u siebie niektóre z powyższych cech, czas zmienić podejście do pracy. A przede wszystkim czas przejąć władzę nad swoim wewnętrznym perfekcjonistą.

Jak stać się antyperfekcjonistą i czerpać radość z niedoskonałości?

Wszyscy mamy wady. Wszyscy popełniamy błędy. Perfekcjonizm to iluzja, wszelkie formy dążenia do niego prowadzą wyłącznie do rozczarowania, frustracji i autokrytycyzmu.

Czas przejąć władzę nad swoim wewnętrznym perfekcjonistą! Damon Zahariades autor książek, który na bazie doświadczeń stał się ekspertem w dziedzinie zarządzania czasem i własną wydajnością, w swoje kolejnej publikacji Radość z niedoskonałości, daje kilka wskazówek

#01 Dostrzegaj niepokojące sygnały pefekcjonizmu

Możliwe, że nie wszystkie powyżej opisane objawy perfekcjonizu Ciebie dotyczą. Ale nawet obecność kilku z nich może oznaczać problem.

#02 Bądź wobec siebie szczery

Jeżeli rozpoznajesz u siebie jeden z tych alarmujących sygnałów, nie próbuj przekonywać samego siebie, że to po prostu jest Twoje podejście do pracy. Samoświadomość to klucz do poprawy wydajności.

#03 Zastanów się, dlaczego chcesz wszystko robić perfekcyjnie

Czy myślisz, że to wspomoże rozwój Twojej kariery? Czy jesteś przekonany, że Twoja firma upadnie, gdy popełnisz błąd? Jakie przekonania leżą u podstaw Twojego dążenia do perfekcji?

#04 Zakwestionuj swoje przekonania

Założenia, które zidentyfikujesz w punkcie 3., to prawdopodobnie złudzenia — na przykład popełnienie błędu nie spowoduje zamknięcia Twojej firmy. Zakwestionuj każde ze swoich przekonań, żeby sprawdzić, czy jest racjonalne.

#05 Powoli zmieniaj pojedyncze nawyki

Jeżeli nienawidzisz delegować zadań, wybierz na początek kilka takich, które mają niski priorytet. Jeżeli negatywnie reagujesz na konstruktywną krytykę, poproś kogoś, żeby dał Ci szczerą opinię, tak abyś nauczył się lepiej znosić krytyczne uwagi. Nie próbuj wprowadzać dużych, przełomowych zmian. Skup się tylko na jednym nawyku naraz.

#06 Siedź swoje postępy

Czy nowy nawyk, który starasz się wykształcić, przynosi negatywne rezultaty? Co takiego zmienił? Aby przejąć całkowitą kontrolę nad swoim wewnętrznym perfekcjonistą, musisz sobie uświadomić, że to nie przyniesie żadnych negatywnych skutków. A żeby się o tym przeko-nać, musisz śledzić swoje postępy.

#07 Ogranicz czas, jaki spędzasz nad każdym projektem lub zadaniem

Często jest tak, że dana praca zajmuje nam dokładnie tyle czasu, ile na nią przeznaczymy. Jeżeli dasz sobie zbyt dużo czasu, automatycznie zaprosisz do działania swojego wewnętrznego perfekcjonistę. Aby tak się nie stało, ogranicz czas, jaki przeznaczasz na wykonanie każdego zadania ze swojej listy rzeczy do zrobienia. I obiecaj sobie, że po upłynięciu tego czasu odłożysz zadanie, nad którym pracowałeś.

Słowo na zakończenie

Perfekcjonizm niszczy Twoją produktywność. Może też zrujnować Twoją firmę albo zablokować Ci ścieżkę kariery. Może nawet sprawić, że inni zaczną Cię unikać.

Musisz chcieć się pozbyć swojego wewnętrznego perfekcjonisty. Bardzo możliwe, że gdy to zrobisz, zaczniesz robić dużo więcej, a jakość Twojej pracy wciąż się utrzyma na wysokim poziomie.

Bycie chodzącym ideałem jest zdecydowanie przereklamowane. Co gorsza, to pułapka, która prowadzi do chronicznego niezadowolenia. W momencie, kiedy postanawiasz, że będziesz zwalczać swoje perfekcjonistyczne skłonności, dajesz sobie wolność, by czerpać z życia (jeszcze) większą satysfakcję!

Kiedy prawdziwie rozumiesz, że nie da się być cały czas chodzącym ideałem, dajesz sobie przyzwolenie, by zrezygnować ze swoich nierealistycznych wymagań. Pozwalasz sobie doskonalić się, dzięki czemu masz szanse na ciągły rozwój osobisty i zawodowy.

Zastanów się teraz nad własnymi doświadczeniami. Czy masz trudności z odczuwaniem durny ze swojej pracy, w której przydarzyły Ci się drobne błędy? Czy uważasz się za nieudacznika, i to nawet wtedy, gdy wszyscy wokół śpiewają peany na Twoją cześć? Czy zdarzyło Ci się załamać po postrzeganej porażce, mimo że inni chwalili Cię za dobrą robotę?

Jeżeli tak, to czas powstrzymać Twoje sztywne i bezlitosne perfekcjonistyczne skłonności.

Radość z niedoskonałości. 

Damon Zahariades w książce Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu odkryje przed Tobą tajemnice destrukcyjnego pragnienia bycia perfekcyjnym. Jeżeli Twoje perfekcjonistyczne zachowania oddziałują negatywnie na Twoje życie, to porady, które znajdziesz na stronach tej książki, okażą się dla Ciebie wprost bezcenne.

Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu - Damon Zahariades
Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu – Damon Zahariades

Przeanalizujesz podstawy pefekcjonizmu, obalając wiele błędnych przekonań związanych z poszukiwaniem doskonałości. Zyskasz wgląd w to, jak odróżnić szkodliwy perfekcjonizm od pozytywnego dążenia do rozwoju i samodoskonalenia. Ten wyjątkowy poradnik pobudzi też Twoją refleksję nad sobą i zachęci do przyjęcia nowej perspektywy, co jest kluczowe dla wyzwolenia się z węzłów perfekcjonizmu. W książce znajdziesz nie tylko solidną dawkę wiarygodnej informacji, ale również szczegółowy plan postępowania, który pomoże Ci eliminować przymusowe dążenie do nieosiągalnych ideałów. Dzięki temu zyskasz wolność od potrzeby ciągłego zdobywania uznania ze strony innych.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że kiedy nauczysz się ujarzmiać wewnętrznego perfekcjonistę, przestaniesz wypatrywać błędów i używać ich jako dowodów potwierdzających Twoją nieudolność czy niepełnowartościowość. Zaczniesz je postrzegać jako okazje do nauki, które pozwalają Ci być lepszą wersją siebie.

Odkryj radość życia, zrezygnuj z perfekcjonizmu i skup się na prawdziwym szczęściu!

“Kiedy nauczysz się uciszać wewnętrznego perfekcjonistę, błędy (i Twoje, i cudze) będą zdawały się mieć znacznie mniejsze konsekwencje.”. – Damon Zahariades

Źródło: Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu – Damon Zahariades, wydawnictwo Sensus 2024, tłumaczenie Katarzyna Rojek

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Co robią produktywni ludzie? 100 reguł produktywności