Czy już nie pora na zmianę pracy? Pracujemy dla pieniędzy i zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego tak często zapominamy o tej starej prawdzie. Niby wiemy, że nie zarabiamy najlepiej, znamy swoje możliwości, czujemy, że mamy potencjał, a jednak tkwimy latami w tym samym miejscu i wcale nie mamy ochoty podjąć odważnej decyzji. Co nas blokuje przez zmianą pracodawcy? Jak przestać się bać zmiany pracy?

“Praca to cena, jaką trzeba zaakceptować, żeby jeździć po autostradach sukcesu”. – Zig Ziglar

Pora na zmianę pracy! Jak przestać się bać zmiany pracy?

Dziesiątki usprawiedliwień

Zastanów się, czego najbardziej się boisz? Co tydzień spotykasz się z koleżankami i każda z nich opowiada o koszmarze swojej pracy. Myślisz sobie, to straszne, moja praca jest okropna, ale przecież gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Taki strach nie pozwala ci nawet myśleć o zmianie, bo wprawdzie jest ci źle, ale jeszcze nie ma tragedii. Tylko w życiu powinno być lepiej, a nie tylko „do przyjęcia”.

W pracy trzymają cię ludzie

Nie cierpisz swoje pracy, ale uwielbiasz ploteczki przy kserokopiarce, a koleżanka, która siedzi przy biurku obok to twoja najlepsza przyjaciółka. Zresztą uwielbiasz wszystkich pracowników, chodzicie razem na piwo, znacie swoich partnerów i dzieci, po prostu jesteście zgrani i się lubicie. Nigdzie nie znajdziesz takiego zespołu. Tylko naprawdę do pracy nie chodzisz po to, aby spełniać się towarzysko.

Systematyczność poszukiwań

Rynek pracy jest ogromny, to trochę jak morze, które się przed tobą rozpościera, a ty nie chcesz spojrzeć w jego stronę, bo wolisz zerkać w kałużę. Podstawa to stałe poszukiwania. Nie zamykaj się na możliwości i oferty. Systematycznie interesuj się tym, ile zarabia się na podobnych do twojego stanowiskach i w jakim tempie rozwijają się firmy o zbliżonej do twojej branży.

Czy to już pora na zmianę pracy?

Praca nie sprawia ci satysfakcji, a wszystkie zadania wykonujesz pod przymusem i w dodatku coraz częściej szukasz pretekstów, aby w ogóle ich uniknąć. Nie możesz patrzeć na szefa i denerwuje cię każde jego słowo. W dodatku zjada cię stres i naprawdę szukasz na siłę pretekstów, choćby w postaci lekkiego kataru, żeby tylko nie iść do pracy. To naprawdę pora, aby zmienić pracę.

“Chcąc odnieść sukces, musisz wiedzieć, co robisz, lubić to, co robisz, i wierzyć w to, co robisz.” – Will Rogers

Pieniądze i jeszcze raz pieniądze

Emocje są bardzo ważne, ale przypomnijmy o jeszcze jednym aspekcie. To pieniądze. Musisz nauczyć się szanować swój czas i obliczać wartość każdej godziny. W końcu życie mamy tylko jedno. To prosta matematyka. Jeśli zarabiasz najniższą krajową, oznacza to, że każda godzina, którą spędzasz w pracy, wyceniona jest na 14 złotych. To niewiele, prawda?

A ile warta jest każda godzina twojego życia? To także proste. Przy najniższej krajowej, która wynosi 2363 złote do ręki, mnożysz wynagrodzenie razy dwanaście, bo tyle jest miesięcy w roku i uzyskujesz 28356 złotych rocznie. Biorąc pod uwagę, że w roku jest 8765 godzin, to godzina twojego czasu, jest warta nieco ponad trzy złote. Faktycznie, śpisz, poświęcasz czas na rozrywkę, ale czy jesteś pewien, że jesteś wart aż tak mało? Przemyśl, czy nie możesz robić czegoś nieco bardziej zyskownego.

Stałe podnoszenie kwalifikacji

To nie może wyglądać tak, że każdy twój dzień jest dokładnie taki sam, jak poprzedni. Człowiek musi stale się uczyć, rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Nie zapominaj, że ceniony pracownik na rynku pracy, to ten, który ma wysokie kwalifikacje. Choćby twoja praca najbardziej na świecie cię nużyła i męczyła, dopóki ją masz i jeszcze w niej jesteś, naucz się korzystać z jej możliwości. Zapisuj się na wszelkie szkolenia, skończ studia, zrób podyplomowe, ucz się języka. Naprawdę każda umiejętność zyskana na koszt pracodawcy to twój zysk. Po prostu twoje możliwości są coraz większe.

“Pracownik nie jest winien swemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jest mu jedynie winien usługę, za którą otrzymuje zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem.” – Ludwig von Mises

Sprawdź: Jakich pracowników szukają pracodawcy? 7 cech idealnego pracownika oraz 8 rad, które przyniosą Ci sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

A Ty myślisz o zmianie pracy?