Chcesz osiągnąć sukces, szczęście i żyć tak jak marzysz? Całkiem możliwe, że w tej chwili nie masz wszystkiego, czego pragniesz i czego oczekujesz od przyszłości. Na szczęście wszystko to jest dostępne i możesz to zdobyć. Nie obejdzie się jednak bez wysiłku. Bo jak mówił: Zig Ziglar do sukcesu nie ma windy trzeba iść po schodach! Jak dotrzeć na szczyt? 6 stopni do sukcesu i jesteś na miejscu!

“Choć na szczycie jest mnóstwo miejsca, to nie ma go na tyle, żeby tam usiąść”. – Zig Ziglar

Winda na szczyt nie działa. Musisz skorzystać ze schodów

Hilary Hinton lepiej znany jako “Zig Ziglar” amerykański pisarz, autor licznych bestsellerów, świetny sprzedawca oraz mówca motywacyjny w swojej kultowej książce Do zobaczenia na szczycie, opisuje koncepcję “schodów do sukcesu”. Nie ma “darmowej przejażdżki” windą do sukcesu. Wejście na szczyt wymaga działania – trzeba wejść po schodach – i trzeba to zrobić samemu.

Jeśli chcesz się dostać na górę, osiągnąć sukces i żyć życiem z twoich marzeń, przyjdzie ci skorzystać ze schodów – i wchodzić po jednym stopniu. Oto sześć stopni w drodze na szczyt, które musisz pokonać.

Jak dotrzeć na szczyt? 6 stopni do sukcesu i jesteś na miejscu. Do zobaczenia na szczycie!

#01 Samoocena

Pierwszym stopniem we wspinaczce do sukcesu jest uzyskanie zdrowego obrazu własnej osoby. Zdrowa samoocena pełni kluczową rolę. Nie możesz działać w sposób niespójny z tym, jak postrzegasz siebie.

Punktem wyjścia do sukcesu i szczęścia jest zdrowy obraz własnej osoby. Silna, pozytywna samoocena jest najlepszą możliwą podstawą sukcesu w życiu. Musisz zaakceptować siebie, zanim tak naprawdę polubisz kogokolwiek albo zanim zgodzisz się z tym, że zasługujesz na sukces i szczęście. Motywacja, wyznaczanie celów, pozytywne myślenie oraz takie lub inne nastawienie nie pomogą ci, dopóki nie zaakceptujesz siebie. Musisz czuć, że „zasługujesz” na sukces, szczęście itd., zanim staną się one twoim udziałem.

Samoocena poprowadzi cię na szczyt albo zepchnie w dół. Jeżeli uznasz się za kompetentną osobę zasługującą na więcej, to nią będziesz. A jak nie, to nie.

#02 Relacje z innymi

Drugim stopniem do sukcesu są twoje relacje z innymi ludźmi. Uznanie wartości i zdolności innych ludzi, a także zaakceptowanie konieczności życia i współpracy z nimi.

Życie jest jak echo. Co wyślesz, powraca. Co posiejesz, to zbierzesz. Co dasz, to dostaniesz. Co widzisz w innych, istnieje w tobie. Bez względu na to, kim jesteś lub co robisz, jeżeli szukasz najlepszego sposobu zgarnięcia nagród we wszystkich obszarach życia, powinieneś szukać dobra w każdej osobie i każdej sytuacji, uznając to za złotą zasadę.

Sposób, w jaki widzisz sytuacje i ludzi, jest niezmiernie ważny, bo traktujesz ich dokładnie tak, jak ich postrzegasz. Jak mówi Zig Ziglar: “możesz mieć w życiu wszystko, czego chcesz, jeśli w wystarczającym stopniu pomożesz innym osiągnąć to, czego pragną”. Bo w drodze na szczyt ten się wspina najwyżej, kto pomaga też wejść innemu.

#03 Cele

Trzecim krokiem jest silna orientacja na cel. W budowie życia o jakim marzysz ważne jest określenie planu lub celu.

Cel to coś, do czego się dąży. To plan. Coś, co masz zamiar robić. Bez względu na to, kim jesteś, czym się zajmujesz i gdzie się znajdujesz, powinieneś mieć cele. Jeśli masz określone cele, uwalniasz własną energię i coś zaczyna się dziać. Jeżeli nie masz określonych, jasnych, precyzyjnie ustalonych celów, nie uświadomisz sobie maksymalnego potencjału, jaki w tobie drzemie.

