Szczęście to bardzo subiektywne uczucie, które każdy z nas definiuje nieco inaczej. Wielu z nas uzależniania swoje poczucie szczęścia od zasobów materialnych i warunków życia, tymczasem liczne badania naukowe dowiodły, że nie ma ono nic wspólnego z zasobnością portfela. Nie jest uzależnione od warunków zewnętrznych, a od naszych wewnętrznych uwarunkowań, na które sami mamy ogromny wpływ. Czy każdy może być szczęśliwy? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak pamiętać, że szczęście, a nie znajdziemy w otaczającym na świecie. Nikt nie może nam go również dać. Gdzie więc znaleźć szczęście? Jak być szczęśliwym w życiu? Sprawdź, co ono naprawdę oznacza i w jaki sposób można je zbudować.

“Szczęście jest rezultatem naszego osobistego wysiłku. Trzeba o nie walczyć, dążyć do niego, upierać się przy nim, a czasami nawet szukać go na drugim końcu świata”. – Elizabeth Gilbert

Czym jest szczęście?

Z reguły osoby borykające się z problemami finansowymi, jako szczęście postrzegają dostanie życie. Z kolei chorzy czy niepełnosprawni, widzą je w pełni zdrowia, a samotni myślą, że odnajdą je tylko, znajdując życiowego partnera. Tymczasem uzależnianie szczęścia od warunków zewnętrznych, najczęściej powoduje jedynie narastającą frustrację, negatywizm i wpędza w coraz bardziej pesymistyczne podejście do życia.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvard zdefiniowali szczęście jako poczucie wewnętrznej harmonii i spełnienia w stosunku do siebie, innych i otaczającej nas rzeczywistości- bez względu na to, jaka ona jest. Można więc powiedzieć, że nasze poczucie szczęścia w 100% zależy od nas samych- od naszego nastawienia i naszych myśli.

“Szczęście i nieszczęście leżą w sposobie, w jaki przyjmujemy wydarzenia, nie w naturze samych wydarzeń”. – Anthony De Mello

Szczęście zaczyna się w naszej głowie i to my sami je budujemy lub burzymy. Wzrasta wraz ze zwiększającym się poczuciem wdzięczności, za to, co mamy i jacy jesteśmy. Wiele badań wskazuje na to, że to właśnie wdzięczność jest tym magicznym kluczem, który otwiera nam szeroko drzwi do pełni szczęścia.
Pamiętajmy, że doceniając to, co aktualnie jest w naszym życiu, otwieramy się na świat i zyskujemy coraz więcej powodów do zadowolenia. Z kolei pesymistyczne, roszczeniowe nastawienie do życia, w którym dostrzegamy wyłącznie nasze braki, nie przyczynia się do rozwoju, a wręcz przeciwnie- powoduje, że zamykamy się w sobie w swoim cierpieniu i nie dostrzegamy możliwości, jakie niesie ze sobą życie.

Co daje nam szczęście?

Badania wskazują, że największe poczucie szczęścia dają nam udane i harmonijne relacje z innymi ludźmi. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy dotychczas swoje szczęście uzależniali od uwarunkowań finansowych.

Pozytywne relacje z otoczeniem to coś, na co sami mamy bezpośredni wpływ i co możemy zbudować zupełnie za darmo. Wszystko zaczyna się w naszej głowie i zależy od naszego sposobu myślenia. Chcąc stworzyć dobre relacje z otoczeniem, skupmy się na wdzięczności, akceptacji oraz pozytywnym podejściu do siebie i otaczającego nasz świata. Dzięki temu będziemy wręcz promieniować optymizmem, a inni ludzie będą do nas lgnąć, ponieważ będą czuć się dobrze w naszym towarzystwie.

Naukowcy wskazują, że poczucie szczęścia w dużej mierze daje nam także dobre zdrowie. Pamiętajmy, że i na ten aspekt naszego życia mamy ogromny wpływ.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie, jak za dotknięciem magicznej różdżki uleczyć wrodzonej czy nabytej niepełnosprawności, czy chorób genetycznych, jednak możemy dołożyć wszelkich starań, aby nasze ciało było w najlepszej możliwej dla nas do osiągnięcia dyspozycji.

