Co warto wiedzieć na samym początku?

Zanim zaczniesz, warto zaznaczyć, że psychiatrzy różnią się od innych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Odpowiadając na pytanie, które często pojawia się w głowach pacjentów — czy psycholog może wystawić L4 – niestety nie. W przeciwieństwie do psychologów i innych terapeutów psychiatrzy są lekarzami medycyny, dlatego podczas wizyty ocenią oni wszelkie współwystępujące diagnozy medyczne, a następnie mogą przepisać i monitorować leki psychotropowe.

Ponadto psychiatrzy często mają doświadczenie w pracy z wieloma rozpoznaniami medycznymi, co sprawia, że są przygotowani do diagnozowania wszelkich dodatkowych zaburzeń, które mogą nasilać objawy.

Czym charakteryzuje się praca psychologa?

Psychologowie oceniają, diagnozują i leczą objawy zdrowia psychicznego, analizując historię danej osoby i jej obecne wyzwania oraz identyfikując prezentowane objawy. Psycholog następnie określi diagnozę i plan leczenia, który będzie zawierał zalecaną liczbę sesji, cele leczenia i kroki działania.

Psychologowie mogą zapewnić interwencje i edukację na temat sposobów zmniejszenia negatywnego myślenia i zidentyfikowania niepożądanych wzorców zachowań. Często psychologowie współpracują z psychiatrą, jeśli dana osoba musi być oceniona pod kątem przyjmowania leków.

Psychologowie pracują w podobnych miejscach, jak psychiatrzy, takich jak kliniki, prywatne praktyki i szkoły. Dodatkowo często używają różnych rodzajów terapii, aby pomóc w identyfikacji i leczeniu objawów zdrowia psychicznego.

Jak może wyglądać leczenie?

W miarę postępów w procesie terapeutycznym powinien Pan/Pani zacząć odczuwać stopniową ulgę w cierpieniu, nabrać pewności siebie i mieć większą zdolność do podejmowania decyzji oraz większy komfort w relacjach z innymi. Terapia może być czasem bolesna i niewygodna, ale epizody dyskomfortu zdarzają się podczas najbardziej udanych sesji terapeutycznych. Leczenie zdrowia psychicznego powinno pomóc skuteczniej radzić sobie z uczuciami i pozwolić powrócić do dawnego siebie.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje terapii?

Terapia poznawczo-behawioralna

Posiada ona dwa główne aspekty. Część poznawcza służy wypracowaniu pomocnych przekonań na temat swojego życia. Strona behawioralna pomaga nauczyć się podejmować zdrowsze działania.

Terapia interpersonalna

Skupia się w dużej mierze na poprawie relacji i pomaganiu osobie w wyrażaniu emocji w zdrowy sposób.

Terapia rodzinna

Pomaga członkom rodziny komunikować się, radzić sobie z konfliktami i lepiej rozwiązywać problemy.

Terapia psychodynamiczna

Pomaga ludziom lepiej zrozumieć ich nieświadome emocje i motywacje, które mogą wpływać na ich myśli i działania.

Terapia artystyczna

Może obejmować wykorzystanie muzyki, tańca, rysunku i innych form sztuki, aby pomóc wyrazić emocje i promować uzdrowienie.

Psychoedukacja

Pomaga ludziom zrozumieć warunki zdrowia psychicznego i sposoby promowania uzdrowienia.

Na pierwszej wizycie u specjalisty od zdrowia psychicznego bądź przygotowany na omówienie historii choroby i odpowiedz na pytania dotyczące Twojej przeszłości i tego, co dzieje się obecnie. Porozmawiacie o tym, czego doświadczasz i stworzycie plan na przyszłość. Przez cały ten czas pamiętaj, że odczuwanie różnego rodzaju emocji jest całkowicie normalne i w porządku.