Jak możesz trafić w cel, którego nawet nie masz? Powinienieś mieć cel, a tak najlepiej cały program celów. Istnieją różne rodzaje celów: fizyczne, umysłowe, duchowe, osobiste, rodzinne, zawodowe i finansowe.

Spisz swoje cele. Odpowiedz sobie na pytania. Dlaczego chcę osiągnąć ten konkretny cel? Jakie korzyści przyniesie mi jego osiągnięcie? Jakie przeszkody, muszę pokonać, żeby go osiągnąć? Z jakimi ludźmi, grupami i organizacjami przyjdzie mi współpracować, żeby osiągnąć ten cel? C o muszę wiedzieć, żeby dotrzeć do punktu docelowego? Opracuj konkretny plan działania, który doprowadzi do celu. Ustaliłeś realną datę osiągnięcia celu i zabierz się do pracy.

Jak mówi Zig Ziglar “to, co uzyskujesz, osiągając cele, nie jest tak ważne jak to, kim się stajesz poprzez ich osiąganie”.

Sprawdź: Jak zwyciężać? Zig Ziglar – system wyznaczania celów ziglara

#04 Nastawienie

Czwarty stopień do sukcesu to właściwe nastawienie psychiczne. Sposób, w jaki postrzegasz wszelkie sprawy – nastawienie – to ważny czynnik twojego sukcesu.

Czy chciałbyś więcej zarabiać, mieć więcej przyjemności, bardziej cieszyć się z życia, zmniejszyć zmęczenie, zwiększyć efektywność, dogadywać się lepiej z sąsiadami, wnosić więcej do społeczeństwa, cieszyć się lepszym zdrowiem i poprawić stosunki rodzinne? Niemniej to wszystko jest nie tylko możliwe, ale zupełnie prawdopodobne przy właściwym nastawieniu psychicznym.

Nastawienie w momencie przystępowania do działania i dolnego projektu jest dominującym czynnikiem wiodącym do sukcesu. Zdaniem Ziga Ziglera, twoje nastawienie ma nawet większe znaczenie niż uzdolnienia.

Każda myśl, która powstaje w twoim umyśle, niesie za sobą określony skutek. Zasadzisz negatywy – zbierzesz negatywy.

W drodze na szczyt, w życiowej grze dystans między sukcesem a porażką jest często minimalny. Nastawienie to „mała” rzecz, która robi wielką różnicę. Bo różnica pomiędzy zwycięstwem i porażką często wynika z posiadania właściwego nastawienia psychicznego.

#05 Praca

Piąty stopień do sukcesu to praca. Jeśli liczysz na sukces bez wysiłku i pracy to możesz zapomnieć o wielkim sukcesie. Gotowość do pracy i dawanie z siebie więcej niż minimum to podstawa. „Nie ma darmowych obiadów”. Kto pracuje, ten wygrywa.

Praca jest fundamentem wszelkich interesów, źródłem dobrobytu i podstawą każdego geniuszu. Jej efekt w postaci najskromniejszych nawet oszczędności stanowi jednak także fundament każdej fortuny. Jest solą przydającą życiu smaku, ale żeby przyniosła największe błogosławieństwa i pozwoliła osiągać największe cele, trzeba ją kochać. Ukochana praca czyni życie słodkim, sensownym i owocnym

Oczywiście musisz pracować, lecz to, czy ta praca będzie harówką, czy radością, zależy wyłącznie od twojego nastawienia. Chcąc odnieść sukces, musisz wiedzieć, co robić, lubić to, co robisz, i wierzyć w to, co robisz.

Cokolwiek robisz, rób to z właściwym nastawieniem i nawykami, ale nade wszystko trzymaj się tego z nieustępliwością i uporem. Pracuj tak długo, jak chcesz, tak ciężko, jak chcesz i tak ochoczo, jak pragniesz, żeby zdobyć w życiu wszystko to, o czym marzysz. Rób to z właściwym nastawieniem, wystarczająco długo, intensywnie i ochoczo, a twoje wysiłki prędzej czy później zostaną nagrodzone.

