Emocje jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie?  Radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość, wszyscy doświadczamy w ciągu swojego życia szerokiej gamy emocji. Nie jest łatwo radzić sobie z emocjami, a my na swoje nieszczęście bardzo często padamy ofiarą ich mistycznej siły.

Dlaczego tak ważne jest, aby zrozumieć emocje? W jaki sposób właściwe lub niewłaściwe ich używanie jest miarą kontroli naszego życia? Ponieważ nasze życie jest bezpośrednio związane z ich jakością. Niestety nikt nie nauczył nas, jak radzić sobie z emocjami, i nie wyjaśnił, że występowanie zarówno tych pozytywnych, jak i tych negatywnych jest naturalnym zjawiskiem. Zamiast tego powtarzano nam, że negatywne emocje należy tłumić, bo są złe.

Nie myśl o emocjach jako o pozytywnych i negatywnych. Uznaj, że one po prostu „są”. Wszystkie emocje są nam potrzebne i służą w taki czy inny sposób. Odrobina niepokoju jest tak samo ważna jak szczęście albo radość. Uczucie strachu jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez mózg, żeby nas chronić. Musisz świadomie zarządzać jednymi i drugimi. Nie służy Ci zbyt duża ilość żadnych emocji. Ani tych, które są postrzegane jako dobre, ani tych, które uważa się za złe. Wszystko to, co zwykle postrzegamy jako negatywne emocje, w wielu przypadkach służy ważnym celom.

Thibaut Meurisse twórca licznych publikacji na temat rozwoju osobistego, emocji, produktywności i radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia, w swojej książce Siła emocji, opisuje praktyczne techniki i ćwiczenia które pomagają lepiej radzić sobie trudnymi emocjami. Bo niezależnie od tego, jaką zyskasz kontrolę nad swoim umysłem, nadal będziesz doświadczać całej palety trudnych emocji, począwszy od umiarkowanej frustracji, a skończywszy na przygnębieniu. Lepiej więc być na nie przygotowanym.

Poznaj je, sprawdź i wypróbuj, która z tych wszystkich technik najlepiej pomoże ci lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami. Zaczynamy!

“Niewyrażone emocje nigdy nie znikają. Zostają pogrzebane żywcem i później powracają w znacznie gorszej postaci”. –  Zygmunt Freud

Siła emocji. Jak lepiej radzić sobie z emocjami, aby były naszą siłą?

Oto krótko i długoterminowe sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, które poleca Thibaut Meurisse autor Siły emocji.

Krótkoterminowe sposoby na emocje

Oto techniki, które pomagają zapanować nad negatywnymi emocjami, gdy te się pojawią. Wypróbuj wszystkie i zapamiętaj te, które okażą się dla Ciebie skuteczne.

Zmiana stanu emocjonalnego

  • Odciągnięcie uwagi. Emocja jest silna tak długo, jak długo jej na to pozwolisz. Za każdym razem, gdy doświadczysz czegoś negatywnego, nie skupiaj się na tym, lecz natychmiast zajmij się czymś innym. Gdy coś Cię zirytuje, zrób coś ze swojej listy zadań. Jeśli to możliwe, wybierz zadanie wymagające pełnego skupienia.
  • Przerwanie. Zrób coś głupiego lub niezwykłego, żeby przełamać schemat. Krzyknij, wykonaj niedorzeczny taniec lub odezwij się dziwnym głosem.
  • Zacznij się ruszać. Wstań, idź na spacer, zrób pompki, zatańcz lub przyjmij energetyzującą pozycję. Zmieniając fizjologię, wpływasz na swoje odczucia.
  • Posłuchaj muzyki. Słuchanie ulubionej muzyki może zmienić Twój stan emocjonalny.
  • Krzyknij. Przemów do siebie głośnym i władczym tonem i przywołaj się do rozsądku. Wykorzystaj głos i słowa do zmiany swoich emocji.

Podjęcie działania

  • Zrób to i tak. Daj sobie spokój z emocjami i zrób to, co masz do zrobienia. Dojrzali ludzie realizują swoje plany niezależnie od tego, czy mają na to akurat ochotę.
  • Zrób coś z tym. Twoje zachowanie pośrednio wpływa na emocje. Zadaj sobie pytanie: „Co mogę zrobić dziś, żeby zmienić swoje samopoczucie?”, a następnie to zrób.

