Czym jest przywództwo? Co wyróżnia prawdziwych liderów? Na czym polega sztuka przywództwa? Jak być liderem i budować wyjątkowo skuteczne zespoły? Najważniejsi są ludzie — to nie puste słowa, ale prawdziwy fundament skutecznego przywództwa. Przywództwo polega na pracy „poprzez ludzi” i „razem z ludźmi” w bazujących na zaufaniu, dynamicznych relacjach, które inspirują, angażują i zachęcają do wysiłków na rzecz pożądanych celów.

Dale Carnegie autor bestsellera „Jak zjednać sobie ludzi?” dobrze rozumiał, że każdy człowiek nosi w sobie ziarno wybitności, a nasze jako liderów zadanie polega na tym, by pomóc im je znaleźć i pielęgnować.

„Zadaniem lidera jest służba bliźnim”.

Sztuka przywództwa. Co wyróżnia prawdziwych liderów?

Eksperci z Dale Carnegie Training, którzy kontynuują dziedzictwo Dale’a Carnegiego, postanowili sprawdzić, co powoduje najskuteczniejszymi liderami. Co pomaga im motywować i inspirować innych ludzi do tego, by stawali się najlepszą wersją samych siebie? Aby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadzili badania z udziałem tysięcy osób w 13 krajach. To, czego się dowiedzieli, okazało się intrygujące!

Otóż odkryli, że istnieją cztery cechy charakterystyczne najwybitniejszych liderów. Pierwsze litery nazw tych cech w języku angielskim układają się w akronim REAL (z ang. prawdziwy, rzeczywisty). Są to:

R (ang. reliable) — rzetelny

E (ang. empathetic) — empatyczny

A (ang. aspirational) — inspirujący

L (ang. learner) — chętny do nauki

Innymi słowy: najwybitniejsi liderzy są uważani za ludzi, którzy robią to, co deklarują. Okazują innym empatię. Osoby, które widzą w takich przywódcach wzór do naśladowania, mają ambicję być takie jak oni. I wreszcie — najwybitniejsi liderzy cały czas się uczą.

„Zanim zostajesz przywódcą, sukces polega przede wszystkim na dbaniu o własny rozwój. Kiedy jesteś przywódcą, sukces polega przede wszystkim
na dbaniu o rozwój innych ludzi”.”  – Jack Welch

Słowo na koniec

Przywództwo jest przede wszystkim ćwiczeniem z zakresu relacji międzyludzkich. Prawdziwe przywództwo polega na pozyskiwaniu ludzi do dobrowolnego współdziałania związanego z tym, dokąd się zmierza i w jaki sposób, a także na wykorzystywaniu cierpliwości i umiejętności do motywowania wszystkich zaangażowanych i przewodzenia im.

Aby odnosić sukcesy jako przywódca, trzeba umiejętnie mieszać ze sobą presję wyników i potrzeby ludzkie. Zasady sformułowane przez słynnego Dale’a Carnegiego wytrzymują próbę czasu i nadal pomagają „zdobywać przyjaciół i zjednywać sobie ludzi”, co stanowi istotę bycia liderem.

Opanowanie zasad relacji międzyludzkich może radykalnie zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi zarówno w pracy, jako liderzy, jak i w innych naszych rolach życiowych.

Sztuka przywództwa. Stan się wybitnym liderem!

Wybitni liderzy w porównaniu z tymi mniej dynamicznymi wychwytują w znacznie większym stopniu energię i talenty tych, którym przewodzą, i osiągają zamierzone rezultaty. Wybitni liderzy:

  1. biorą odpowiedzialność za przyszłość;
  2. budują kulturę zaufania;
  3. tworzą kulturę współpracy;
  4. skutecznie się komunikują;
  5. są wiarygodni.

Każda z właściwości ma znaczenie dla sukcesu lidera, jego zespołu, jego organizacji.

Sztuka przywództwa. Jak być liderem i budować wyjątkowo skuteczne zespoły- Dale Carnegie & Associates
Sztuka przywództwa. Jak być liderem i budować wyjątkowo skuteczne zespoły
– Dale Carnegie & Associates

I właśnie o tym jest książka Sztuka przywództwa. Jak być liderem i budować wyjątkowo skuteczne zespoły. Znajdziesz w niej składowe tych pięciu właściwości i to, jak przekładają się one na uzyskiwane wyniki.

W tej książce, bogatej w praktyczne porady i przykłady z życia najbardziej znanych liderów, znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby stać się skutecznym i inspirującym przywódcą. Nauczysz się korzystać z narzędzi i technik, które wielokrotnie udowodniły swoją wartość w obliczu prawdziwych wyzwań.

Ten poradnik przybliży Ci, jak zmienić swoje zachowanie i podejście, aby stać się pozytywnym i pewnym siebie liderem, wykorzystując swoje indywidualne predyspozycje. Zrozumiesz, że w przywództwie chodzi o wsparcie ludzi, ponieważ to oni są najważniejsi. Tylko w ten sposób można zbudować lojalny, zaangażowany i wydajny zespół, który naprawdę wierzy w to, co robi.

Poznaj i zastosuj model skutecznego przywództwa według Dala’a Carnegiego i stań się prawdziwym liderem!

„Aby być skutecznymi liderami, musimy żyć takim życiem, które może rzeczywiście służyć innym za pozytywny wzór. „.

Źródło: Sztuka przywództwa. Jak być liderem i budować wyjątkowo skuteczne zespoły – Dale Carnegie & Associates, wydawnictwo Onepress 2023, tłumaczenie Katarzyna Rojek

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Lekcje przywództwa. 100 reguł liderów odnoszących sukces