Aby zdobyć klucz do satysfakcji, sukcesu oraz wspaniałego poczucia siły osobistej i znakomitej wydajności, musisz nabrać nawyku zjadania swojej żaby każdego ranka. Na szczęście dzięki ustawicznemu ćwiczeniu można tę sztukę opanować. A gdy wejdzie ci to w nawyk, osiąganie sukcesów będzie zagwarantowane.

“Nieważne, ile technik kontroli opanujemy, zawsze będzie więcej do zrobienia, niż jesteśmy w stanie wykonać w czasie, jaki mamy do dyspozycji”. – Brian Tracy

O co chodzi z tą żabą?

Zjedz tę żabę to jedna z najlepszych technik wydajności osobistej, której autorem jest Brian Tracy, jakie kiedykolwiek poznasz. Prawdę mówiąc, jeżeli przez resztę swojego życia będziesz stosować tylko tę technikę, dziesięciokrotnie zwiększysz swoją wydajność życiową. Stosowanie tylko tej jednej techniki pozwoli ci odnieść korzyści, jakie trudno sobie wyobrazić.

Ktoś powiedział kiedyś, że jeżeli musiałby zaczynać każdy ranek od połknięcia żywej żaby, to przez cały dzień towarzyszyłoby mu poczucie zadowolenia wynikające ze świadomości, że chyba nic gorszego nie może mu się w tym dniu przytrafić, bo to najgorsze doświadczenie ma już za sobą.

„Żaba” to jest to największe, najważniejsze zadanie, z którego realizacją najprawdopodobniej zwlekamy i staramy się je odkładać. Jest ona również tym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na nasze życie oraz osiągnięcie sukcesów.

Oprzyj się pokusie, by zacząć od łatwiejszego zadania. Stale pamiętaj o tym, że jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujesz każdego dnia, jest decyzja dotycząca tego, co zrobisz za chwilę, a co zrobisz potem, jeśli w ogóle to zrobisz.

Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu produktywności i skutecznego działania jest rozwinięcie trwałego nawyku zabierania się najpierw do najistotniejszych zadań już od rana. Musisz wykształcić w sobie przyzwyczajenie do „łykania swojej żaby”, zanim przystąpisz do kolejnych zadań, tak by nie marnować zbyt wiele czasu na rozmyślanie.

“Ludzie sukcesu to ci, którzy potrafią od razu przystąpić do wykonywania swoich najważniejszych zadań, narzucić sobie dyscyplinę ciągłej pracy i skupić się na wykonaniu tych zadań aż do ich zakończenia”. – Brian Tracy

Co zrobić, aby działać bez zwlekania? 22 metody na większą produktywność i osobisty sukces

Oto wykaz najlepszych metod Briana Tracy, które pozwolą zwalczyć skłonność do zwlekania i pomogą w szybszym wykonaniu większej liczby zadań.

1. Poczucie własnej wartości. Najpierw pozbądź się swoich obaw. Następnie ustal, jakie masz wartości, i żyj według nich. Na końcu wyjdź poza swoją strefę komfortu.
2. Osobista odpowiedzialność. Zawsze pamiętaj, że jesteś w 100 procentach odpowiedzialny za wszelkie działania, jakie podejmujesz. Nie możesz kontrolować opinii lub poglądów innych, ale zawsze możesz kontrolować swoje reakcje.
3. Cele. Nie ma nic pewniejszego niż jasno opracowane cele działania. Spisz swoje cele, stosując formułę APO (cele: aktualne, pozytywne osobiste), zamiast starać się je zapamiętać. Zawsze ustalaj rozsądne czasowe ramy działania do osiągnięcia swoich celów.
4. Nakryj do stołu. Określ dokładnie, czego chcesz. Jasny obraz to podstawa. Spisz swoje cele i zamiary, zanim zaczniesz.

