Każdemu należy się odpoczynek i to sprawa jasna jak słonce. Tylko wyjazdy wakacyjne potrafią doprowadzić nasz domowy budżet do ruiny. Wakacje służą w końcu temu, abyśmy się wyluzowali, odpoczęli i popatrzyli na świat z beztroską. To powód, dla którego lekką ręką wydajemy pieniądze na kolejne atrakcje. Słusznie, w końcu wyjazd ma nam dostarczyć niezapomnianych przeżyć, które będziemy wspominać przez cały nadchodzący rok. Tylko warto zachować odrobinę umiaru, aby także przez rok nie spłacać długów po tych beztroskich wakacjach. Jak nie wydać majątku na wakacje? Oto pięć praktycznych sposobów jak mieć wydatki na wakacje pod kontrolą. Zaczynamy!

“Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”.

5 porad, które sprawią, że nie zbankrutujesz na wakacjach

#01 Poszukaj oszczędności na noclegach i wyżywieniu

Nie od dziś wiadomo, że kurorty są zdecydowanie droższe, niż miejsca mniej oblegane turystycznie. Zastanów się, czy jesteś gotów odpocząć w mniejszej, ale tańszej miejscowości i po prostu dojechać w miejsce atrakcyjne turystycznie. Przeanalizuj także, czy naprawdę warto inwestować w kosztowny hotel. Tak naprawdę, w czasie wakacji w pokoju tylko śpisz, prawda? Podobnie, przeanalizuj dostępną na miejscu gastronomię. Warto jeszcze przed wyjazdem, wyszukać te lokale, które na pewno chcesz odwiedzić, aby nie wchodzić w ciemno do pierwszego lepszego, tylko dlatego, że jesteś głodny. Zaplanowanie wyjazdu z wyprzedzeniem to podstawa.

#02 Umiejętnie się spakuj

Jeśli wyjeżdżamy na lotnicze wakacje, dobrze jest ograniczyć ilość rzeczy. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dopasować garderobę do standardu hotelu, aby nie pakować bez potrzeby np. wieczorowych sukienek. Tylko nadmierny minimalizm także może się zemścić, bo może się okazać, że na miejscu trzeba dokupić coś, co niezbędne. Warto przygotować szczegółową listę. Dobrze opracowana posłuży przez kilka sezonów.

#03  Zadbaj o tanie płatności

Jeszcze kilka lat temu, wyjazd na zagraniczne wakacje oznaczał wizytę w kantorze, po to, aby wymienić walutę. Teraz możliwości są zdecydowanie większe. Nie tylko możesz zaopatrzyć się w kartę wielowalutową, ale też założyć konto dolarowe czy euro i po prostu podpiąć je do swoje karty. Kupujesz walutę za tyle, ile uda ci się uzyskać, wpłacasz na konto i tylko tyle. Nie tylko masz pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne, ale też wiesz dokładnie, jakim budżetem dysponujesz. Co więcej, możesz go systematycznie gromadzić przez cały rok.

#04 Ubezpiecz się

W dzisiejszych czasach to po prostu konieczność. Pandemia sprawiła, że do wielu krajów nie wjedziemy bez ubezpieczenia, ale warto też mieć ubezpieczenie od następstw innych wypadków. Bardzo uważnie przejrzyj wykluczenia z polisy, bo takie bywają i dobierz ubezpieczenie skrojone na własną miarę. Ubezpieczyciele bardzo często nie chcą wypłacać odszkodowań za wypadki będące wynikiem uprawiania sportu czy takie, które powstały, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu. Zanim podpiszesz polisę, uważnie ją przeczytaj. Jeśli jedziesz na wakacje autem, nie tylko zadbaj i o to ubezpieczenie, ale też zapoznaj się z przepisami w danym kraju. Czasem brak kamizelki odblaskowej w samochodzie czy gaśnicy może oznaczać wysoki mandat.

#05 Daj sobie spokój z pamiątkami

Wyjazdy wakacyjne to pretekst do odwiedzania setek stoisk z pamiątkami. Kupujemy je nie tylko dla siebie, ale i dla swoich bliskich. Potem wiele z nich tylko zbiera kurz na półkach, a czasem nawet szpeci mieszkanie. To, co podoba nam się na wakacjach, nie zawsze przydaje się na co dzień. Zdecydowanie lepszą pamiątką będzie udane zdjęcie czy po prostu wspomnienie wyjątkowo romantycznej kolacji.

“Najwspanialszym bagażem, który można przywieźć z wakacji jest ten pełen niezwykłych wspomnień…”

Sprawdź: Jak podróżować, by rosnąć w siłę?

A Ty jakie masz sposoby jak nie wydać majątku na wakacje?