Istnieje kilka podstawowych rzeczy, które prawdopodobnie robisz każdego dnia, aby przedłużyć żywotność cennego organu zwanego mózgiem. Pamiętaj, że można, a nawet należy robić więcej- czyli w sumie wszystko, co w naszej mocy, aby dbać o mózg. Jak mieć lepszą pamięć i uchronić się przed demencją? Poniżej znajduje się kilka praktycznych sugestii. Są to techniki, które z powodzeniem możesz zastosować, aby mieć umysł jak brzytwa. Zaczynamy!

“Zdrowy mózg to silny umysł”.

Umysł jak brzytwa. 6 sposobów na lepszą pamięć i ochronę przed demencją.

#01 Dobrze się odżywiaj

The USA Today poinformowało 20 czerwca 2005 r., że soki owocowe i warzywne mogą chronić przed chorobami. Również regularne ćwiczenia, a nawet mycie zębów mogą zapewnić ochronę przed chorobą Alzheimera. No ale co ma jama ustna do chorób mózgu? Otóż bakterie z ust mogą powodować stan zapalny w całym ciele, a ten- zwiększa ryzyko wielu chorób. Dlatego myj często zęby!

Jedz też codziennie warzywa i owoce wszelkiego rodzaju, zwłaszcza te przeciwzapalne, takie jak cebula, jagody, cytrusy, truskawki, wiśnie, brokuły, kapusta, kiwi, ananas.

#02 Zbuduj swoje plany na przyszłość

Każdy powinien mieć plany na przyszłość, niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy 105 latkiem. Budowanie i kreowanie swojej przyszłości jest tym, co utrzymuje Cię przy życiu. Może to być coś tak prostego, jak pomalowanie sypialni, pójście na mecz ulubionej drużyny lub zrobienie niespodzianki mężowi/ żonie, ale ważne są też dalekosiężne, duże cele. Waren Buffet jest już “dziadkiem”, a nadal ma tyle wigoru, co niejeden młodzian. Dlaczego? Bo kocha to, co robi. Ma jasną wizję przyszłości i spełnia marzenia. To naprawdę ważne, bo bez tego dosłownie nie chce nam się żyć.

To właśnie podtrzymywanie zainteresowania życiem utrzymuje nas w stanie zadowolenia i motywacji. Każdy lubi co innego, więc po prostu znajdź swoją niszę.

#03 ZMNIEJSZ STRES

Stres wszelkiego rodzaju pochłania energię mentalną, którą posiadasz. Często rekompensujesz to pijąc alkohol, przejadając się, wdając w romanse pozamałżeńskie czy nałogowo oglądając filmy dla dorosłych, popadając w hazard, narkotyki lub po prostu wpadając w apatię i egoizm. Żyjąc chwilą i przyjemnościami. Dla siebie, nie dla innych. Jasne, odrobina zdrowego egoizmu i przyjemności nie jest zła, ale życie powinno być skoncentrowane wokół dawania wartości innym, a nie wokół zaspokajania tylko swoich potrzeb. Co to w ogóle za życie, gdy tylko zaspokajasz podstawowe instynkty jak jaszczurka? Staraj się odcinać od stresu, a jeśli to niemożliwe, dużo śpij i medytuj, by ograniczyć jego negatywny wpływ na umysł i pod żadnym pozorem nie popadaj we wspomniane “używki”.

Pamiętaj także, że rzeczywista przyczyna stresu musi zostać zlokalizowana i rozwiązana. Istnieje wiele sposobów, aby zauważyć, co jest Twoim głównym problemem i znaleźć wyjście. Po prostu rozmawiając z bliskim przyjacielem lub spędź jeden dzień z dala od bodźców, myśląc, spacerując i wdając się w wewnętrzny dialog. To też bardzo ważne, by taki dialog prowadzić ze sobą każdego dnia.

Sprawdź: 100+ sposobów na stres. Strategie i metody jak radzić sobie ze stresem

#04 ĆWICZENIA 

Codzienne ćwiczenia układu sercowo-naczyniowego mogą uwalniać cenne endorfiny, które “odżywiają mózg” i odprężają calutki układ nerwowy. Te naturalne hormony mają tendencję do poprawiania zdrowia organizmu i wspomagania krążenia w mózgu. Gdy ciało napina się, spacery, masaże lub jazda na rowerze mogą być bardzo pomocne. Pływanie to najlepsze ćwiczenie dla osób starszych, bo angażuje całe ciało bez obciążania stawów.

Alzhaimer być może bierze się ze słabego krążenia mózgowego, więc ćwiczenia mogą doskonale mu zapobiegać.

#05 STOSUJ SUPLEMENTY

Istnieje wiele suplementów diety i witamin, które pomagają w ciągłym przepływie krwi do mózgu i układu nerwowego. Miłorząb dwuklapowy, znany też jako miłorząb japoński poprawia krążenie w mózgu. Pozwala to na dotarcie do mózgu większej ilości tlenu, co pomaga w pamięci krótko- i długoterminowej. Zwiększa też Twój poziom energii i koncentracji. Ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapowego jest najczęściej sprzedawanym lekiem roślinnym w Europie, gdzie stosuje się go w leczeniu objawów wczesnego stadium choroby Alzheimera i demencji.

Badanie opublikowane w czerwcu 2002 r. przez Journal of the Medical Association sugeruje, że żywność bogata w witaminę E może pomóc chronić niektóre osoby przed chorobą Alzheimera.

#06 ĆWICZ PAMIĘĆ

Czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, pisanie, układanie puzzli i granie w jakąkolwiek grę lub uczenie się czegoś nowego sprawi, że twój umysł będzie ostry jak brzytwa. Dosłownie wszystko, co zmusza cię do myślenia i nauki, zwiększa ilość neuronów. Swoją drogą- podobnie działa deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości jedzenia, niż potrzebujesz. Może więc warto schudnąć, jeśli masz nadwagę?

Uwagi końcowe

Chcesz mieć lepszą pamięć i sprawniejszy umysł? W skrócie: dobrze się odżywiaj, buduj plany na swoją przyszłość, zmniejsz stres, ćwicz, stosuj suplementy diety lub witaminy i wykonuj ćwiczenia przywracające pamięć.

Jak widzisz, te sposoby to w zasadzie nic trudnego i wystarczy spróbować, by po kilku tygodniach były Twoimi cennymi nawykami. Polecam dbanie o swój mózg niezależnie od tego, czy masz 20, czy 50 lat.

Sprawdź też: Jak mieć zdrowy mózg? 12 zdrowych produktów które zwiększają sprawność mózgu

“Mózg – trampolina, z której możemy się odbić w magiczny świat geniuszu”. – Dilip Mukerjea