Wysoka wrażliwość, to cecha charakteryzująca około 15-20% populacji ludzkiej, która może przynosić zarówno wspaniałe doznania, jak i wyzwania. Osoby posiadające tą cechę odczuwają bodźce z otoczenia intensywniej i głębiej niż przeciętny człowiek, co często prowadzi do głębszych refleksji, wrażliwych relacji społecznych i artystycznego zacięcia. Jednakże, by czerpać pełnię korzyści z tej cechy, ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków, które pomogą w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z intensywnym odczuwaniem. Bycie wrażliwym człowiekiem nie musi być czymś negatywnym. Poniżej zostały przedstawione kluczowe nawyki dla wysoko wrażliwych (WWO), które mogą pomóc w osiągnięciu harmonii i zadowolenia.

“Nigdy nie przepraszaj za to, że jesteś wrażliwa czy emocjonalna. Niech to będzie znakiem, że masz wielkie serce i nie obawiasz się tego pokazać. Okazywanie uczuć jest znakiem siły”. – Brigitte Nicole

Ważne nawyki dla osób wysoko wrażliwych

#01 Samowiedza i Akceptacja

Pierwszym krokiem ku osiągnięciu samowiedzy jest rozpoznanie i zrozumienie swojej wrażliwości. To odkrywanie, że nie jest się “za wrażliwym” czy “nadmiernie emocjonalnym”, ale po prostu inaczej odbierającym otaczającą rzeczywistość. Rozważanie, jak reaguje się na różne sytuacje, jakie emocje wywołują konkretne bodźce, pomaga zrozumieć tę cechę i odkryć jej piękno. Akceptacja natomiast jest jak most prowadzący do wewnętrznej wolności. Akceptowanie swojej wrażliwości oznacza odrzucenie poczucia winy czy wstydu związanego z tym, że reaguje się silniej niż inni. To akceptowanie siebie bez warunków i bez prób bycia kimś, kim się nie jest. Kiedy osoba wysoko wrażliwa akceptuje siebie, może zacząć budować swoje życie na autentycznym fundamencie.

#02 Ochrona czasu dla Siebie

Wysoko wrażliwi potrzebują regularnych okresów odosobnienia, aby przetrawić silne wrażenia. Ochrona czasu dla siebie to rodzaj samoopieki, który pomaga w zapobieganiu przeciążeniu i wypaleniu. To czas, w którym można oddać się aktywnościom, które przynoszą radość i relaks. Może to być czytanie ulubionej książki, spacer w przyrodzie, medytacja czy twórczość artystyczna. Niezależnie od wybranej aktywności, ważne jest, by była ona poświęcona wyłącznie sobie. Ochrona czasu dla siebie pozwala również na refleksję i zrozumienie własnych myśli, emocji oraz potrzeb. W codziennym pędzie życia łatwo jest zapomnieć o sobie i zagubić się w natłoku obowiązków. Regularne chwile spokoju pozwalają na zatrzymanie się i zastanowienie, co jest naprawdę istotne.

#03 Zdrowa długość wysypiania się

Sen jest fundamentem zdrowia psychicznego i fizycznego, a dla osób wysoko wrażliwych ma szczególne znaczenie. Intensywne odczuwanie bodźców i emocji może wpływać na jakość snu, dlatego dbanie o odpowiednią długość i jakość snu jest niezwykle istotne dla tych osób. To podczas snu mózg przetwarza informacje z dnia, sortuje emocje i naprawia komórki. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu, obniżonej zdolności koncentracji i pogorszonego nastroju – co z kolei może być szczególnie trudne dla osób o wrażliwej naturze. Ilość snu potrzebna do zachowania zdrowia i witalności różni się w zależności od osoby. Większość dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu, ale niektórzy mogą czuć się najlepiej po 6 godzinach, a inni po 10 godzinach snu. Warto słuchać swojego ciała i obserwować, ile snu potrzebujesz, aby czuć się wypoczętym.