“Szczęście tkwi w radości osiągnięć i dreszczyku emocji związanym z twórczym wysiłkiem”. – Franklin D. Roosevelt

Jak być szczęśliwym?

Szczęście jest wyborem, którego może dokonać każdy z nas. Wydaje się to zbyt proste, aby było prawdziwe, jednak właśnie taka jest prawda.

Codziennie o pranku otwierając oczy mamy wybór, czy stracimy kolejny dzień naszego życia na negatywnych, destrukcyjnych rozważaniach na temat świata i naszej osoby, czy wybierzemy uśmiech, zadowolenie z tego, co mamy i optymistyczne spoglądanie w przyszłość. Zdecydowanie rozsądniej jest wybrać to drugie.

Pamiętamy o tym, że szczęście zaczyna się w naszej głowie, od naszych myśli i przekonań. Nawet te najbardziej negatywne da się zmienić, trzeba jedynie być konsekwentnym i każdego dnia pracować nad zmianą niesłużących nam pesymistycznych nawyków myślowych.

Pomocne w tym procesie będą afirmacje, medytacja, techniki oddechowe. Nie zapominajmy, że budowanie życia pełnego szczęścia i miłości, powinniśmy zacząć od zaakceptowania w pełni i pokochania siebie samego, takimi, jakimi jesteśmy w danym momencie, bo to otwiera drzwi do szukania ścieżek rozwoju i pozytywnych zmian w życiu.

Postarajmy się maksymalnie skupiać nasz umysł na pozytywach. Zamiast wyolbrzymiać porażki i negatywne sytuacji, zacznijmy wielokrotnie bardziej dostrzegać nawet niewielkie sukcesy i pozytywne wydarzenia w naszym życiu i całym świecie.

Bardzo pomocne jest tutaj codzienne ćwiczenie wdzięczności. Najlepiej wykonywać je dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Każdego dnia o poranku i tuż przed zaśnięciem pomyślmy o 5 rzeczach, za które jesteśmy wdzięczni w swoim życiu i które dają nam szczęście. Wcale nie muszą to być jakieś wielkie sprawy i niebywałe osiągnięcia. Wystarczą drobne codzienne radości i przyjemności. Bądźmy wdzięczni za filiżankę pysznej kawy do śniadania, za dach nad głową, za łóżko do spania, za zdrowe nogi i ręce, za możliwość widzenia, myślenia, czucia. Tak rzadko to wszystko doceniamy, a powinniśmy wręcz skakać z radości, że w naszym życiu jest tyle dobra. Wyobraź sobie swoje codzienne życie bez tego wszystkiego, czego być może w tej chwili nie doceniasz i nie zauważasz. To powinno pomóc Ci dostrzec, jak duża wartość mają te codzienne małe sprawy.
Zaprzestańmy też krytykowania siebie i innych. Akceptujmy siebie z miłością, bo to pomoże nam ciągle dokonywać pozytywnych zmian, zarówno w swoim wyglądzie, jak i sposobie bycia. Pozwólmy też innym na życie według ich własnego scenariusza.

Myśląc pozytywnie, zachowujemy się inaczej, jesteśmy bardziej otwarci i przyjaźni, co z kolei sprawia, że budujemy lepsze relacje z innymi ludźmi, a te znowu dają nam ogrom szczęścia. Jak widać, wszystko naprawdę zaczyna się w naszych głowach. A to nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, że każdy bez względu na wygląd, wiek, czy stan posiadania może być szczęśliwy.

“Szczęście jest podróżą, a nie miejscem przeznaczenia! Szczęście to także wybór! To stan wewnętrzny, a nie zewnętrzny. Szczęście to nawyk, stan umysłu. Szczęście to… tak wiele rzeczy!”

Sprawdź też: Szczęście to pe­łno­stan. Metoda SPIRE – droga ku szczęściu

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!