Jak uzdrowić siebie? Uzdrowienie nie jest wydarzeniem jednorazowym. Oczywiście, może zostać zapoczątkowane tego typu wydarzeniem – najczęściej jest nim pewna nagła strata, która zaburza nasze wyobrażenie przyszłości. Niemniej jednak prawdziwe uzdrowienie polega na dopuszczeniu, by ów zamęt pozwolił nam wyrwać się z głębokiej nieświadomości, wyzwolił istotę, w którą się przeistoczyliśmy, i umożliwił nam świadome poskładanie w jedną całość prawdy o tym, kim mieliśmy się stać. – Brianna Wiest

Uzdrowienie to proces długotrwały, który rozpoczyna się w wyniku różnych życiowych doświadczeń, takich jak niespodziewana strata, zakończenie związku, zmiana pracy, kłopoty ze zdrowiem czy śmierć bliskiej osoby. Te wydarzenia burzą nasze wyobrażenie o przyszłości. Prawdziwe uzdrowienie polega na wyjściu z głębokiej nieświadomości, odkryciu nowej tożsamości w wyniku tych doświadczeń, i świadomym zintegrowaniu prawdy o tym, kim mieliśmy się stać. Brianna Wiest jest autorką międzynarodowych bestsellerów 101 esejów, które zmienią sposób twojego myślenia, Jak myśleć o sobie lepiej. W swojej kolejnej książce Jak uzdrowić siebie dzieli się swoimi przemyśleniami, które pomagają czytelnikom znaleźć duchowy azyl i rozpocząć prawdziwą transformację. Jej słowa są jak lekarstwo dla duszy w drodze do przemiany. Oto sposoby Briany Wiest na  praktykowanie mikroregulacji w codziennym życiu, które mogą pomóc w drodze do uzdrowienia.

“Bez względu na to, jak dużo wewnętrznej pracy wykonałeś, jak bardzo stałeś się odporny i jak mocno wierzyłeś w to, że twoje plany są dostosowane do przyszłości – od czasu do czasu życie wyśle ci przypomnienie, że nie jesteś swoim własnym bogiem”. – Brianna Wiest

Jak uzdrowić siebie? 47 Sposobów na praktykowanie mikroregulacji w codziennym życiu i uzdrowienie

01. Zrób coś, za co twoje przyszłe ja ci podziękuje, nawet jeśli to drobnostka.
02. Doceń coś, co masz dzisiaj, z posiadania czego twoja dawna wersja ciebie byłaby dumna, nawet jeśli teraz wydaje ci się to zupełnie normalne.
03. Zacznij dziękować za rzeczy, których chcesz, tak, jakbyś już je miał. Zapisz je i wypowiedz na głos. Raz wystarczy.
04. Poznaj siłę rozpędu. Zacznij od prostych zadań w ciągu dnia i pozwól, aby nabrały tempa.
05. Dokonaj jednej małej zmiany w dobrym kierunku. Wypij pół szklanki wody. Przejdź się wokół domu. Weź jeden głęboki wdech.
06. Pozwól sobie dziś na emocje, które chcesz odczuwać.
07. Znajdź zdrowy, produktywny sposób na odwrócenie uwagi, gdy twój umysł potrzebuje wrócić na właściwe tory.
08. Przestań obserwować ludzi, przez których czujesz się źle sam ze sobą.
09. Zacznij postrzegać swój dyskomfort jako sposób twojej podświadomości na powiedzenie ci, że jesteś zdolny do czegoś lepszego niż to, czym dysponujesz w chwili obecnej.

10. Prowadź dziennik. Otwórz notes i dokładnie opisz, jak się czujesz. Przestań podważać swoje emocje pozytywami. Pozytywne nastawienie pojawi się samo, gdy twoja podświadomość stanie się bardziej przejrzysta.
11. Pozwól sobie marzyć. Wyobraź sobie, co chcesz stworzyć lub osiągnąć w życiu.
12. Postaw sobie cel, na który warto czekać. Zaplanuj wycieczkę, umów się na randkę albo wybierz się w jakieś ciekawe miejsce.
13. Jeśli musisz zmienić coś w swoim życiu, zacznij dzisiaj. Rozejrzyj się za nowymi ofertami pracy. Napisz list do osoby, którą chciałbyś przeprosić. Jeśli sprawy nie rozwiążą się z biegiem czasu, weź je we własne ręce.
14. Nie wierz we wszystko, co myślisz.
15. Nie ufaj wszystkiemu, co czujesz.
16. Przypomnij sobie o wszystkich rzeczach, którymi się zamartwiałeś, a które okazały się całkowicie bez znaczenia, oraz o tym, że czasami nasze obawy każą nam wierzyć, że najczarniejsze myśli są tymi najprawdziwszymi.
17. Przypomnij sobie wszystkie momenty, w których ogarniały cię silne, przytłaczające emocje, a ty nie potrafiłeś ich do końca zrozumieć, i uświadom sobie, że czasami trzeba po prostu pozwolić im minąć.
18. Każdego dnia rób coś, co pomaga ci w lepszym zrozumieniu samego siebie. Zapisz, co lubisz, a czego nie. Określ swoje wartości, przekonania, nadzieje i obawy.
19. Spędzaj czas z ludźmi, którzy cię rozumieją.

