Czy kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, w której po prostu czułeś, że jesteś przytłoczony? Przepracowanie, zmęczenie, niedospanie, permanentny stres. Znasz te stany? Może masz wrażenie, że nie spełniasz oczekiwań innych ludzi – współpracowników, szefów, podwładnych, przełożonych, rodziny, przyjaciół lub nawet własnych oczekiwań? Czy może wydaje Ci się, że świat kładzie na Ciebie zbyt dużą presję, a ty jesteś bliski utraty zmysłów lub ukrycia się w kryjówce i nigdy więcej nie wyjścia stamtąd?

Wbrew pozorom, to nie jest tragedia. Wręcz przeciwnie, jest to moment pełen szans. Chociaż ryzykowny, to jednak pozytywny moment, ponieważ jak w przypadku każdej sytuacji kryzysowej, stwarza on szansę. Jeśli wykorzystasz tę okazję i nauczysz się sztuki odpuszczania, twoje życie znacznie się poprawi. Wystarczy, że zamiast denerwować się, nie spać po nocach i ciągle gonić terminy, nauczysz się odpuszczać…

Ale jak to zrobić? Jak znaleźć w sobie siłę i odwagę do tego, aby tak naprawdę odpuścić oraz szczerze i trwale zmienić nastawienie do wielu spraw, szczególnie do tych, na które nie bardzo mamy wpływ? Katarzyna Czyż doktor nauk prawnych, zawodowo psycholożka i psychoterapeutka oraz autorka książek proponuje 7 kroków odpuszczenia.

“Będziesz stale cierpiał, jeśli będziesz reagował emocjonalnie na wszystko, co ludzie do ciebie mówią. Prawdziwa siła zawiera się w obserwowaniu wszystkiego z boku, ze spokojem i logiką. Jeśli słowa mogą cię kontrolować, to znaczy, że wszyscy mogą cię kontrolować. Oddychaj i pozwól sprawom przeminąć”. – Bruce Lee

Miej wyje**ne, aby było Ci dane. 7 kroków sztuki odpuszczenia

#01 Nazwij emocje

Emocje mają ogromny wpływ na nasze działania i decyzje. To one kierują naszym zachowaniem, wpływają na to, co kupujemy i co sprzedajemy, determinują nasze uczucia miłosne, mogą prowadzić do konfliktów zbrojnych, ale także umożliwiają nam wybaczanie. Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi swoich emocji i rozwijali naszą umiejętność radzenia sobie z nimi, czyli inteligencję emocjonalną. Pierwszym etapem procesu odpuszczania jest rozpoznanie i nazwanie swoich emocji. Aby szczerze i trwale odpuścić, trzeba bowiem dobrze wiedzieć, co się tak naprawdę czuje.

#02 Oddech

Kolejnym istotnym etapem procesu odpuszczania jest skoncentrowanie się na oddechu. Dlaczego tak jest? Ponieważ nazwanie i zrozumienie swoich emocji bywa często trudne, a czasem prowadzi to nas do uczuć smutku, żalu, tęsknoty czy złości. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w związku z tymi emocjami, warto na chwilę się zatrzymać. To moment, aby odetchnąć głęboko, dać sobie przestrzeń do refleksji, zastanowienia się nad tym, co się dzieje, oraz na znalezienie spokojnej reakcji. Oddech staje się narzędziem, które pozwala nam na chwilę zatrzymania się, na zrobienie kilku kroków wstecz i na obserwację naszych emocji z dystansem. Dzięki temu możemy podjąć bardziej przemyślane i właściwe decyzje w obliczu trudnych sytuacji.

#03 Autocoaching

Coaching to metoda rozwoju, opierająca się na sztuce zadawania pytań. Te pytania mają przede wszystkim pomóc nam wyznaczyć cel, czyli to, gdzie chcemy dotrzeć w naszym rozwoju. Następnie koncentrujemy się na określeniu rzeczywistości, co oznacza zrozumienie, skąd właściwie startujemy. Kolejnym krokiem są pytania dotyczące możliwych opcji zmiany i poprawy. Na koniec, pytania te prowadzą nas ku ustaleniu konkretnego planu działania w określonym czasie, aby realizować nasze decyzje i wykorzystać możliwości omówione podczas sesji coachingowej. Coaching to praca nad naszą wyobraźnią, pracowanie nad utartymi schematami, kreatywnością i wykorzystywanie naszych zasobów. Pytania pozwalają nam zauważyć, kiedy nasze nawyki i automatyzmy mogą przestać służyć naszym interesom. Pytania pomagają nam to dostrzec, a odpowiedzi na nie często motywują nas do działania.

#04 Cztery umowy

Inspiracja do tego kroku pochodzi z książki Miguela Ruiza Cztery umowy.

1. Po pierwsze, szanuj swoje słowo.
2. Po drugie, nie bierz niczego do siebie.
3. Po trzecie, nie zakładaj niczego z góry.
4. Po czwarte, rób wszystko najlepiej, jak potrafisz.

