Pracujesz zdalnie? Nie daj się wypalić! Pandemia odcisnęła swoje piętno na każdym aspekcie życia ludzkiego. Wypalenie zawodowe to jeden ze skutków pandemii. Znaczna część pracowników zmuszona była przejść na pracę zdalną. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tym sposobem wykonywania swoich zajęć, pracując ciągle z domu mogą czuć się zagubione, zmęczone, znużone i wypalone. Jak pracować zdalnie, aby przełamać uczucie znużenia i zmęczenia? Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym pracując zdalnie? Poznaj sześć prostych i skutecznych sposobów na wypalenie zawodowe w pracy online. Zaczynamy!

Jak się nie wypalić? 6 sposobów na wypalenie zawodowe w pracy zdalnej

#01 Rozmowa

Nic tak nie pomaga jak rozmowa z drugim człowiekiem! Można dyskutować telefonicznie lub przez komunikatory głosowe z kolegami, rodziną, współpracownikami. Warto poruszać jest różne tematy, które nie są związane z pracą. Pomoże to odzyskać równowagę i oderwać myśli od natłoku obowiązków.

#02 Ruch to zdrowie

W trakcie pracy wystarczy co jakiś czas wstać od biurka i przejść się 3-4 razy po pokoju. Pomoże to zrelaksować się mięśniom, szybko odświeży umysł, a przy tym oczy będą mogły odrobinę odpocząć. Rozprostowanie kości i rozruszanie mięśni poprawia samopoczucie i komfort pracy.

#03 Niech oczy odpoczywają

Wyjątkowo skuteczna jest tu popularna metoda 20-20-20. Co każde 20 minut pracy przed ekranem monitora należy na 20 sekund skupić wzrok na czymś odległym o 20 metrów. Wystarczy wyjrzeć przez okno na pobliskie drzewa, budynki czy ludzi.

#04 Usuwanie czynników rozpraszających

Podczas pracy dobrze jest mieć wyciszony telefon oraz wyłączone zakładki i programy, które w chwili obecnej nie są do niczego potrzebne. Pomoże to skoncentrować się na aktualnym zadaniu, a myśli nie będą rozbiegane. W ten sposób, pojawi się więcej chęci i motywacji do pracy.

#05 Rozdzielenie przestrzeni

Jeśli mamy taką możliwość, warto wydzielić oddzielną przestrzeń, przeznaczoną na domowe biuro. Po zakończeniu pracy dobrze jest wszystko co wiąże się z pracą schować poza zasięg wzroku, na przykład do szafki albo na półkę. Ułatwi to mózgowi poczuć się jak w domu i oderwać od nieustannego myślenia o pracy.

#06 Świeże powietrze

Jeśli istnieje taka możliwość, warto wychodzić na spacery na świeżym powietrzu przed pracą i po jej zakończeniu. Świeże powietrze pomoże odzyskać energię i optymistycznie spojrzeć na całą sytuację. Dotleniony mózg będzie lepiej funkcjonował. Jeśli z jakiegoś powodu nie można opuścić mieszkania, odrobinę świeżego powietrza można złapać na balkonie lub przy otwartym oknie.

Uwagi końcowe

Chociaż u niektórych osób praca zdalna i związane z nią zmiany negatywnie wpływają na motywację oraz chęci do dalszych działań, to każdy jest w stanie przełamać te słabości. Pandemia pokazała, że wiele firm i biznesów jest w stanie efektywnie pracować całkowicie zdalnie. Model pracy hybrydowej, gdy przez większość czasu pracujemy w trybie “domowego biura” (ang. Home Office), staje się więc coraz bardziej powszechny. Warto więc postarać się dalej rozwijać i opanować nowe umiejętności potrzebne w pracy zdalnej. Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o siebie i swój dobrostan, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Przedstawione powyżej metody pozwalają w wyjątkowo prosty i przyjemny sposób odświeżyć myśli, rozruszać mięśnie i stawy i odzyskać energię potrzebną do efektywnego działania.

A Ty jakie polecasz sposoby na efektywną pracę zdalną? Co Ci przeszkadza, a co pomaga gdy pracujesz z domu?

Sprawdź też: Przywództwo na odległość. Jak skutecznie zarządzać zespołem zdalnym?