Codzienna gimnastyka to bardzo dobry sposób na poprawę funkcjonowania naszego organizmu. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób dorosłych, dzieci i młodzieży, a także seniorów. Wprawdzie gimnastyka nie jest tak modna i popularna, jak aerobik, joga czy zumba, ale efekty gimnastyki są zadziwiające.

Aby uprawiać gimnastykę, nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy tylko odrobina chęci i wygodne ubranie. Przyda się też materac gimnastyczny do wykonywania brzuszków i innych ćwiczeń w pozycji leżącej, siedzącej czy klęczącej.

Ćwiczenia gimnastyczne każdy z nas pamięta z lekcji wychowania fizycznego. Nie są skomplikowane i większość z nas wie, jak prawidłowo je wykonywać.

Regularnie wykonywane ćwiczenia gimnastyczne poprawiają ogólną kondycję organizmu, korzystnie wpływają na pracę układu krążenia, na prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa, na przemianę materii, wzmacniają mięśnie i stawy. Doskonale relaksują i odstresowują.

Codzienna gimnastyka jest polecana osobom, które wiele godzin spędzają w pozycji stojącej lub siedzącej. Ćwiczenia gimnastyczne skutecznie zapobiegają problemom z kręgosłupem i żylakom kończyn dolnych. Gimnastyka to również bardzo dobry sposób na spalenie zbędnych kalorii i zrzucenie nadmiernych kilogramów.

Gimnastyka sprawia też, że jesteśmy zdrowsi i mniej narażeni na choroby cywilizacyjne. Kości stają się zdrowsze i mocniejsze, a nasze ciało bardziej elastyczne i mniej narażone na różnego rodzaju kontuzje.

Kiedy najlepiej uprawiać gimnastykę?

Ćwiczenia gimnastyczne najlepiej wykonywać zaraz po przebudzeniu. Poranna gimnastyka przynosi niesamowite efekty. Pobudza do pracy cały organizm, dodaje energii, potrafi postawić na nogi lepiej niż poranna kawa. W czasie gimnastyki w organizmie wydzielane są hormony szczęścia – endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie i  pozytywnie nastawiają na resztę dnia. Poprawia się nasza koncentracja i skupienie.

Starajmy się ćwiczyć przy otwartym oknie lub w wywietrzonym pomieszczeniu. Gimnastyka nie musi trwać długo. Wystarczy 10-15 minut. Tyle czasu na pewno uda nam się wygospodarować nawet wczesnym rankiem. Łatwo wtedy wyrobić stały nawyk.

Do dłuższej gimnastyki łatwo się zniechęcić i znaleźć wymówki. Gimnastykując się warto wykonywać ćwiczenia na różne partie mięśni. Gimnastyka rozgrzewa nasze mięśnie, jest więc idealnym pomysłem na rozgrzewkę przed różnymi treningami.

Sprawdź też: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces