Jednym z często zadawanych pytań jest: „Czy wyznaczanie celów jest naprawdę konieczne?” albo „Dlaczego wyznaczanie celów jest ważne?” Cytując eksperta w temacie rozwoju osobistego, psychologii sukcesu, przedsiębiorcy i autora bestsellerów Briana Tracy:

„Wyraźna wizja, poparta dokładnymi planami, daje Ci niesamowite uczucie pewności i osobistej mocy.”

Ten cytat dobrze oddaje znaczenie wyznaczania celów. Jednak warto zagłębić się w ten temat i jeszcze lepiej wyjaśnić powody, dla których stawianie sobie celów ma ogromne znaczenie, gdy chcesz osiągnąć sukces.

Dlaczego ludzie nie wyznaczają celów?

Zanim o tym dlaczego warto wyznaczać cele zastanówmy się najpierw dlaczego tak niewielu ludzi wyznacza na piśmie precyzyjne, wymierne i ograniczone czasowo cele, nad których osiągnięciem mogliby pracować każdego dnia? Można wskazać cztery główne powody, dla których ludzie nie decydują się na wyznaczanie celów. Oto one:

#01 Uważają, że cele nie są ważne

Po pierwsze większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia celu. Dorastają i przebywają w środowisku, w którym o celach się nie rozmawia ani się ich nie ceni. Wchodzą w dorosłość i idą przez życie z całkowitą nieświadomością tego, że umiejętność wyznaczania i osiągania celów jest być może najistotniejszym z czynników kształtujących ich przyszłe losy i życie.

#02 Nie wiedzą, jak to robić

Drugim powodem, dla którego ludzie nie wyznaczają celów, jest brak odpowiednich umiejętności. Niektórzy sądzą, że już wyznaczyli sobie cele. W rzeczywistości jednak mają tylko szereg życzeń i marzeń, takich jak: „być szczęśliwym”, „dużo zarabiać”, „wieść szczęśliwe życie rodzinne”.

Problem polega na tym, że to w ogóle nie są cele. Cel i życzenie to dwie zupełnie różne rzeczy. Cel jest precyzyjny i konkretny, przybiera formę pisemną. Można go szybko i łatwo zakomunikować drugiej osobie. Jest wymierny, dzięki czemu wiemy, kiedy udaje się go osiągnąć.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

#3 Obawiają się porażki

Trzecim powodem, dla którego wielu ludzi nie wyznacza celów, jest strach przed porażką. Porażka boli. Jest trudna emocjonalnie, a czasem również finansowo. Od czasu do czasu wszyscy ponosimy porażki. Za każdym razem podejmujemy wówczas postanowienie, że w przyszłości będziemy zachowywać większą ostrożność i unikać tego rodzaju potknięć. W konsekwencji wiele osób popełnia błąd polegający na podświadomym sabotowaniu własnych wysiłków poprzez niewyznaczanie celów, które mogłyby w pewnych okolicznościach prowadzić do porażki. W ten sposób przez całe swoje życie funkcjonują na zdecydowanie niższym poziomie efektywności, niż by mogli.

Skoro już wiemy dlaczego ludzie nie stawiają sobie celów, to dlaczego warto to robi? Oto sześć powodów, dla których warto wyznaczać cele.

6 powodów dlaczego wyznaczanie celów jest ważne

#01 Cele wskazują kierunek i dają skupienie

Poprzez cele nadajemy znaczenie i sens wszystkiemu, co robimy. Cele są jak system GPS, dzięki któremu znajdujesz właściwą drogę. Jednak żeby dać się prowadzić GPS-owi, musisz przede wszystkim wiedzieć, dokąd zmierzasz! Bez celu, twoje wysiłki mogą stać się chaotyczne i często niejasne. Jeśli nie określiłeś punktu docelowego podróży możesz dotrzeć tam gdzie nie chcesz się znaleźć.

Wyznaczając precyzyjne cele możesz się skoncentrować i wykorzystać całą swoją energię i zdolności do tego, czego naprawdę chcesz. Cele pozwalają ci skupić się jak laser, na tym co musisz zrobić każdego dnia, aby osiągnąć swój cel, eliminując bezczynność i zbędny wysiłek.

#02 Cele pomagają mierzyć postępy

Możliwość śledzenia swoich postępów w osiąganiu celów jest możliwa tylko wtedy, gdy je ustalisz.

Zmierzenie postępów jest niezwykle satysfakcjonujące i pomoże ci się skupić, utrzymać wysoką motywację i energię. Pomoże ci to również uniknąć spadku zaangażowania.

Czasami, kiedy pracujesz nad osiągnięciem sukcesu, łatwo jest się zniechęcić, ponieważ nie czujesz, że jeszcze „dotarłeś” do celu. Jednak kiedy mierzysz postępy w pracy nad konkretnym celem, będziesz w stanie zobaczyć, że chociaż jeszcze nie jesteś tam, gdzie chcesz się dostać, wykonałeś już kilka kroków we właściwym kierunku. Dzięki swojej pracy i wysiłkowi jesteś o wiele bliżej celu niż wtedy, gdy zaczynałeś.

Gdy robisz postępy i krok po kroku zbliżasz się do czegoś, co jest dla ciebie ważne, wtedy czujesz się naprawdę szczęśliwy.

#03 Cele pomagają zachować motywację

Łatwo jest odwlekać działanie odłożyć pracę „na jutro„, gdy nie mamy przed sobą żadnego celu.

