Codziennie podejmujemy wiele decyzji, jednak od czasu do czasu stajemy przed decyzjami lub sytuacjami, które mogą wzbudzać w nas ogromny strach czy nawet paraliżować. Poniższe cztery sposoby postępowania w sytuacjach dużej niepewności, wielu wątpliwości, natłoku myśli mogą nam pomóc wyjść z impasu, w podjęciu decyzji i przystąpieniu do działania.

„Człowiek odważny nie jest pozbawiony wątpliwości – on po prostu je rozumie i wie, że mogą go sparaliżować.”

Ścieżka pierwsza – ścieżka strachu

To sytuacje, w których umysł podsuwa nam katastrofalne wizje, gdy nachodzą nas same nieszczęśliwe scenariusze zdarzeń, gdy strach, lęk i obawy kotłują się w naszej głowie i w sercu. Wtedy pamiętaj, że to, co myślisz i to, co czujesz nie opiera się na faktach, nie jest racjonalne, lecz jest wytworem rozgorączkowanego umysłu.

„Jeśli więc wybierzemy tę ścieżkę, nie powinniśmy obawiać się klęski – trzeba po prostu iść ostrożnie, pamiętając, że lęk jest wytworem naszej zwichrowanej wyobraźni.”

Ścieżka druga – ścieżka nadmiernego analizowania

Nadmierne analizowanie umysłu sprowadza się do tego, że nasze postrzeganie sytuacji jest zawężone do jednej często negatywnej interpretacji. Wówczas nie dostrzegamy innego, bardziej realnego przebiegu zdarzeń, innych możliwych scenariuszy. Warto zdać sobie z tego sprawę i próbować zmieć swoje postrzeganie, chociażby poprzez nabranie dystansu.

„W takich sytuacjach trzeba przerwać to błędne koło, bo zalękniony umysł nie pozwoli nam pójść dalej i nigdy się nie dowiemy, czy na ścieżce napotkamy wrogów czy przyjaciół.”

Ścieżka trzecia – ścieżka niepewności

W tej sytuacji umysł napędza się obrazami i emocjami pełnymi zagrożenia, co powoduje u nas poczucie dużej niepewności i licznych wątpliwości. Życie od czasu do czasu pokazuje nam naszą nieporadność, wysyła sprzeczne sygnały, co może zwiększać naszą niepewność, nadszarpywać wiarę we własne siły. Wówczas w sposób naturalny zwracamy się w stronę otoczenia, innych ludzi, by od nich uzyskać potwierdzenie dla tego, co robimy.

„Ważne jest zatem, żeby podtrzymywać mocne więzi z innymi, przy każdej okazji dzielić się życzliwością i kierować ją także do siebie.”

Ścieżka czwarta – ścieżka żalu

Tutaj dominującymi emocjami są żal i wstyd i dotyczą one przeszłości. Pamięć przynosi myśli o popełnionych błędach, zawodach, trudnych życiowych lekcjach. Jeżeli zrozumiesz, że nie należy się wstydzić swoich błędów oraz że wspominanie niczego nie zmieni, gdyż należy do zamkniętej przeszłości przestaniesz tracić czas. Zaakceptuj przeszłość i bądź wdzięczny za to, kim jesteś i za to, dokąd doszedłeś.

„Na rozstajach wątpliwości i niezdecydowania pamiętaj, że zawsze możesz się cofnąć (…)”.

Gdy wiesz, co czujesz, co myślisz i dlaczego jesteś panem każdej sytuacji – podejmujesz świadome decyzje, nie pozwalasz zatrzymywać się w miejscu, stajesz się Odważny.

Sprawdź też: Centrum odnowy umysłu

Autorka: Joanna Z. Na podstawie książki Michaela Jamesa Wonga „SENBAZURU. Małe kroczki ku nadziei, uzdrowieniu i szczęściu” Wydawnictwo Filo, 2022.