Poznaj sposoby na poprawę jakości snu, by budzić się wypoczętym i pełnym energii.

Rola snu w życiu człowieka

Sen jest jednym z czynników, który musi być spełniony do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak również umysłowej. W trakcie wypoczynku nocnego, komórki całego ciała regenerują się, uszkodzone tkanki odbudowują, tkanka tłuszczowa ulega spalaniu, a mięśnie odpoczywają, dlatego niedobory snu to prosta droga do problemów z koncentracją, pamięcią, spadkiem formy, zdolnością uczenia się, nadciśnieniem, cukrzycą typu II, chorobami serca, nadwagą i obniżeniem odporności. Zaleca się przesypiać 7-9h na dobę. Co ważne, powinien to być nieprzerwany sen w ciągu nocy. Nie wliczamy do niego ewentualnych popołudniowych drzemek.

Jeżeli od dłuższego czasu cierpisz na bezsenność, często się wybudzasz, warto skonsultować się z lekarzem. Aby uzyskać więcej informacji o zaburzeniach snu, zajrzyj na blog Dr.Max, gdzie poznasz ich objawy, przyczyny, a także sposoby leczenia.

Jak poprawić jakość snu?

Spędzasz w łóżku 8h, ale i tak rano brakuje ci energii? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Jak sobie z nimi poradzić?

  1. Zwróć uwagę na miejsce, w którym śpisz. Idealnie byłoby mieć sypialnię – osobne pomieszczenie, w którym możesz zapomnieć o problemach dnia codziennego, pracy, obowiązkach. Dbaj o to, by panował w niej porządek. Jej obraz jest ostatnim, który widzisz przed uśnięciem i pierwszym, który widzisz po przebudzeniu się.
  2. Rezygnuj z ekranów na 2 h przed snem. Światło niebieskie, które emituje telefon komórkowy, tablet, laptop czy telewizor może zaburzać wejście w fazę snu głębokiego. Nie przeglądaj mediów społecznościowych w łóżku, nie oglądaj seriali. Dodatkowym problemem jest rozbudzenie emocji po obejrzeniu zdjęć, filmików, przeczytaniu wiadomości itp.
  3. Zadbaj o wieczorne wyciszenie organizmu. Daj mu sygnał, że szykuje się do wypoczynku. Zgaś górne światło, zapal świece zapachowe np. z nutą lawendy lub wanilii, poczytaj książkę, posłuchaj kojącej muzyki.
  4. Zaciemnij swoją sypialnię. Wpadające do niej światło może zaburzać wydzielanie melatoniny. Zamontuj rolety lub zaciągaj na noc zasłony.