#04 Umiarkowanie w pobudzeniach

Osoby wrażliwe mają skłonność do odczuwania bodźców bardziej intensywnie niż inni. Co może być zwykłą stymulacją dla jednych, dla innych może stać się przytłaczającym przeżyciem. Dlatego istotne jest zrozumienie swojej indywidualnej granicy, kiedy ilość bodźców staje się nadmierna. Umiarkowanie w pobudzeniach oznacza świadome wybieranie bodźców i otoczenia, które są zgodne z własnymi potrzebami. To może obejmować unikanie miejsc o dużym natężeniu dźwięków czy świateł, ograniczanie czasu spędzonego w tłumach lub zatłoczonych miejscach, a także wybieranie aktywności, które przynoszą przyjemność bez przeciążania zmysłów.

#05 Zdrowa dawka wrażliwości społecznej

Pierwszym krokiem do utrzymania zdrowej dawki wrażliwości społecznej jest zrozumienie swoich własnych granic. To ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, ile emocji i stresu może się przelać na ciebie w wyniku intensywnych interakcji z innymi. Rozpoznawanie momentu, gdy zaczynasz odczuwać nadmierny stres lub wyczerpanie, pomoże ci ustalić granice. Osoby wrażliwe często pragną pomagać i wpływać pozytywnie na życie innych. Jednak ważne jest zrozumienie, że nie jesteś w stanie kontrolować czy zmieniać decyzji lub emocji innych ludzi. Akceptacja, że nie zawsze możesz wpłynąć na wszystko, może pomóc w utrzymaniu zdrowej równowagi.

#06 Twórczość i Wyrażanie Siebie

Dla osób wrażliwych, twórczość i wyrażanie siebie są nie tylko źródłem radości, ale także skutecznym narzędziem samopomocy i odkrywania własnej tożsamości. Przez twórcze wyrażanie swoich myśli, emocji i wyobrażeń, osoby wrażliwe mogą znaleźć ukojenie, zrozumienie oraz sposób na radzenie sobie z wyzwaniami. Dla osób wrażliwych, twórczość może działać jak forma terapii. Malowanie, pisanie, gra na instrumencie muzycznym czy tańczenie pozwalają na wyrażenie trudnych emocji, których czasem trudno jest znaleźć słowa. Proces twórczy może działać jak most łączący wewnętrzne doświadczenia z zewnętrznym światem, co może przynieść ulgę i zrozumienie.

#07 Techniki radzenia Sobie ze stresem

Uczenie się technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, może pomóc w utrzymaniu spokoju i równowagi w trudnych momentach. Medytacja i techniki oddychania świadomego pomagają w spowolnieniu tempa, uspokojeniu umysłu i redukcji napięcia. Regularna praktyka może pomóc w zwiększeniu zdolności do radzenia sobie ze stresem poprzez skupienie się na teraźniejszości i zrelaksowanie ciała i umysłu. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromne znaczenie dla zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem. Osoby wrażliwe powinny szczególnie dbać o te aspekty swojego zdrowia.

#08 Ograniczanie negatywnych wpływów mediów

Wysoko wrażliwi mogą bardziej intensywnie reagować na negatywne treści medialne. Ograniczenie ekspozycji na przemoc i negatywne informacje może pomóc w zachowaniu spokoju wewnętrznego. Takie osoby powinny wybierać źródła informacji, które prezentują wiarygodne i rzetelne treści oraz unikać portali lub kanałów, które koncentrują się na negatywności i kontrowersjach. Dobrze jest określić konkretny czas, który można poświęcić na przeglądanie mediów społecznościowych lub konsumowanie treści informacyjnych. Coraz częściej mówi się, żeby również nie zaczynać dnia od przeglądania internetu i mediów społecznościowych ponieważ negatywne wiadomości przeczytane zaraz po przebudzeniu będą mieć wpływ na cały nasz dzień.

“Nie bądź zawstydzony swoją wrażliwością. Ona przyniosła ci wiele bogactw. Widzisz to, czego inni nie mogą zobaczyć. Czujesz to, czego inni wstydzą się czuć”. – Jeff Foster

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: WWO – wrażliwa droga do sukcesu