Wszyscy kochają sukces, jednak nikt z nas nie lubi przegrywać. Porażki bolą, często zostawiają w nas emocjonalny ślad. Rozpamiętujemy i nosimy w sobie wspomnienia różnych przykrych doświadczeń. Nie zawsze jest nam łatwo poradzić sobie z błędem i niepowodzeniem. Każda strata ma wpływ na stan naszej psychiki. Jedni ludzie radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej.

Porażka może zapoczątkować negatywny cykl

John C. Maxwell coach, trener, mówca motywacyjny i autor bestsellerów w temacie przywództwa i rozwoju osobistego, w swojej książce „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz“, zwraca uwagę na to, że w przeciwieństwie do sukcesu porażka może zapoczątkować negatywny cykl. Gdy wygrywamy, odnosimy sukces pojawiają się w nas pozytywne emocje. Przepełnia nas radość, satysfakcja i szczęście. Wrasta nasza pewność siebie i tym chętniej podejmujemy kolejne wyzwania. Każdy kolejny sukces nas wzmacnia. Sukces napędza sukces.
Jednak gdy doznajemy porażki sytuacja wygląda inaczej. Niepowodzenia sprawiają, że często obniża się w naszych oczach ocena naszej wartości, a pewność siebie spada. Pojawiają się w nas wątpliwości, coraz trudniej podejmować nam decyzje i następne próby. Ciągle mamy w pamięci to, że już raz, a może i więcej razy coś nam nie wyszło i się nie udało. Nawet gdy wiemy co powinniśmy zrobić, pojawiają się różnego rodzaju wymówki i niechętnie podejmujemy działania. Jednak bez działania nie można osiągnąć sukcesu. Popadamy w stagnację. Porażka napędza porażkę. John C. Maxwell identyfikuje 11 pułapek, w które wpadamy na skutek porażki. Przyjrzyjmy się po kolei każdej z nich. Warto je poznać, aby samemu w nie wpaść.

Porażka powoduje powstanie luki między „powinienem” a „zrobiłem”” – John C. Maxwell

Oto 11 pułapek, w które wpadamy na skutek porażki:

#01 Pułapka błędu

Porażka nas hamuje i powstrzymuje przed podejmowaniem działań. Tracimy pewność siebie i boimy się zrobić coś nie tak. Nie chcemy popełnić błędu.

#02 Pułapka zmęczenia

Na skutek porażki tracimy siły i energię do działania. Pojawia się często wymówka: „jestem dziś taki zmęczony”.

#03 Pułapka porównań

Z powodu porażki spada nasza samoocena, czujemy się gorsi od innych. Uważamy, że inni ludzie mają lepsze od nas zdolności i kwalifikacje, że nie jesteśmy dość dobrzy.

#04 Pułapka złego wyczucia czasu

Z powodu porażki zaczynamy się wahać. Wzrasta skłonność do prokrastynacji. Zamiast działać, odwlekamy. Uznajemy, że teraz nie jest odpowiedni czas, aby coś robić.

Sprawdź: Dlaczego odkładamy na później? Sprawdzone sposoby na prokrastynację.

#05 Pułapka inspiracji

Porażka odbiera nam motywację. Odczuwamy zniechęcenie. Nie mamy ochoty nic robić. Dopada nas marazm i stagnacja.

#06 Pułapka racjonalizacji

Pojawia się skłonność do racjonalizacji. Tracimy perspektywę. Staramy się uzasadnić sami przed sobą, że jednak nie warto i w sumie to nie jest takie ważne.

#07 Pułapka perfekcji

Na skutek porażki zaczynamy w siebie wątpić, a to z kolei może powodować, że dopada nas perfekcjonizm. Uważamy, że jest jeden najlepszy sposób, aby coś zrobić. Zanim zaczniemy, musimy go znaleźć.

#08 Pułapka oczekiwań

Porażka może uwypuklać trudności. Wydawało nam się, że coś będzie proste a nie jest.

#09 Pułapka sprawiedliwości

Z powodu porażki zaczynamy pytać: „Dlaczego  ja?”. To nie mnie powinno to spotkać, to nie ja powinienem się tym zajmować.

#10 Pułapka opinii publicznej

Porażka wzmacnia w nas strach przed opinią ze strony innych. Obawiamy się oceny i krytyki. Pojawiają się myśli w stylu: „Co sobie ludzie pomyślą, jeżeli mi się nie uda?”.

#11 Pułapka wyobrażenia o sobie

Porażka negatywnie wpływa na nasze postrzeganie samych siebie. Uważamy, że jeżeli nam się znowu nie uda wyjdziemy na  kompletnego nieudacznika i przegranego.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 11 pułapek, w które czasem wpadamy, a podstawą każdej z tych pułapek są porażki. Każde niepowodzenie i porażka powoduje zwiększenie luki między naszą wiedzą a podejmowanym działaniem. Jednak jeśli chcemy odnieść sukces, trzeba tę lukę zamknąć.
Przegrana, jeśli na to pozwolimy może zawładnąć naszym umysłem. Będzie nas dręczyć, utrudniać szukanie rozwiązań dla problemów, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Będziemy rozpamiętywać i użalać się nad stratami z wczoraj, obawiać się kolejnych niepowodzeń w przyszłości. Strach przed przyszłością i kolejną porażką będzie nas paraliżować.
Aby tego uniknąć i dowiedzieć się więcej jak lepiej radzić sobie z porażką, koniecznie sięgnij po książkę, którą napisał John C. Maxwell „Czasem wygrywasz, czasem się uczysz“. Dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Bartosza Sałbuta. Dowiesz się z niej jak można przezwyciężyć porażki i przeciwności losu, aby czerpać z nich siłę.

Każde niepowodzenie może stać się impulsem do rozwoju

Cechą, która odróżnia ludzi sukcesu jest zdolność do radzenia sobie z rozczarowaniem i stratą. Ludzie sukcesu podchodzą do porażek inaczej. Nie uciekają od swoich niepowodzeń. Nie zakładają, że “raz się wygrywa, a innym razem się przegrywa”. Mają inne podejście, uważają, że “raz się wygrywa, a innym razem można się czegoś nauczyć”. Ich zdaniem najcenniejszą wiedzę czerpie się właśnie z błędów i porażek, jeśli tylko odpowiednio się do nich podchodzi. Przy właściwym nastawieniu i metodach możemy zmienić porażkę w źródło korzyści. Wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski i cenną lekcję na przyszłość. John C. Maxwell w swojej książce „Czasem wygrywasz, czasem się uczysz” pokazuje praktyczne sposoby jak to zrobić. Warto skorzystać z jego wiedzy i wieloletnich doświadczeń.
Czy tego chcemy czy nie każdy z nas w życiu będzie musiał się zmierzyć z jakimś niepowodzeniem. Musimy być gotowi na błędy, trudności, straty i porażki. Dlatego lepiej zawczasu opanować umiejętności, które pozwolą nam się z nimi uporać i iść dalej. Nauczyć się jak porażkę przekuć w sukces.

“Sukces polega bowiem nie tyle na usuwaniu kłopotów i błędów, ile raczej na rozwijaniu się dzięki nim i poprzez nie”. – John C. Maxwell

A Ty jakie masz sposoby, aby poradzić sobie z porażką? Co robić, aby szybciej podnieść się po upadku i ruszyć dalej? Napisz w komentarzu.