Tydzień to niewiele, prawda? Jak w tydzień poprawić stan swoich finansów? Wystarczy, że go poświecisz, a w ciągu tych siedmiu dni, uporządkujesz wszystkie swoje sprawy finansowe i osiągniesz stabilizacje. To bardzo ważne, bo najbliższy rok nie dla wszystkich zaczął się optymistycznie i trzeba być przygotowanym na to, że wielu zatańczy na naprawdę cienkiej linie. Jeśli jesteś kredytobiorcą hipotecznym, masz nieregularne dochody lub uzyskujesz je tylko z jednego źródła, znalazłeś się w zagrożonej grupie, dlatego za porządki zabierz się natychmiast.

“Nie mów mi, jakie są twoje priorytety. Pokaż mi, na co wydajesz pieniądze, a sam ci powiem, gdzie one są”. – James W. Frick

Jak tydzień poprawić stan swoich finansów? 7 kroków do sukcesu

#01 Dzień. Poniedziałek. Wielki spis

Przygotuj kartkę i długopis czy komputer. Nie będzie to nic skomplikowanego, bo potrzebna ci tabelka z dwoma kolumnami. Teraz sprawa jest prosta: z jednej strony wpisujesz wszystkie swoje dochody, a z drugiej wydatki. Nie zapominaj, wszystkie, a więc po stronie dochodów znajdzie się wynagrodzenie, świadczenia socjalne czy przychody np. z najmu czy innych inwestycji. Kluczowe jest w tym momencie, aby były to stałe, osiągane w sposób regularny zyski, a nie takie okazjonalne. Podobnie z wydatkami, raz na jakiś czas zdarzają się większe wydatki np. wpłata ubezpieczeń, natomiast w tym spisie chodzi o stałe koszty.

#02 Dzień. Wtorek. Szukaj oszczędności

Precyzyjne sporządzenie takiego spisu wcale nie jest sprawą łatwą, bo zbyt często wiele rzeczy nam po prostu umyka. Tymczasem w tym przypadku to istotne, aby były to faktyczne wydatki, bo kolejnym krokiem jest szukanie oszczędności. Musisz znaleźć miejsca, którymi uciekają ci pieniądze. Może zbyt często jadasz w mieście, pijesz kawę w drodze do pracy, a może za dużo wydajesz na rozrywkę. Poszukaj źródeł takich „wycieków”, abyś mógł je załatać.

#03 Dzień. Środa. Przejrzyj umowy

Dla gospodarstwa domowego źródłem największych wydatków są stałe koszty utrzymania mieszkania. To nie tylko czynsze, ale też opłaty za dostawy mediów i usług. Pora na przypomnienie sobie, jakie masz umowy. Jeśli zawierane były kilka lat temu wcale nie muszą być korzystne. Co jakiś czas zmieniają się taryfy, pojawiają nowe usługi czy dodatki do usług i warto dokładnie kontrolować czy nie przepłacamy. Czasami wystarczy zmiana taryfy na przykład za dostawy prądu, internet czy komórkę, a to przełoży się na znaczące oszczędności.

#04 Dzień. Czwartek. Negocjuj

Dostawcy mediów, usług ci, z którymi mamy podpisane stałe umowy najbardziej lubią nieco leniwych i stałych klientów. Czasami wystarczy postraszyć ich wypowiedzeniem umowy i przejściem do innego operatora, aby uzyskać atrakcyjne zniżki.

#05 Dzień. Piątek. Wyznacz cel

Musisz zastanowić się, na co tak naprawdę chcesz zaoszczędzić pieniądze. Takie zdefiniowanie celu bardzo mobilizuje, bo odkładanie byle odkładać jest naprawdę bez sensu. Najważniejsze wyzwanie to poduszka bezpieczeństwa finansowego, która pozwoli ci na spokojne przeżycie przynajmniej trzech miesięcy, gdybyś stracił prace czy źródło dochodów. Ale nie mniej ważna jest realizacja twoich marzeń: o wakacyjnym wyjeździe czy remoncie. Policz, ile potrzebujesz pieniędzy i wyznacz, jaką kwotę miesięcznie możesz odkładać.

#06 Dzień. Sobota. Sprzątanie

Sobota tradycyjnie przeznaczona jest na porządki. Tylko tym razem spójrz na nie pod innym kątem: pomyśl, co ci niepotrzebne i czego możesz się pozbyć. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pieniędzy zalega w naszych domach: niepotrzebne ubrania, torebki, zabawki, sprzęt. Wszystko można sprzedać i zrobić dobry początek na koncie oszczędnościowym.

#07 Dzień. Niedziela. Przygotuj się do rozmowy z szefem

Sztuką jest nie tylko ograniczyć wydatki, ale też zwiększyć zarobki. Masz całą niedzielę, aby przygotować się do rozmowy z pracodawcą. Nie zapominaj, że argumenty muszą być rozsądne: zwiększenie zakresu obowiązków, wykonywanie dodatkowych zadań, czy zostawanie po godzinach pracy. Nie chodzi o to, aby prosić o podwyżkę, ale umieć udowodnić, że ci się ona należy. Pracując na etacie możesz też pomyśleć o dodatkowych sposobach na zarabianie jak tworzenie kursów online, ebooków czy produktów fizycznych. Jeśli masz własną firmę i jesteś sam swoim szefem zastanów się jak możesz ograniczyć koszty i zwiększyć zyski swojego biznesu.

“Nie oszczędzaj tego, co zostało po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności”. – Warren Buffer (miliarder i inwestor)

Sprawdź też: Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy ponadczasowe lekcje o bogactwie