Tak, jak wśród ludzi, nie ma beznadziejnych przypadków, tak samo, nie ma wśród nas osób, które niczym się nie interesują i niczego lubić nie robią. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie wie co lubi robić albo, co gorsza, nie ma czegoś takiego, co sprawia mu satysfakcję, gdy to robi, prawdopodobnie nie kłamie. Po prostu jeszcze tego nie odkrył lub wstydzi się o tym mówić. Nasz mózg nie jest stworzony do nicnierobienia. Inną kwestią jest to, że za bardzo przywiązujemy się do tego, co mówią o nas inni ludzie a to przecież my powinniśmy być dla siebie najważniejsi.

Robię to, co lubię – czyli, jak ważna w życiu człowieka jest pasja

Mitologia talentu

Zakłada się, że do pasji potrzebny jest talent. Z kolei mitologia talentu zakłada, że coś takiego w ogóle nie istnieje. Śpiewanie jest tu całkiem dobrym obrazowo przykładem. Powszechnie wiadomo, że śpiewać każdy może. Nie oszukujmy się, wielu z nas lubi śpiewać i równie wielu z nas, z technicznego punktu widzenia, śpiewać nie potrafi. Śpiewam, bo lubię a nie żeby umieć.

Ta sama, przytoczona powyżej mitologia talentu, przekonuje nas, że wszystkiego, czego tylko chcemy, możemy się nauczyć. Jeżeli coś konkretnego opanowujemy, odnosimy sukces, więc matką sukcesu jest konsekwencja lub, jak to woli, wytrwałość czy upór.

Pasja jednak to coś, co robimy, bo lubimy i nawet wierzymy w to, że to coś nam wychodzi. Nie ma sensu osądzać pasjonatów śpiewania czy czegokolwiek innego. Nawet jeżeli innym ludziom krwawią uszy, nie to jest ważne, bo ten, kto śpiewa, najwyraźniej to lubi a w każdej pasji to satysfakcja odgrywa główną rolę. Warto zauważyć, że nawet zawodowi wokaliści, regularnie ćwiczą swój warsztat, tak więc, jak słuchamy kogoś śpiewającego już któryś raz jakąś piosenkę, jest szansa, że w naszym odbiorze, czyjaś pasja w końcu przerodziła się w talent.

W zastępstwie pasji

Brak pasji w życiu człowieka, wcale nie oznacza, że tak już pozostanie. Jej odnalezienie nie zawsze jest proste czy oczywiste. Jednakże dopóki nie odnajdziemy w swoim życiu pasji, będziemy narażeni na uzależnienia a także wypalenie zawodowe.

Kiedy w naszym życiu pojawia się jakaś pustka, z reguły, staramy się ją czymś zapełnić. Możemy użyć w tym celu alkoholu lub narkotyków. Wówczas zamiast pasji, wyrobimy sobie zgubny nałóg. Brak czegoś, co można nazwać pasją, może też prowadzić do szeregu innych nałogów. Katalog uzależnień jest bardzo bogaty.

Tymczasem każdy z nas składa się z potrzeb, które to potrzeby są potrzebami wrodzonymi. Jedną z nich jest stymulacja emocjonalna i poznawcza. Każda aktywność, jaką podejmujemy, jest dla nas stymulująca. Dlatego właśnie pasja w życiu człowieka jest tak bardzo ważna, by nie szukać dla niej zastępstwa, bo owe zastępstwo niesie ze sobą najczęściej więcej szkody niż jakiegokolwiek pożytku.

Definicja pasji

Najprościej mówiąc, pasja to czynność, którą lubimy, która jest dla nas ważna, w którą inwestujemy swój czas, energię a czasem i pieniądze. Pasja to coś, co jest działaniem wolnym, gdzie nie ma czynników zewnętrznych w postaci przymusu, presji otoczenia czy nagrody za dobrze wykonane zadanie. Innymi słowy, pasja jest wolnością. Wpływa ona na nasz wewnętrzny dobrostan. Mamy, ogólnie dobry nastrój i towarzyszy nam generalne poczucie szczęścia.

Naukowcy podkreślają, że dzięki poczuciu autonomii, angażujemy się w zachowania, które motywują nas wewnętrznie. Co za tym idzie, sami z siebie poszukujemy wyzwań, rozwijamy a także doskonalimy nasze umiejętności. Eksplorujemy tym samym, własną rzeczywistość. Dzięki pasji, chcemy być w czymś dobrzy. Dążymy do samorealizacji, którą hierarchia potrzeb Maslowa umiejscawia najwyżej.

Zalety posiadania pasji

Możemy twierdzić, że jest inaczej, jednak nie zmienia to faktu, że człowiek jako jednostka, jest istotą społeczną. Dzięki pasji, którą mamy i którą rozwijamy, zaspokajamy w naszym życiu potrzebę relacji. Otoczenie zazwyczaj wspiera wykazywaną przez kogoś pasję, choć niektórzy pasjonaci mogą się wręcz wycofywać z życia społecznego. Mowa tu o osobach wykazujących się szczególnie twórczą pasją połączoną ze zjawiskiem społecznej introwersji.

Pasja, niezależnie od naszego wieku czy płci, zapewnia nam dobre samopoczucie a wraz z nim satysfakcję z życia. Zalewa nas wówczas fala pozytywnych emocji a wszelkie niepowodzenia lub też chwilowe przeciwności, dzięki zaangażowaniu w pasję, lepiej znosimy. Pasja nadaje życiu sens. Czasami jest ona świetnym uzupełnieniem naszego życia zawodowego. Dzięki niej nabywamy nowe umiejętności, możemy stać się prawdziwymi ekspertami w jakiejś konkretnej dziedzinie, możemy wyrażać samych siebie, właśnie poprzez to, co kochamy robić.

Tak więc każda pasja może być naszym nowym sposobem na życie! Może też stanowić sposób na… przeżycie. W jaki sposób? Dzięki pasji jesteśmy w stanie odzyskać utraconą energię i regenerować nasz umysł naturalną metodą.

Kochaj to, co robisz

Na koniec mała dygresja zaczerpnięta z wiedzy i życiowego doświadczenia człowieka wykonującego zawód psychologa. Warto mieć w swoim życiu pasję, lecz nie warto, a przynajmniej nie od razu, przekłuwać jej na pieniądze, ponieważ kiedy zaczniemy zarabiać na swojej pasji, przestanie być ona wolnością a stanie się presją. Zasada jest prosta: Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności

“Kochaj to, co robisz i rób to, co kochasz. Pasja jest kluczem otwierającym drzwi do radości i dostatku”. – David Cuschieri