Uświadomienie sobie swoich emocji

  • Zapisz je. Weź długopis i kartkę i zapisz czym się martwisz, dlaczego i co możesz z tym zrobić. Staraj się pisać jak najbardziej konkretnie.
  • Zapisz, co zaszło. Weź kartkę i szczegółowo opisz zdarzenie, które wygenerowało negatywną emocję. Nie zapisuj swojej interpretacji i stworzonego wokół tego dramatu. Tylko suche fakty. Następnie zadaj sobie pytanie, czy patrząc z ogólnej perspektywy naprawdę jest to taki problem?
  • Odbądź rozmowę. Porozmawiaj ze znajomym. Być może reagujesz przesadnie i widzisz sytuację gorszą, niż jest. Czasem wystarczy poznać spojrzenie z innej perspektywy. Przypomnij sobie moment, gdy było Ci ze sobą dobrze. To pomaga wrócić do tamtego stanu i uzyskać inną perspektywę. Zadaj sobie następujące pytania: „Jakie to było uczucie?”, „Co wtedy myślałem/myślałam?”, „Jaki był wtedy mój pogląd na życie?”.
  • Odpuść sobie tę emocję. Zadaj sobie pytanie: „Czy mogę odpuścić tę emocję?” i pozwól sobie to zrobić.
  • Pozwól emocji być. Nie opieraj się swoim emocjom i nie próbuj ich zmieniać. Pozwól im być takimi, jakie są.
  • Zaakceptuj swoje emocje. Zostań ze swoimi emocjami. Przyjrzyj im się najbliżej, jak to możliwe, starając się jednak zachowywać dystans. Zaciekaw się nimi. Co kryje się u ich podstaw?

Wyluzowanie

  • Odpocznij. Zrób sobie drzemkę lub przerwę. Zmęczony człowiek jest bardziej wrażliwy na negatywne emocje niż wypoczęty.
  • Oddychaj. Oddychaj powoli, żeby się rozluźnić. Sposób oddychania wpływa na stan emocjonalny. Wykorzystaj techniki oddechowe, żeby się uspokoić lub doenergetyzować.
  • Zrelaksuj się. Poświęć kilka chwil na rozluźnienie mięśni. Zacznij od rozluźniania szczęki, napięć wokół oczu i mięśni twarzy. Stan ciała wpływa na emocje. Gdy je rozluźnisz, umysł także się rozluźni.
  • Pobłogosław swoje problemy. Podziękuj im. Zrozum, że pojawiły się nie bez powodu i w jakiś sposób Ci się przysłużą.

Długoterminowe sposoby radzenia sobie z emocjami

A jak sobie radzić z emocjami na dłuższą metę? Poniższe techniki pomagają zapanować nad negatywnymi emocjami w dłuższej perspektywie.

Analiza swoich negatywnych emocji

  • Zidentyfikuj narrację stojącą za emocjami. Weź długopis  i papier i zapisz wszystkie powody, dla których w ogóle przeżywasz daną emocję. Jakie musisz mieć założenia? Jak interpretujesz to, co Cię spotyka? Następnie zastanów się, czy możesz pozbyć się tej konkretnej narracji.
  • Zapisuj emocje w dzienniku. Poświęć kilka minut każdego dnia, żeby zapisać swoje odczucia. Wypatruj powtarzalnych schematów i przezwyciężaj te emocje za pomocą afirmacji, wizualizacji lub odpowiedniego ćwiczenia.
  • Praktykuj uważność. Obserwuj swoje emocje w ciągu dnia. Pomaga w tym medytacja. Możesz też zaangażować się w jakąś aktywność, ale zachować pełną uważność. Robiąc to, obserwuj, co dzieje się w Twoim umyśle.

Oddalenie się od negatywności

  • Zmień otoczenie. Jeśli otacza Cię negatywność, zmień to. Przenieś się gdzieś indziej lub zredukuj czas poświęcany na spotkania z negatywnymi znajomymi.
  • Zrezygnuj z aktywności, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zredukuj ilość czasu poświęcanego na aktywności, które nie mają pozytywnego wpływu na Twoje życie. Na przykład oglądaj mniej telewizji lub ogranicz surfowanie po internecie.

Warunkowanie umysłu

  • Stwórz codzienne rytuały. To pomaga doświadczać więcej pozytywnych emocji. Medytuj, ćwicz, powtarzaj afirmacje, załóż dziennik wdzięczności itd. (najlepsze pory na odkładanie pozytywnych myśli w głowie to tuż przed zaśnięciem i od razu po przebudzeniu).
  • Ćwicz. Rób to regularnie. Ćwiczenie poprawia nastrój i jest dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Zwiększenie energii

Im mniej masz energii, tym większe prawdopodobieństwo doświadczenia negatywnych emocji.