5. Planuj każdy dzień z wyprzedzeniem. „Myśl” na papierze. Każda minuta planowania zaoszczędzi ci od 5 do 10 minut wykonania.
6. Ucz się, wykorzystując długie i krótkie przedziały czasowe. Wybieraj przedmioty do nauki w zależności do ilości czasu, jakim dysponujesz. Zadania pamięciowe przerabiaj w przerwach między zajęciami, a dużymi projektami zajmuj się wtedy, gdy masz dużo wolnego czasu.
7. Stosuj ciągle zasadę 80/20. 20 procent twoich działań odpowiada za 80 procent wyników. Zawsze koncentruj swoje wysiłki na tych 20 procentach.
8. Plasterki salami i ser szwajcarski. Dziel duże, złożone zadania na mniejsze, a potem zajmij się po kolei poszczególnymi zadaniami.
9. Zastanów się nad konsekwencjami. Twoje najważniejsze zadania i decyzje to te, które pociągają za sobą największe konsekwencje – zarówno pozytywne, jak i negatywne – dla twojej edukacji i twojego życia. Koncentruj się przede wszystkim na nich.
10. Krok po kroku, czyli od beczki do beczki. Nawet jeśli jeszcze nie wiesz, jak zrobić całe zadanie, możesz zrobić coś, aby je rozpocząć.
11. Zmuś się do działania. Bądź swoją własną cheerleaderką. Szukaj pozytywnych stron w każdej sytuacji. Koncentruj się na rozwiązaniach, a nie na problemach. Zawsze bądź optymistą i myśl konstruktywnie.
12.Każde zadanie traktuj indywidualnie. Ustal jasne priorytety, zacznij natychmiast od najważniejszego zadania i je kontynuuj bez przerywania, dopóki nie skończysz. To jest prawdziwy klucz do wysokiej wydajności i maksymalnej osobistej efektywności.
13. Stan wyższej konieczności. Działaj sprawnie, wykonując kluczowe zadania. Niech wszyscy wiedzą, że jesteś osobą, która działa szybko i pewnie.
14. Zmobilizuj się. Wyobraź sobie, że musisz wyjechać na miesiąc, i pracuj tak, jakbyś koniecznie musiał ukończyć projekt, zanim wyruszysz w podróż.

15. Naucz się, jak się uczyć. Im lepiej potrafisz uczyć się samemu, tym szybciej opanujesz wymagany materiał. Im więcej wiadomości i techniki opanujesz w swoich najważniejszych dziedzinach, tym szybciej skończysz swoje zadania. Ustal dokładnie, w jakich dziedzinach jesteś dobry lub możesz być dobry, i włóż cały wysiłek w osiągnięcie mistrzostwa oraz stanie się najlepszym w tej dziedzinie.
16. Rozpoznaj swoje główne ograniczenia. Ustal, gdzie jest wąskie gardło i czynniki ograniczające, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, które decydują o szybkości, z jaką osiągasz swoje najważniejsze cele, i skoncentruj się na pozbyciu się ich.
17. Koncentruj się na zagadnieniach kluczowych. Ustal, jakie wyniki musisz absolutnie uzyskać, aby odnieść sukces, i pracuj nad nimi bez przerwy.
18. Dobrze się przygotuj, zanim zaczniesz. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebował: książki, notatki i przybory. Upewnij się, że niezbędne materiały masz pod ręką, abyś nie musiał wstawać ani wychodzić.
19. Koncentracja uwagi. Skończ z urządzeniami, które ci przerywają i rozpraszają cię w wykonywaniu twoich zadań.
20. Technika może być okropnym władcą. Nie daj się zniewolić technicznemu uzależnieniu. Opanuj sztukę wyłączania telefonu komórkowego i pozostawiania go w tym stanie przez dłuższy czas.
21. Technika może być wspaniałym służącym. Używaj swoich technicznych narzędzi do ważnych zadań i unikaj stosowania ich przy mniej ważnych.
22. Stosuj zwlekanie kontrolowane. Ponieważ nie jesteś w stanie wykonać wszystkiego, musisz nauczyć się świadomie odkładać na bok zadania mające niską wartość, abyś miał czas na wykonanie tych, które naprawdę się liczą.