#06 Pragnienie

Szósty stopień oznacza, że musisz odczuwać palące pragnienie .Ludzie odczuwający pragnienie pracują ciężej, mają obsesję na punkcie swoich celów i bardzo chcą być lepsi.

Pragnienie prowadzi do inteligentnej ignorancji. Jest to dar, który sprawia, że nie wiesz, iż czegoś nie możesz zrobić, więc ci się udaje. Często pozwala człowiekowi dokonywać rzeczy prawie niemożliwych.

Pragnienie to składnik pozwalający osobie o przeciętnych zdolnościach skutecznie rywalizować z tymi, którzy mają ich więcej. Pragnienie wygranej pozwala zwyciężać wielu ludziom, którzy – przynajmniej teoretycznie – nie mogą wygrywać z powodu przytłaczających przeciwności.

To pragnienie pozwala człowiekowi wykorzystywać każdą z jego zdolności we wszystkim, co robi. Zmusza go do omijania wszelkich przystanków i do wykorzystywania pełni możliwości. Pozwala mu pędzić przed siebie z maksymalną prędkością i nie daje się zatrzymać. W codziennych zmaganiach zwycięża ten człowiek lub zespół, który zdołał dać z siebie wszystko

Gdy dajesz z siebie wszystko, możesz żyć w zgodzie ze sobą – bez względu na wyniki swoich starań. Dając mniej, niż możesz, mówimy „Gdyby tylko…”. Kiedy naprawdę na czymś ci zależy, kiedy tego gorąco pragniesz wygrywasz, bo bez względu na wynik, sam wysiłek czyni cię zwycięzcą.

Uwagi końcowe

A więc poznałeś sześć stopni schodów, które według Ziga Ziglera musisz pokonać, aby dotrzeć na szczyt. Są to:

#01 Twoja samoocena
#02 Twoje relacje z innymi
#03 Twoje cele
#04 Twoje nastawienie
#05 Twoja praca
#06 Twoje pragnienie zwycięstwa.

Każdy kto myśli o sukcesie i spełnionym życiu powinien wejść po tych schodach.

Najlepiej wchodzić na szczyt, zaczynając od samego dołu – i wspinać się po jednym stopniu. Oczywiście niektórzy z nas potrafią pokonywać schody szybciej od innych, ale jeżeli przejdziesz je w całości, będziesz mieć daleko większą pewność, że osiągniesz to, czego naprawdę chcesz. Wszystko to możesz osiągnąć. Jeżeli naprawdę tego chcesz – i jeśli oprzesz swoje życie na fundamencie zrównoważonego sukcesu: obejmującego zdrowie, dobrobyt i szczęście, uczciwość, charakter, wiarę, prawość, miłość i lojalność. Bo jak mówił Zig Zigar:

“Jesteś jedyną osobą, która może wykorzystać twój potencjał”. – Zig Ziglar

Do zobaczenia na szczycie

Do zobaczenia na szczycie. - Zig Ziglar
Do zobaczenia na szczycie. – Zig Ziglar

Zig Ziglar i jego Do zobaczenia na szczycie (See You at the Top) jest i na zawsze pozostanie autentycznym amerykańskim klasykiem literatury motywacyjnej. Jeśli jeszcze jej nie czytałeś koniecznie po nią sięgnij. Dzięki wydawnictwu Purana jest już dostępne poprawione i uzupełnione wydanie tej kultowej książki, w polskim tłumaczeniu Barbary Palewicz-Ryży i Romana Palewicza. Dla wielu osób książka Do zobaczenia na szczycie stała się mapą drogową prowadzącą do większych osiągnięć.

Sukces i szczęście nie są portami przeznaczenia. To ekscytujące, niekończące się podróże. Właściwie wykorzystane wiadomości z tej książki pozwolą ci spożytkować twój potencjał i dojść tam, gdzie chcesz dojść; robić to, co chcesz robić; mieć to, czego chcesz i być tym, kim chcesz być.

Schody na szczyt. Źródło: Do zobaczenia na szczycie - Zig Ziglar, PURANA 2021
Schody na szczyt. Źródło: Do zobaczenia na szczycie – Zig Ziglar, PURANA 2021

Będziesz patrzeć na te stopnie, czy po nich wejdziesz?

“Sukces i szczęście nie są kwestią przypadku, tylko wyboru. Ty sam wybierasz, czego chcesz od życia”. – Zig Ziglar