Pływanie to bardzo ważna umiejętność, która często przydaje się w codziennym życiu. Bez wątpienia tego samego dowiecie się od profesjonalnych ratowników, którzy codziennie muszą wykazywać się techniką, pilnując ludzi na zamkniętych i otwartych basenach, a także na strzeżonych plażach nad morzem lub jeziorem. Podstawowe radzenie sobie w wodzie na pewno pomaga, gdy wybieramy się na wakacje. Najczęściej wybieramy ciepłe kraje lub nasze piękne polskie morze i jeziora w okresie wakacyjnym. Większość z nas uwielbia się schłodzić, a brak znajomości chociaż jednego stylu pływackiego może być uciążliwe, ponieważ wówczas jedynym rozwiązaniem jest zanurzenie się w wodzie i brak możliwości popłynięcia nieco dalej od brzegu. Dodatkowo w ekstremalnych sytuacjach jesteśmy w stanie komuś pomóc, a nawet uratować czyjeś życie.

Pływanie znalazło swoje zastosowanie przede wszystkim w sporcie i w zdrowym trybie życia. Do korzyści płynących z regularnego korzystania z basenu możemy zaliczyć wpływ na naszą sylwetkę, wspomaganie układu oddechowego, pobudzenie układu krążenia, poprawa kondycji i wytrzymałości, zmniejszenie codziennego stresu, poprawa koordynacji ruchowej, obniżenie cholesterolu i spalanie tkanki tłuszczowej. Umiejętności pływackie były już znane w starożytności, w której powstał pierwszy na świecie klub pływacki. Pływanie jako rywalizacja pojawiło się w 1869 roku w Londynie, gdzie przeprowadzono pierwsze zawodu, a na igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie możemy oglądać profesjonalnych zawodników od 1896 roku (obecnie ponad 20 różnych konkurencji w zależności od stylu i długości). Korzystając z kodu bonusowego lvbet możemy typować najlepszych zawodników w danym stylu pływania, zarówno na olimpiadach jak i mniejszych imprezach sportowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze style pływackie i ich charakterystykę.

Najpopularniejsze style pływania czym się charakteryzują

PIESEK

Może nazwa śmiesznie brzmi, ale psy, pomimo że są zwierzętami lądowymi, to świetnie radzą sobie również w wodzie. To właśnie ten styl jest jednym z najprostszych do nauczenia i wykorzystywany przy nauce dzieci, które w ten sposób mogą oswoić się z wodą i podstawami pływania. Technika ta jest bardzo łatwa, jednak mało praktyczna i wolna. Plusem jest małe zużywanie pokładów energii, płynność i brak konieczności wynurzania kończyn nad wodę. Osoba używająca tego stylu płynie na brzuchu, poruszając rękami w formie kołowrotka raz w górę i w dół.

Nogi w tym stylu pracują bardzo podobnie jak w przypadku kraula w pionowym ruchu nożycowym. Ważne jest, żeby w przeciwieństwie do psów wyciągać ręce przed siebie, a dłonie pod klatką piersiową powinny wykonywać ruchy w linii prostej. Nie zapominajmy również o łączeniu palców u dłoni, co znacznie poprawia prędkość poruszania się. Nogi muszą być proste, a nie zgięte w kolanach, a ruchy muszą być zsynchronizowane z naszymi rękami.

STYL KLASYCZNY – ŻABKA

Jest to najpopularniejszy styl pływania na świecie, który również został zainspirowany zwierzęciem, a w tym wypadku żabą. Bez wątpienia możemy go zobaczyć wśród większości osób przebywających na basenach, ponieważ dużym plusem jest małe zużycie energii. Niestety podstawowym błędem jest trzymanie głowy nad powierzchnią wody. W stylu klasycznym wynurzamy głowę nad powierzchnię wody w celu zaciągnięcia powietrza i od razu zanurzamy. Pływamy oczywiście na brzuchu. Żabka wymaga dużo większej koordynacji ruchowej niż w przypadku pieska.

Na początek, będąc już w wodzie, wyciągamy ręce przed siebie, a nogi prostujemy w kolanach. Następnie, zanurzając głowę, musimy zsynchronizować ruchy nóg i rąk. Przy podkurczaniu nóg nasze ręce powinny wykonać łuk z dłońmi skierowanymi na zewnątrz, aby wypychać wodę. Przy ruchu wykopującym ręce są ponownie wyprostowywane.

STYL DOWOLNY – KRAUL

Kraul to bardziej zaawansowany styl i zarazem jest to najszybsza technika znana człowiekowi. Kraul jest uniwersalną techniką, która nie wymaga długiej nauki. Ponadto ta metoda zużywa najmniej tlenu. W tej technice pływamy na brzuchu, a nasze nogi podobnie jak przy pierwszym omawianym stylu wykonują ruchy nożycowe. Równocześnie ręce wyciągane są przed siebie nad powierzchnią wody i przeciągane pod wodą. Nasza sylwetka musi być wyprostowana, a palce dłoni złączone w celu nieprzepuszczania przez nie wody, co mocno spowolniłoby płynięcie.

W kraulu przede wszystkim liczy się oddychanie i jest to najtrudniejszy element do nauczenia się. W trakcie pływania nasza głowa powinna być w połowie zanurzona, a oddech wykonywany, skierowując ją wzdłuż wyciągniętej ręki. Najbardziej ekonomicznie oddech wykonuje się co drugi lub trzeci wymach rąk.

STYL GRZBIETOWY

Styl grzbietowy podobnie jak kraul jest bardzo ekonomiczny, a wykonywane ruchy proste do nauczenia się. W tym jednak przypadku leżymy na plecach (grzbiecie), a nasza twarz nie jest zanurzona w wodzie, co ułatwia oddychanie. Główną siłą napędową są ręce, które wykonują okrężne ruchy w wodzie i nad nią. Ważne jest, aby przenosić ręce naprzemiennie, a w wodzie dłonie kierować w dół, co da nam większą powierzchnię do odepchnięcia. Nogi również pracują naprzemiennie, wykonując lekkie ruchy w górę i w dół.

STYL MOTYLKOWY – DELFIN

Jest to najtrudniejszy styl do opanowania, głównie widziany na zawodach pływackich. Delfin, bo również tak jest nazywany, odznacza się drugim najszybszym stylem, zaraz za kraulem. Nauka skupia się przede wszystkim na opanowaniu falującego ruchu ciała, w którym to klatka piersiowa, biodra i nogi poruszają się oddzielnie w górę i w dół. Najważniejsze informacje, jak stosować tę technikę:

  • na początek kładziemy się na brzuchu;
  • uginamy ręce w łokciach i unosimy głowę;
  • wodę chwytamy, kierując dłonie w dół;
  • nogi poruszają się, naśladując fale morskie;
  • biodra powinny znajdować się lekko nad wodą;
  • pogłębiamy wygięcie ramion i przygotowujemy głowę do wynurzenia się;
  • obniżamy biodra, a następnie prostujemy nogi i kierujemy dłonie do wewnątrz;
  • odpychamy się dłońmi pod wodą i wynurzamy głowę, nabierając powietrza;
  • ręce wynurzamy nad powierzchnię wody i drugi raz uderzamy nogami;
  • ze zgiętymi nogami wykonujemy kolisty ruch nad wodą;
  • w końcowej fazie robimy silny skłon naszego ciała i chowamy głowę pod wodę.

A Ty umiesz pływać? Jaki jest Twój ulubiony styl pływacki?