Wiemy głęboko w swoim wnętrzu, że nasze życie mogłoby być łatwiejsze i pełne szczęścia, ale niestety czasem nie udaje się nam tego osiągnąć. Przeszkadzają nam stare nawyki, które trzymają nas w okowach rutyny, a także często pojawia się brak motywacji. Dlatego też, gdy pracujemy nad sztuką odpuszczania, ustalenie dla siebie choćby tych czterech kluczowych zasad może mieć ogromny wpływ na nasze życie i spowodować znaczne pozytywne zmiany.

#05 Relaks

Relaks jest istotnym etapem w procesie odpuszczania, ponieważ tylko wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani, możemy naprawdę odetchnąć, odpocząć, znaleźć czas dla siebie i odzyskać energię. To w tych momentach, jesteśmy w stanie osiągnąć coś wyjątkowego, ponieważ paradoksalnie, gdy mamy luźniejsze podejście do życia, to właśnie wtedy zaczyna dziać się magia. Dlatego warto pozwolić sobie na relaks, na różnego rodzaju ćwiczenia, które pomagają uwolnić radość i kreatywność oraz pozwalają się odprężyć. W obecnej, szybkiej rzeczywistości każdy rodzaj odprężenia jest niezwykle cenny i ważny.

#06 Zarządzanie energią

Nasza energia jest niezmiernie istotna, ponieważ determinuje naszą zdolność do działania. Możemy wyróżnić różne rodzaje energii, takie jak energia fizyczna, emocjonalna, intelektualna i duchowa, które możemy przyporządkować do sfer ciała, relacji, umysłu i ducha. Ważne jest, aby zrozumieć, że większość naszego czasu poświęcamy na aktywności związane z energią fizyczną, takie jak sen, jedzenie i codzienne obowiązki, oraz na pracę, co odpowiada energii intelektualnej. Warto zastanowić się nad tym, na którym poziomie mamy każdy rodzaj energii i jakie chcielibyśmy osiągnąć cele w tych obszarach. To pozwala nam zrozumieć, jakie obszary naszego życia absorbują najwięcej energii i dlaczego. Kluczowym jest więc posiadanie świadomości naszego energetycznego zaangażowania i utrzymywanie kontaktu ze swoimi zasobami.

#07 Humor

Warto wprowadzać humor do swojej codzienności. Warto się cieszyć i śmiać. Kiedy śmiejemy się, to odczuwamy pewien dystans do sytuacji. Śmiech przyczynia się do zwiększenia dopływu tlenu do organizmu, co prowadzi do wydzielania endorfin i innych hormonów związanych z uczuciem szczęścia. W momencie, gdy wybuchamy śmiechem, zmienia się nasza mimika twarzy na bardziej przyjazną, stajemy się bardziej wyrozumiali, a nasz głos wydaje się bardziej kojący dla innych ludzi. Śmiech ma zdolność zarażania pozytywną energią i posiada ogromną siłę.

“Nie jest ważne, co przydarza ci się w życiu. Ważne jest, jakie przypisujesz temu znaczenie”. – Robert Kiyosaki

Słowo na zakończenie

Odpuszczanie to umiejętność, której można i wręcz trzeba się nauczyć! Książka Miej wyje**ne, będzie Ci dane oraz stanowiący świetne uzupełnienie zeszyt ćwiczeń 102 praktyczne zadania z odpuszczania pomogą Ci rozpocząć i opanować ten proces.

Miej wyje**ne, będzie Ci dane. - dr Katarzyna Czyż
Miej wyje**ne, będzie Ci dane. –
dr Katarzyna Czyż

Miej wyje**ne, będzie Ci dane, to zbiór doświadczeń autorki, która sięgała po różne metody i techniki, od coachingu, psychologii, po NLP, hipnozę, reiki, ho’oponopono, thetahealing itp. W oparciu o te doświadczenia stworzyła siedem kroków odpuszczania, które wypracowała, by nauczyć się, jak rzeczywiście odpuścić i odnaleźć upragniony dystans.

Jesteśmy tu po to aby żyć pełnią życia, ale na naszych własnych warunkach. Tylko tyle, ile jesteśmy w stanie znieść, tyle powinniśmy robić. Praca, rozwijanie się, pasje – wszystko to w odpowiednich proporcjach, tak aby zachować równowagę. W międzyczasie możemy realizować swoje pasje, rozwijać się, pracować, kochać, przyjaźnić się z innymi ludźmi. Jednak jednym z kluczowych warunków jest to, żebyśmy pozostawili luz. Niczego nie musimy robić na siłę, nie powinniśmy się nadmiernie stresować.

Bo kiedy masz wyje**ne, to jesteś w stanie wiele osiągnąć. Sprawdź to sam!

“Można żyć na 100% albo na tyle procent, na ile się chce, że to jest nasze życie”. – Dr Katarzyna Czyż

Źródło: Miej wyje**ne, będzie Ci dane. – dr Katarzyna Czyż, wydawnictwo Onepress

Miej wyje**ne, będzie Ci dane. 102 praktyczne zadania z odpuszczania dr Katarzyna Czyż

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!