Podejmij decyzję, że będziesz stosować te zasady każdego dnia, aż staną się twoją drugą naturą. Stosując je w życiu, na uczelni i w pracy, osiągniesz ogromne sukcesy.

Zjedz tę żabę!

Chyba bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości umiejętność selektywnej identyfikacji zadań, które są w danej chwili najważniejsze, a następnie zabrania się do nich i wykonania ich nie tylko szybko, ale i dobrze, będzie miała większy wpływ na wasze sukcesy niż jakiekolwiek inne cechy czy umiejętności, które możecie w sobie rozwinąć.

Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów. 22 metody, by niczego nie odkładać na później i osiągać świetne wyniki w nauceBrian Tracy Anna Leinberger
Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów. 22 metody, by niczego nie odkładać na później i osiągać świetne wyniki w nauce
Brian Tracy Anna Leinberger

Przeciętna osoba, która wykształci w sobie nawyk działania według ściśle określonych priorytetów oraz bezzwłocznego realizowania ważnych zadań, dokona więcej od geniusza, który dużo mówi i snuje wspaniałe plany, lecz niewiele z tego wprowadza w czyn.

Takie dobre nawyki trzeba wykształcić w sobie już od najmłodszych lat jeszcze zanim wejdzie się w dorosłe życie. Dlatego też Brian Tracy przygotował książkę Zjedz tę żabę Dla uczniów i studentów. Jest oparta na międzynarodowym bestsellerze Briana Tracy’ego, który uczy jak skutecznie zarządzać czasem. Jej celem jest pomóc uczniom i studentom, którzy są często bardzo zajęci, aby osiągnęli sukces w życiu. Autor przedstawia różne techniki i narzędzia, które pomogą w lepszym organizowaniu czasu, radzeniu sobie ze stresem i skutecznej realizacji zadań. Książka została dostosowana do potrzeb młodych ludzi, którzy często mają wiele zadań do wykonania, a jednocześnie chcą osiągnąć dobre wyniki w nauce. Zajęcia szkolne, korepetycje, praktyki, hobby, a także obowiązki wobec rodziny to tylko niektóre z rzeczy, z którymi muszą się mierzyć. Dzięki tej książce uczniowie i studenci będą mogli lepiej zorganizować swój czas, osiągnąć lepsze wyniki w nauce i w życiu ogólnie. To książka, która, według rodziców i nauczycieli, powinna być napisana już dawno temu.

I bez względu na to, w jaki sposób zdecydujesz się wdrożyć porady zawarte w tej książce, najważniejszy cel jest ciągle taki sam: należy zabrać się za swoje zadanie od razu, wykonać 100 procent danej części każdego rozpoczętego zadania i wziąć pełną odpowiedzialność za siebie i swoje cele. Cała reszta to tylko szczegóły.

“Drzemią w tobie wprost nieograniczone możliwości opanowania i rozwijania nowych umiejętności, nawyków oraz kompetencji. Gdy już w wyniku ciągłych ćwiczeń nauczysz się przezwyciężać chęć do odkładania spraw na później oraz szybko załatwiać te najważniejsze sprawy, nadasz swojemu życiu, swoim studiom i karierze ogromne przyspieszenie. Będzie to jak dociśnięcie pedału gazu w pojeździe zwanym życiem”. – Brian Tracy

Źródło: Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów. 22 metody, by niczego nie odkładać na później i osiągać świetne wyniki w nauce
Brian Tracy Anna Leinberger, wydawnictwo MT Biznes 2023, tłumaczenie Marian Waszkiewicz

Sprawdź też: Przemiana Feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą Ci się odrodzić

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!