Cieszysz się dobrym zdrowiem, a mimo to przebywanie w głośnych i tłocznych miejscach szybko Cię męczy? Często słyszysz, że Twoje reakcje są „nadmiernie emocjonalne”, a nad szalony weekend ze znajomymi przedkładasz spokojny czas spędzony na łonie natury lub w domu – z książką pod kocem? Być może jedną z cech Twojej osobowości jest wysoka wrażliwość – dowiedz się więcej ten temat!

Nowy koncept w nauce

Badaniami, a także popularyzacją tego tematu, zajmuje się od lat 90, psycholożka Elaine N. Aron. To właśnie ona po raz pierwszy użyła terminu Highly Sensitive Person (po polsku: Osoba Wysoko Wrażliwa), a także stworzyła specjalny test, pomagający ustalić, czy wypełniająca go osobę rzeczywiście można uznać za WWO. Aron jest również pomysłodawczynią akronimu DOES, który pozwala łatwo zapamiętać charakterystyczne „przypadłości” osób, charakteryzujących się tym typem doświadczania rzeczywistości.

Po czym rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?

Dept of processing – głębia przetwarzania – WWO mają skłonność do skupiania się na detalach i wielokrotnego analizowania rozmaitych sytuacji. Może to skutkować trudnościami z podjęciem decyzji, lecz z drugiej strony pozwala na dostrzeganie większej ilości szczegółów z otaczającego ich świata.

Overstimulation – przestymulowanie – odbierający większą ilość bodźców układ nerwowy funkcjonuje na większych obrotach. Z tego powodu nagromadzenie ich bardzo szybko prowadzi do przemęczenia, znużenia i irytacji.

Emotional Reactivity – reaktywność emocjonalna – osoby wysoko wrażliwe bardzo łatwo wchodzą w różnego rodzaju stany emocjonalne. Smutek, jak i radość mogą towarzyszyć im znacznie dłużej, są one również skłonne do wszelkich wzruszeń.

Sensing the subtle – wyczuwanie subtelności – to kolejny z elementów świadczących o nieustannym analizowaniu i przetwarzaniu bodźców, często ignorowanych przez inne osoby. Właśnie dlatego o wrażliwcach często mówi się, że dostrzegają rzeczy niewidoczne dla innych.

Jesteś WWO? Zobacz, jak sobie pomóc!

Chociaż prace nad precyzyjnym zbadaniem i opisaniem tego zjawiska wciąż trwają, jedno wiadomo na pewno: wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem ani chorobą! To zespół cech, które opisują osobowość niektórych osób, a także to, w jaki sposób odbierają one świat i reagują w codziennych sytuacjach.

Badaczka Aron w wydanych przez siebie książkach opisuje wyniki swoich badań, a także przedstawia praktyczne wskazówki na temat tego, jak radzić sobie w rzeczywistości pełnej szybko zmieniających się bodźców. Jeżeli podejrzewasz, że możesz należeć do grona WWO, spróbuj poprawić swój komfort życia. Możesz to zrobić poprzez zmianę nawyków i większą troskę o swoje samopoczucie.

Więcej dowiesz się na: https://naturalnieozdrowiu.pl/wwo-co-to-jest-kim-sa-wysoko-wrazliwe-osoby-cechy-i-objawy/

Zacznij od zajrzenia w głąb siebie

Na samym początku spróbuj się lepiej poznać. To brzmi banalnie, ale czy kiedykolwiek uchwyciłaś emocje, które doprowadziły Cię do irytacji? Zastanów się: o czym one mogą informować? Dzięki temu prostemu ćwiczeniu łatwiej wyznaczysz swoje nieprzekraczalne granice.

Kiedy już uda Ci się ustalić, co Cię przeciąża – pozbądź się tego. Jeżeli jest to niemożliwe – spróbuj wprowadzić ograniczenia. Troszcz się o swój dobrostan i asertywnie odmawiaj, jeżeli czujesz, że zrobienie czegoś wyczerpie zbyt dużo twojej energii.

Będąc osobą wysoko wrażliwą, da się czerpać z życia wiele radości i przyjemności! Pamiętaj tylko o tym, by zwracać większą uwagę na własne potrzeby i serwować sobie regularne sesje odpoczynku. Naucz się przebywać sama ze sobą w ciszy. Te chwile przyniosą ukojenie Twoim myślom i pozwolą realnie odpocząć całemu ciału.