Czy wiesz, że optymiści odnoszą sukcesy? Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie?

Martin Seligman to amerykański psycholog i badacz, który znany jest przede wszystkim z pracy nad teorią pozytywnej psychologii i psychologii szczęścia. Seligman przez wiele lat pracował na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Psychologii. Jest autorem wielu publikacji naukowych, w tym kilku książek, takich jak “Optymizmu można się nauczyć” czy “Prawdziwe szczęście”.

Jego prace związane z teorią pozytywnej psychologii koncentrują się na badaniach nad pozytywnymi emocjami, dobrymi doświadczeniami, wartościami i postawami, które pomagają ludziom osiągać szczęście i dobrze funkcjonować w życiu. Seligman jest również znany z pracy nad terapią pozytywną, która skupia się na rozwijaniu mocnych stron jednostki i poprawianiu ich jakości życia.

Rozgłos nadała mu koncepcja wyuczonej bezradności, w której wyjaśnił mechanizm powstawania bierności i rezygnacji. W mechanizmie tym istotną rolę odgrywa przekonanie człowieka, że żadne z jego działań nie ma wpływu na to, co się wydarzyło.

Bezradność jest podstawą pesymizmu. Poszukując sposobów przeciwdziałania temu zagrożeniu, Seligman zwrócił uwagę na zjawisko optymizmu. Po ponad dwudziestoletnich badaniach psychologicznych prowadzonych przez Martina Seligmana na Uniwersytecie Pensylwanii doszedł on do wniosku, że optymizm jest najważniejszym przymiotem, jaki możemy w sobie rozwijać, jeśli zależy nam na sukcesach zawodowych i szczęściu w życiu osobistym. Wygląda na to, że optymiści odnoszą sukcesy w prawie każdej dziedzinie życia.

“Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej”. – Martin Seligman

Dlaczego optymiści odnoszą sukcesy w życiu? Co wyróżnia optymistów?

W zachowaniu optymistów dają się zauważyć cztery szczególne cechy, wszystkie wyuczone drogą praktyki i powtórzeń.

#01 Szukają dobrych stron

Po pierwsze, optymiści szukają dobrych stron w każdej sytuacji, nawet beznadziejnej. I co nie powinno dziwić, zawsze coś korzystnego i wartościowego potrafią znaleźć.

#02 Uczą się z porażek

Po drugie, optymiści z wszelkich niepowodzeń czy trudności wyciągają naukę. Wierzą, że w każdej porażce czy przeszkodzie tkwi cenna lekcja, i uparcie starają się ją odkryć.

#03 Szukają rozwiązań

Po trzecie, optymiści poszukują rozwiązania każdego problemu. Nie obwiniają się, nie rozglądają za kozłem ofiarnym, nie narzekają na okoliczności. „Co można teraz zrobić?” – pytają. „Jaki będzie następny krok?” I odpowiedziawszy sobie, bez wahania przechodzą od słów do czynów.

#04 Myślą o swoich celach

Po czwarte, optymiści bezustannie myślą i mówią o swoich zamierzeniach. Ludzie, którzy pogodnie spoglądają na świat, widzą życie w jasnych barwach, również z radością myślą i mówią o swoich celach. Chętnie wybiegają w przyszłość, snując marzenia i plany, rzadko natomiast wracają we wspomnieniach do przeszłości. Zawsze patrzą przed siebie, nie oglądają się do tyłu.

Gdy nieustannie wyobrażasz sobie swoje cele, prowadząc optymistyczny monolog wewnętrzny, jesteś bardziej skoncentrowany, pewny siebie i kreatywny. Rozpiera cię energia. Czujesz się na siłach doprowadzić do końca nawet najtrudniejsze zadanie. Jesteś świadom, że sytuacja nie wymyka ci się spod kontroli.

Słowo na koniec

Optymizm odgrywa ważną rolę w wielu, choć nie we wszystkich, dziedzinach naszego życia. Nie jest on panaceum, ale może uchronić nas przed depresją, może poprawić naszą kondycję fizyczną i psychiczną, dać nam dobre samopoczucie

Zgodnie z tradycyjną mądrością, ktoś, komu brak chęci lub motywacji, nie odniesie sukcesu, choćby był nie wiadomo jak uzdolniony. Odpowiednia motywacja albo chęć działania może zrekompensować
brak zdolności.

Tradycyjne wyobrażenia o sukcesie mają istotne braki. Kompozytor może mieć talent Mozarta i wielkie pragnienie sukcesu, ale jeśli będzie sądził, że nie potrafi komponować, niczego nie osiągnie. Po prostu nie będzie się wystarczająco mocno starał.

Kiedy ulotna melodia nie będzie się długo dawała zmaterializować, zrezygnuje z wysiłków, żeby ją zapisać. Sukces wymaga wytrwałości, umiejętności niepoddawania się w chwilach niepowodzeń. Kluczem do wytrwałości i sukcesu są nie tylko uzdolnienia i motywacja, ale też  optymizm. Dopiero te trzy cechy łącznie determinują sukces.

Optymizm przyczynia się do osiągnięcia sukcesu. Nawet gdy musisz wykonać zadanie, za którym nie przepadasz lub którego nie uważasz za szczególnie wartościowe, optymistyczne podejście da ci motywację do wykonania koniecznych prac i ukończenia projektu.

Dlatego jeśli znajdujesz się w sytuacji, kiedy chcesz osiągnąć sukces, uzyskać awans, sprzedać jakiś produkt, napisać trudny raport, wygrać mecz  itp., korzystaj z optymizmu!

“Sukcesy niekoniecznie osiągają osoby najbardziej utalentowane. Górą są ci, którzy przy odpowiednim talencie odznaczają się jednocześnie optymizmem”. – Martin Seligman

Sprawdź też: Jak myślą optymiści? Credo optymisty

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!