20. Zrób coś dla drugiej osoby, nie prosząc o nic w zamian.
21. Nie bój się zwolnić tempa. Spędzaj mniej czasu w telefonie, odmawiaj brania udziału w wydarzeniach, po których czujesz się całkowicie wyczerpany. Pamiętaj, że twoja energia i uwaga są święte.
22. Przeczytaj coś, co zmieni twój sposób postrzegania świata.
23. Przyjrzyj się rzeczom, które przychodzą ci bez wysiłku, ponieważ to w nich tkwi klucz do twojej przyszłości.
24. Zwróć uwagę na sprawy, które cię interesują, ponieważ to w nich tkwi klucz do odnalezienia życiowego celu.
25. Poświęć uwagę rzeczom, które przychodzą ci z największym trudem, ponieważ to w nich tkwi klucz do zrozumienia tego, co należy uzdrowić.
26. Ćwicz asertywność w zrównoważony sposób. Spójrz w lustro i poćwicz wyznaczanie granic. Wyrażaj samego siebie z godnością i wdziękiem
27. Weź pod uwagę, że to, co najbardziej denerwuje cię w innych ludziach, obnaża ukrytą prawdę o tobie samym – wykorzystaj te obszary dyskomfortu jako okazje do uzdrowienia własnych, niewidzialnych ran.
28. Pochyl się nad tym, co sprawia ci radość.
29. Zrób coś wyjątkowego dla ludzi, na których naprawdę ci zależy, nawet jeśli miałby to być tylko esemes z przypomnieniem, jak bardzo ich kochasz.
30. Stwórz tablicę z inspiracjami.
31. Przyglądaj się bacznie codziennym nawykom osób, które podziwiasz.
32. Przyglądaj się bacznie codziennym nawykom osób, któ­rych nie podziwiasz.
33. Gdy odczujesz przymus ocenienia drugiej osoby, upomnij się łagodnie w myślach, że za każdym razem, kiedy to robisz, ograniczasz jedynie własną samoakceptację.
34. Określ swoje uczucia w jasny i szczery sposób. To pomoże ci je zrozumieć i zaakceptować, nawet jeśli w danej chwili nie widzisz w tym większego sensu.

35. Skup się nad jedną negatywną myślą. Zamiast jechać jak na autopilocie, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: „Czy to prawda? Czy wiem na pewno, że to prawda? Kto właściwie powiedział mi, że to prawda?”.
36. Potem zadaj sobie kolejne pytanie: „Czy ta myśl pomaga mi w skierowaniu mojego życia w pożądanym przeze mnie kierunku?”.
37. Pozwól sobie na odpoczynek. Jeśli jedyne, co byłeś dziś w stanie zrobić, to po prostu obudzić się i oddychać, nic nie szkodzi.
38. Stwórz listę rzeczy do zrobienia, a następnie skróć ją o połowę. A potem znów o połowę. Do wykonania powinny zostać ci wtedy jedno lub dwa najważniejsze zadania. Skup się wyłącznie na nich i przystąp do działania.
39. Pomyśl o tym, jak daleko zaszedłeś. Stwórz listę wszystkich rzeczy, które posiadasz, robisz i czujesz, a co do których wydawało ci się, że są dla ciebie nieosiągalne.
40. Pomyśl o tym, jak wiele trudności pokonałeś. Weź pod uwagę wszystkie wydarzenia z przeszłości, o których sądziłeś, że nigdy ich nie przebolejesz, i zauważ, że udało ci się tego dokonać za każdym razem.
41. Wyrażaj autentyczną wdzięczność. Znajdź coś, czego posiadanie sprawia ci radość.
42. Jeśli dobre samopoczucie jest zbyt dalekie od stanu, w jakim obecnie się znajdujesz, spróbuj poczuć się po prostu neutralnie.
43. Śpij, kiedy odczuwasz zmęczenie.
44. Jedz, kiedy odczuwasz głód.
45. Pomyśl, zanim zareagujesz. Wolno ci odczuwać złość, ale musisz mieć na uwadze fakt, że pozwolenie sobie na działanie pod wpływem tej emocji może wpływać na twoje poczucie bezpieczeństwa lub jakość życia przez wiele kolejnych lat.
46. Spisz notatkę, w której dokładnie określisz, co masz robić w razie paniki. Gdy myślisz jasno, powiedz sobie, co masz robić w przypadku, gdy tak nie jest.
47. Pamiętaj, że jesteś istotą śmiertelną. Wszystko przeminie. Czas, który mamy, nie jest gwarantowany. Nie będziemy żyli wiecznie. Życie szybko płynie i nie zatrzymuje się. Jesteś tu jedynie przez chwilę. Postaraj się rozkoszować nią najlepiej, jak tylko potrafisz