Weźmy na przykład zawodowego sportowca. Jeśli chce być w szczytowej formie na zawodach, będzie musiał trenować i pracować każdego dnia. Bez względu na to czy mu się chce czy nie, czy odczuwa zmęczenie czy nie, czy czuje ból czy nie. Prawdziwy profesjonalista da z siebie wszystko co najlepsze, bo ma upragniony cel do którego dąży. To pragnienie, aby osiągnąć sukces sprawia, że idzie na trening choć czasem wolałby go pominąć.

W podobny sposób, posiadanie swojego celu zapewni ci motywację do działania!

#04 Cele pomagają pokonać prokrastynację

Prokrastynacja jest czymś, z czym wszyscy walczymy od czasu do czasu. Jednak kiedy wyznaczasz sobie cele w życiu, konkretne cele do których chcesz dążyć, pomaga ci to zrozumieć, że prokrastynacja jest niebezpieczna. Jest to zmarnowany czas, który nigdy nie wróci. To kolejny dzień, w którym nie przybliżasz się do tego celu.

Rozważ ten cytat Pablo Picasso następnym razem, gdy pomyślisz o odłożeniu tego kolejnego kroku w kierunku swojego celu i przemyśl swoje nastawienie:

„Odkładaj do jutra tylko to, na co jesteś gotów umrzeć, pozostawszy niezrobionym”.

#05 Cele pozwalają osiągać jeszcze więcej

Kiedy wyznaczasz sobie cel i osiągasz go, daje ci to poczuć smak zwycięstwa. To sprawi, że będziesz chciał powtórzyć ten sukces i poczuć go ponownie.

Co to w praktyce oznacza? Naciskasz mocniej, podnosisz sobie poprzeczkę, rzucasz sobie kolejne wyzwanie, by wejść na jeszcze wyższy poziom i osiągasz jeszcze więcej.

Praca nad osiąganiem ambitnych i niesamowitych celów pomoże ci przesuwać granice tego co dla ciebie możliwe. Osiągać więcej, niż kiedykolwiek wydawało ci się, że jesteś w stanie dokonać.

#06 Cele pomagają określić co chcesz w życiu osiągnąć

Wyznaczanie celów zmusza cię do zastanowienia się, czego tak naprawdę chcesz od życia.

Czego chcesz w życiu doświadczyć? Jaki jest poziom sukcesu, który chcesz osiągnąć? Jaki jest poziom dochodów, który chcesz mieć? Jak wygląda twoje wymarzone życie?

Kiedy już ustalisz swój główny życiowy ce cel, podziel swoje pragnienia na mniejsze osiągalne, mierzalne cele. Te cele utrzymają twoją motywację, pomogą ci uniknąć prokrastynacji i zapewnią ci skupienie na spełnienie twoich marzeń.

Dlatego to właśnie wyznaczanie, osiąganie i przekraczanie celów sprawia, że możesz żyć swoim najlepszym życiem.

Uwagi końcowe

Wyznaczenie celu powinno być pierwszym krokiem, jaki podejmiesz w swojej podróży w kierunku odnalezienia swojego prawdziwego powołania i niezrównanego sukcesu. Bo określenie jasnego celu jest pierwszym krokiem w przekształcaniu tego, co niewidzialne w to, co widzialne.

Cele zapewniają poczucie sensu, wyraźne poczucie kierunku, w którym zmierzasz. Zbliżając się do osiągnięcia wyznaczonych celów, stajesz się silniejszy i szczęśliwszy. Masz więcej energii i działasz skuteczniej.

Czujesz się bardziej kompetentny i bardziej pewny własnych możliwości. Każdy krok zbliżający do osiągnięcia danego celu utwierdza cię w przekonaniu, że w przyszłości możesz wyznaczać kolejne, jeszcze bardziej ambitne cele.

Jakie cele sobie wyznaczyłeś? Do czego dążysz? Gdzie chciałbyś dotrzeć i co chciałbyś osiągnąć?

Spisz swoje cele, opracuj plan ich osiągania i dąż do tego każdego kolejnego dnia. Postępuj zgodnie z tą radą, a dojdziesz do wniosku, że ta jedna prosta rada odmieniła twoje życie!

Cele! Zdobędziesz wszystko czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Co Cię napędza? Ambicja? Wielkie marzenia i plany? Chcesz realizować swoje cele i pomysły, poczuć osobiste spełnienie i satysfakcję zawodową? Poznaj najbardziej kompleksową ze wszystkich strategii wyznaczania i osiągania celów, jakie kiedykolwiek opisano w książkach.

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz
Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Brian Tracy to fenomen na skalę światową. Świetnie wykształcony, odnoszący spektakularne sukcesy, charyzmatyczny mówca i motywujący trener. Jest autorem inspirujących książek, które raz po raz podbijają rankingi bestsellerów.

Dzięki strategiom proponowanym przez Tracy’ego możesz osiągnąć każdy, choćby nawet najbardziej brawurowy cel, jaki sobie wyznaczysz, i to w nadspodziewanie krótkim czasie.

Ten inspirujący poradnik jest klasyką gatunku. Dzięki niemu dowiesz się o sobie wielu zaskakujących rzeczy:

  • poznasz swoje mocne strony,
  • zyskasz większe poczucie własnej wartości,
  • wzmocnisz pewność siebie,
  • nauczysz się skutecznie radzić sobie z problemami i przeszkodami,
  • zaczniesz otaczać się odpowiednimi ludźmi,
  • zrozumiesz, jak stawiać czoła wyzwaniom.

Przede wszystkim jednak poznasz system realizacji własnych planów, który będzie Ci służyć przez całe życie.

Przejmij kontrolę nad swoją przyszłością i osiągnij swoje cele!

Sprawdź też: Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel?

A Ty? Czy wyznaczyłeś już swoje cele?