Jak docenić siebie? Docenić siebie wcale nie oznacza tego, że zaraz staniemy się skrajnymi egoistami czy egocentrykami. Wstydzimy się tego, jednocześnie uznając to za coś niewłaściwego, ale prawdą jest, że człowiek pragnie być doceniany przez innych a tak mało docenia sam siebie. Niekiedy przez całe życie zależy nam na tym, by ktoś nas docenił. Najpierw, na samym początku, liczymy na docenienie nas przez własnych rodziców. To, niestety, nie zawsze się dzieje. Wielu rodziców wyraża swoje niezadowolenie widząc, że ich dziecko, rzecz jasna, już dorosłe, nie realizuje ich ambicji. Idzie albo przynajmniej stara się, iść swoją własną drogą. Pamiętajmy, że nie urodziliśmy się po to, by swoim własnym życiem, realizować wizje naszych rodziców.

„Poczucie własnej wartości to szacunek do siebie samego”.

Jak docenić siebie? Sposób na wyższą samoocenę

Nikt mnie nie docenia

Rzeczą powszechnie wiadomą jest to, że zawsze, jak długo będzie to możliwe, wielu z nas będzie czekać na ten iście błogosławiony dzień, w którym nasi rodzice w końcu nas docenią. Gdy tak sobie czekamy i doczekać się nie możemy, szukamy w naszym środowisku kogoś innego – może to być współmałżonek, życiowy partner, przełożony w pracy – kto nas doceni za coś konkretnego, co stało się naszym udziałem. Jeżeli zostaniemy docenieni, automatycznie wzrasta w nas poczucie własnej wartości i motywacji do dalszego działania. Gdy tak się nie dzieje, nasza samoocena stopniowo spada a motywacja do robienia tych samych lub ewentualnie innych rzeczy, drastycznie się obniża, bo skoro nikt mnie nie docenia, to nie ma sensu bym coś dalej robił.

Małe rzeczy

Wielu z nas nie potrafi docenić wartości małych rzeczy, których w naszej codzienności nie brakuje. Tymczasem my sami możemy doceniać się, chociażby za to, że mając kiepski, depresyjny nastrój a może nawet zmagając się z ciężarem choroby, jaką jest depresja, wstaliśmy z łóżka i zaczęliśmy nowy dzień – dzień magiczny, bo jutro, o ile jest nam dane – zawsze jest wolne od błędów i wszystko można zacząć raz jeszcze. Doceńmy się za to, że uśmiechnęliśmy do sąsiada na klatce schodowej, bo być może zrobiliśmy mu tym wspaniały dzień! Doceńmy się za to, że może ładnie się ubraliśmy, inaczej niż zwykle, że może w pracy, przy okazji robienia sobie kawy, zaparzyliśmy ją dla kolegi lub koleżanki i usłyszeliśmy za to „dziękuję”.

Nadajmy sobie wartość

Wszystko zaczyna się od nas. To, co widzimy w innych, tak naprawdę jest odzwierciedleniem nas samych. Doceniajmy siebie za nasze wartości, nasze zalety, bo z każdy z nas je posiada! Umiejmy podziękować sobie samym, samych siebie przeprosić, uśmiechnąć się do siebie, stojąc każdego dnia przed lustrem. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy egoistami lub egocentrykami. Życie jest sztuką! Powinno być ono świadome i pełne! Żeby sobie pomóc, możemy założyć dziennik w formie zwykłego zeszytu, notatnika lub w formie kalendarza, gdzie każdego dnia, będziemy zapisywać to, co dobrego zrobiliśmy dla siebie czy dla innych i za co możemy się docenić, pochwalić. Gdy co jakiś czas będziemy do niego zaglądać, uświadomimy sobie, jak za wiele, pozornych drobiazgów, możemy sami siebie docenić. Da nam to radość, poczucie świadomości i sensu naszego życia a także pomoże nam zbudować, być może utraconą już dawno, samoocenę.

„Musisz nauczyć się kochać siebie. Jak inni mogą docenić to, co masz do zaoferowania, jeśli tego nie cenisz?” – Steve Maraboli.

Sprawdź też: Jak podnieść samoocenę? 5 kroków do silnego poczucia własnej wartości