Słowo na zakończenie

Uzdrowienie to akt ostatecznej wrażliwości. Nie oznacza, że docieramy na drugą stronę w magiczny sposób, ogłaszając się zwycięzcą, tylko że robimy to pokornie, z poranionymi, lecz otwartymi sercami. Uzdrowienie to akceptacja faktu, że cierpienie stanowi nieodłączny element człowieczeństwa. To trwanie na przekór wszystkiemu.

Nie ma takiej osoby, która nie potrzebowałaby uzdrowienia, ponieważ nie ma nikogo, kto nie potrzebowałby wyrwania się z nieświadomości i poprowadzenia ku wszystkiemu, co życie ma do zaoferowania.

Pod wieloma względami podróż ku uzdrowieniu jest nie tyle rozdziałem historii twojego życia, ile zmianą sposobu pisania całej poświęconej mu książki. To zmiana sposobu, w jaki poruszasz się po świecie – przejście od rozczarowania faktem, że życie nie spełniło wszystkich twoich oczekiwań, do poszerzenia twojej perspektywy, dzięki której dostrzeżesz całą magię, cuda, zachwyt, cierpienie, stratę, zysk oraz przeciwieństwa, które czynią nas wszystkich doskonale i nieprzewidywalnie ludzkimi.

Nasze uzdrowione wersje nie są wcale naszymi naj­doskonalszymi wersjami. Nie są odporne na smutek, cierpienie ani strach. Po prostu nie dają się dłużej kontrolować tym doświadczeniom. Odczuwają smutek, kiedy przychodzi pora na jego odczuwanie, podobnie jest z rozpaczą i zadowoleniem. Obawiają się rzeczy nieznanych lub ważnych (albo i jednych, i drugich), ale nie pozwalają, aby te emocje uniemożliwiły im pójście naprzód. Życie potrafi stawiać przed nami wiele trudnych wyzwań i być wyjątkowo niesprawiedliwe, a bez umiejętności nawigowania pośród emocji, które towarzyszą aktualnie przeżywanym przez nas doświadczeniom, często wpadamy w pułapkę dawnych historii, budowanych wokół podobnych zdarzeń.

“Gdy czujesz się wystarczająco silny, aby móc dostrzec to, co złe, zaczynasz odkrywać swoją duszę”.

Twoim głównym celem jest osiągnąć uzdrowienie…

Jak uzdrowić siebie - Brianna Wiest
Jak uzdrowić siebie – Brianna Wiest

Misją Brianny Wiest jest pomaganie ludziom w aktywowaniu ich prawdziwego potencjału dzięki przepisaniu na nowo ich wewnętrznej narracji z uwzględnieniem zgodności, prawdy i celu. Książka Jak uzdrowić siebie? Brianny Wiest to zbiór esejów, które napisała na przestrzeni wielu lat własnej podróży. Jak sama mówi rozpoczęła ją jako dziewczyna cierpiąca z powodu poważnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, a zakończyła jako odpoczywająca na kalifornijskim wybrzeżu w chłodny letni wieczór kobieta – zdrowa, zorganizowana, świadoma i rozkwitająca.

Sięgnij po tę książkę Jak uzdrowić siebie, aby wejść nad drogę ku uzdrowieniu i odnalezieniu prawdziwego celu w swoim życiu. Z jej pomocą stopniowo zaczniesz wracać do swojego prawdziwego „ja”. Odnajdziesz w sobie emocjonalny ogień i spalisz wszystko, co blokuje ci możliwość autentycznego połączenia się ze światem.

Sam fakt, że będziesz osobą, którą było ci pisane się stać, wywrze ogromny wpływ na całe twoje otoczenie. Już nic nigdy nie będzie takie samo. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie, w jaki inny sposób mógłbyś zostawić po sobie spuściznę, pomóc innym lub zrobić coś pożytecznego ze swoim życiem, najważniejszym punktem zaczepienia, od którego możesz zacząć, jest twoje wnętrze.

“Istnieje tylko jedna droga: ta, która prowadzi do waszej prawdy”. – Brianna Wiest

Źródło: Jak uzdrowić siebie – Brianna Wiest, wydawnictwo Filia 2023, tłumaczenie Kinga Markiewicz

Sprawdź też: 101 rzeczy wartych większego zastanowienia. Zmień swój sposób myślenia!

Podoba Ci się? "Postaw