Znasz to uczucie, kiedy po raz kolejny nie udało Ci zrealizować zakładanego celu? Czujesz wtedy złość, frustrację i bezsilność? Nie pozwól, żeby obiecujące projekty kończyły się niepowodzeniami. Jak to zrobić? W czasie planowania i realizacji unikaj tych 4 błędów, które zniweczyły już niejeden plan.

4 błędy, przez które nie zrealizujesz zaplanowanego celu

#01 Niedoszacowanie czasu

W porywie entuzjazmu zwykle zakładamy najbardziej optymistyczne scenariusze, zapominając przewidzieć nieprzewidziane, czyli drobne niepowodzenia po drodze czy pojawienie się innych, równie ważnych lub nawet ważniejszych zadań do zrealizowania. Dlatego na realizację celu zawsze warto przewidzieć lekki czasowy zapas, adekwatny do trudności i złożoności projektu, który realizujesz. Lepiej już na początku otworzyć planer o kilka kartek dalej, niż później odczuwać rozczarowanie lub wręcz ponosić konsekwencje niedotrzymania terminu.

#02 Brak priorytetów

Trudno zrealizować jakikolwiek cel, jeśli wszystkie będą miały ten sam stopień priorytetowości – więcej czasu zajmie Ci zastanawianie się, za który zabrać się w pierwszej kolejności. Na początku zawsze ustalaj priorytety i realizuj te cele, które są oznaczone jako najważniejsze. Kolejne świadomie i z pełną kontrolą spychasz na dalszy plan, a jeśli nie uda Ci się ich osiągnąć, to dlatego, że powiodło Ci się z tymi najważniejszymi.

#03 Za dużo planów na raz

Jeśli Twój organizer jest wypełniony po brzegi i trudno znaleźć Ci chwilę na odpoczynek, rośnie ryzyko, że Twoja efektywność spadnie. Wtedy może się zdarzyć, że nie zrealizujesz części zadań. To z kolei obudzi w Tobie frustrację i niezadowolenie z siebie. Lepiej dać na wstrzymanie i znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek. Wtedy łatwiej będzie Ci odhaczyć wszystkie punkty z listy zadań i celów do zrealizowania. A to na pewno będzie solidnym motywatorem do dalszej pracy.

#04 Źle zdefiniowane cele

Twój cel musi być wymierny i mierzalny. Wyobraź sobie, że w styczniu zapiszesz w swoim na pierwszej stronie wakacyjnych miesięcy „schudnąć”. Czy kilogram w ciągu pół roku Cię usatysfakcjonuje? Nie? Przecież cel został zrealizowany! Dlatego koniecznie musisz doprecyzować, o co dokładnie chodzi, najlepiej w taki sposób, aby móc porównać efekty do postanowień. Jeśli zatem chcesz poprawić sylwetkę przed wakacji, lepiej spróbuj postawić przed sobą cele, takie jak np.:

  • zrzucić 5 kg do wakacji;
  • chudnąć 2 kg każdego miesiąca;
  • zgubić 4 cm w talii;
  • zmieścić się w ulubione spodnie.

Wiesz już, jak planować, więc zacznij działać

Teraz już wiesz, jakich błędów nie popełniać w czasie planowania zadań i celów. Jeśli ich unikniesz, szanse powodzenia na pewno bardzo wzrosną. Osiągając kolejne cele, naładujesz się pozytywną energią i wzmocnisz swoją pewność siebie, dzięki czemu każde kolejne założenie będziesz realizować z wiarą w powodzenie. Co więcej, unikniesz niepotrzebnego stresu, trudności i zmęczenia.