  • Popraw swój sen. Pilnuj, by się wysypiać. Jeśli to możliwe, kładź się i wstawaj o tych samych porach każdego dnia.
  • Odżywiaj się zdrowiej. Jak mówi porzekadło: „Jesteś tym, co jesz”. Śmieciowe jedzenie negatywnie wpływa na poziom energii,
    więc popraw swoją dietę.
  • Odpoczywaj. Ucinaj sobie regularne drzemki lub poświęcaj kilka minut na relaks.
  • Oddychaj. Naucz się właściwie oddychać.

Pomoc z zewnątrz

  • Skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli masz poważne problemy emocjonalne w rodzaju skrajnie niskiej samooceny lub depresji, być może dobrym pomysł.

“Emocje to tylko emocje. Nie są Tobą, nie są faktami i możesz po prostu pozwolić im odejść”. – Hale Dwoskin

Dlaczego rozmawianie o emocjach jest ważne?

Twoje uczucia wpływają na jakość Twojego życia. Mogą sprawić, że życie będzie żałosne lub magiczne. Dlatego tak ważne jest to, by się na nich skupić?

Emocje zabarwiają wszystkie Twoje doświadczenia. Gdy czujesz się dobrze, wszystko wydaje się lepsze i lepiej smakuje. Masz też lepsze myśli. Energia zdaje się niespożyta, a możliwości nieograniczone. Z kolei w stanie przygnębienia wszystko wydaje się przytępione. Masz mniej energii i tracisz motywację. Wydaje Ci się, że tkwisz (psychicznie i fizycznie) w miejscu, w którym nie chcesz być, a przyszłość maluje Ci się w czarnych barwach.

Emocje mogą też służyć jako wyśmienite wskazówki. Powiedzą Ci, gdy coś będzie nie tak i umożliwią wprowadzanie zmian w życiu. Pod tym względem są to jedne z najpotężniejszych narzędzi rozwoju osobistego, jakimi dysponujesz.

“Emocje istnieją nie po to, żeby utrudnić Ci życie, lecz żeby coś Ci przekazać. Bez nich nie moglibyśmy się rozwijać”. – Thibaut Meurisse

Jak działają emocje i jak je kontrolować?

Emocje są różne. Urodziliśmy się jako istoty emocjonalne. Nasze emocje nieustannie ulegają ewolucji, a ich złożoność jest unikalna dla każdego z nas. Im lepiej zrozumiesz źródło wszystkich swoich emocji i związek pomiędzy nimi, tym łatwiej będzie Ci rozpoznać emocje i wykorzystać ich siłę z korzyścią dla siebie.

Aby uwarunkować umysł, przede wszystkim musisz zdecydować, jakich emocji pragniesz częściej doświadczać. Zależy Ci na większej szczęśliwości? Większym zmotywowaniu? Większej chęci do działania? Drugi krok to realizacja konkretnego programu, który pozwoli Ci doświadczać wybranej emocji. Ostatnim krokiem jest ćwiczenie tej emocji każdego dnia.

Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie - Thibaut Meurisse
Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie –
Thibaut Meurisse

Istnieje wiele książek poświęconych emocjom i ich wpływowi na życie, ale rzadko oferują wyczerpujący punkt widzenia na to, czym w istocie są emocje, z czego wynikają, jaka jest ich rola oraz jak wpływają na Twoje życie. Z lektury książki Siła emocji Thibaut Meurisse dowiesz się, jak działają emocje i — co istotniejsze — nauczysz się lepiej sobie z nimi radzić. Jeśli masz problem z negatywnymi emocjami lub chcesz poznać mechanizm ich działania i nauczyć się wykorzystywać je jako narzędzie rozwoju osobistego, ta książka jest dla Ciebie.

Książka Siła emocji pomoże Ci:
  • zrozumieć, czym są emocje i jak wpływają na Twoje życie,
  • identyfikować negatywne emocje, które kontrolują Twoje życie, nauczyć się je przezwyciężać,
  • zmienić swoją narrację, żeby mieć większą kontrolę nad swoim życiem i stworzyć bardziej interesującą przyszłość,
  • przeprogramować umysł, żeby doświadczać więcej pozytywnych emocji.

To kompletny przewodnik po ludzkich emocjach – jego poznanie ułatwi Ci panowanie nad nimi. Dzięki niemu nauczysz się zarządzania emocjami, a to, co dotychczas było Twoją słabością, przekujesz w swoją największą siłę!

“Nasze ciała zmieniają nasze umysły, nasze umysły zmieniają nasze zachowanie, a nasze zachowanie zmienia nasze wyniki”. – Amy Cuddy

Źródło: Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie – Thibaut Meurisse, wydawnictwo Sensu 2023, tłumaczenie Marcin Machnik

Sprawdź: Jak ogarnąć emocje w pracy? 7 nowych zasad emocji w życiu zawodowym

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!