Szukasz pracy? Myślisz o rozwoju swojej kariery? Chcesz wiedzieć,  jakich pracowników szukają pracodawcy i jak wyróżnić się z tłumu kandydatów? A może rekrutujesz i starasz się pozyskać pracowników z potencjałem? W książce It Worked for Me Colin Powell (1937-2021) jeden z czołowych liderów, były Sekretarz stanu USA, czterogwiazdkowy generał w armii amerykańskiej, dał wskazówki, jakich cech szukają w ludziach doświadczeni pracodawcy oraz co w nich cenią. Oto kluczowe cechy idealnego pracownika z potencjałem na awans i sukces. Sprawdź czy je masz!

„Jeśli uważasz, że wynajęcie profesjonalisty do pracy jest kosztowne, poczekaj, aż zatrudnisz amatora”. – Red Adair

Jakich pracowników szukają pracodawcy? 7 kluczowych cech idealnego pracownika z potencjałem na awans i sukces

#01 Efektywność i skuteczność

Pracodawcy szukają kogoś, kto regularnie odznacza się wyjątkową wydajnością na różnych stanowiskach.

#02 Chęć nauki i rozwoju

Pracodawcy szukają kogoś, kto uczy się i rozwija intelektualnie. Poszukują kogoś, kto przygotowuje się do kolejnego etapu. A nie tylko stara się do maksimum wykorzystać możliwości obecnego stanowiska. Kogoś, kto jest ambitny, ale nie zawzięty.

#03 Potencjał awansu

Pracodawcy szukają kogoś sprawdzonego w zadaniach i wyzwaniach zwykle przydzielanych osobom na wyższym stanowisku i o większym doświadczeniu. Co na wczesnym etapie zatrudnienia pozwala przypuszczać, że osoba taka poradzi sobie nie tylko na stanowisku o stopień wyższym, ale i jeszcze wyższych.

#04 Wychodzenie poza strefę komfortu

Pracodawcy szukają kogoś, kto wychodzi poza własną strefę komfortu, aby zdobyć umiejętności oraz wiedzę. Niekoniecznie muszą być one potrzebne obecnie, ale mogą okazać się przydatne na wyższych poziomach.

#05 Charakter i wartości

Pracodawcy szukają kogoś, kto zaprezentował siłę charakteru, odwagę moralną, pracowitość, uczciwość i altruizm i kto przeniesie te cechy na wyższy poziom.

#06 Ego pod kontrolą

Pracodawcy szukają kogoś, kto jest pewny kolejnego kroku. Ma swoje ego pod kontrolą i jest mentalnie przygotowany na większą odpowiedzialność oraz obciążenia związane z wyższym stanowiskiem. Kogoś, komu sukces nie uderzy do głowy, ponieważ potrafi zawsze zachować równowagę.

#07 Szacunek i zaufanie

Pracodawcy szukają kogoś, kto cieszy się szacunkiem i zaufaniem współpracowników, którzy być może wkrótce zostaną jego podwładnymi.

Uwagi końcowe

Chcesz zostać zauważonym? Chcesz wejść na wyższy poziom swojej kariery zawodowej? Oto poznałeś cechy najlepszych pracowników z potencjałem, których cenią pracodawcy. To istotne wyróżniki. Warto o nich pamiętać szukając pracy, myśląc o rozwoju swojej kariery, jak też w procesie rekrutacji, zatrudniając nowych pracowników.

Sukces mierzy się rezultatami. Nie ma nagród za starania, nagradzane są jedynie rezultaty. Pamiętaj niezależnie od tego, co robisz w życiu, staraj się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, aby uzyskać pożądane rezultaty. Rób więcej, niż się od ciebie oczekuje. Wysoka etyka pracy i osobista odpowiedzialność za rezultaty wyróżni cię spośród innych kandydatów.

„Wykraczanie ponad to, co wymagane, zasługuje na nagrodę”.

Sprawdź też: 8 rad, które przyniosą Ci sukces na rozmowie kwalifikacyjnej