3Zaczynaj z wizją końca

02_Covey Zaczynaj z wizją końca
02 Zaczynaj z wizją końca

Zaczynać z wizją końca oznacza rozpoczynać z jasnym zrozumieniem własnego
przeznaczenia, to wiedzieć, dokąd się podąża, by lepiej rozumieć, gdzie się jest teraz, i
stawiać każdy krok we właściwym kierunku.

Covey zaleca użyć swojej wyobraźni, aby rozwinąć wizję tego, kim chcemy się stać i korzystać z naszego sumienia, aby zdecydować, jakie wartości nas w tym kierunku poprowadzą.

Łatwo wpaść w pułapkę aktywności,  pracować coraz ciężej, wspinać się po szczeblach drabiny sukcesu, by nagle zdać sobie sprawę, że jest ona przystawiona do
złej ściany. Można być zajętym, bardzo zajętym, a jednocześnie mało efektywnym.

Jeśli głęboko się zastanowisz, co chciałbyś usłyszeć na swoim pogrzebie, znajdziesz
swoją definicję sukcesu. Takie skrajne wyobrażenie swojego pogrzebu według Coveya pomaga w lepszej definicji na czym nam na prawdę w życiu zależ i co chcemy osiągnąć.

Dobrym sposobem zaczynania z wizją końca jest również określeślenie
własnej misji życiowej. Misja życiowa koncentruje się
wokół tego, kim chcesz być (charakter), co chcesz robić (wkład i osiągnięcia), i wokół
wartości, na których owo „bycie” i „robienie” będzie oparte.

Pamiętaj o planowaniu, wyznaczaniu sobie celów zarówno tych krótko jak i długoterminowych. Świadomie określaj co chcesz w życiu osiągnąć i co jest dla Ciebie ważne. Ważne jest również zidentyfikowanie i nazwanie naszych wartości, które będą nas prowadzić w drodze do celu. Koncentrując życie na ponadczasowych, niezmiennych wartościach i zasadach, tworzymy podstawowe paradygmaty skutecznego i dającego zadowolenie życia.

Ludzie sukcesu mają nawyk robienia rzeczy, których ci, co w życiu osiągają niewiele, robić nie lubią. To nie znaczy, że oni na pewno lubią je robić, jednak ich chęć i niechęć podporządkowane są sile ich celu. – Stephen R. Covey