Słuchanie nie zawsze jest łatwe. Wiele osób woli mówić, szczególnie o sobie, niż słuchać. Jednak sztuka skutecznej komunikacji polega na opanowaniu aktywnego słuchania. Aktywny słuchacz nawiązuje więź ze swoim rozmówcą. Zadaje pytania na temat tego, co usłyszał, parafrazuje wypowiedzi, upewnia się, że dobrze zrozumiał. Za pomocą mowy ciała daje jasno do zrozumienia, że podąża za jego tokiem rozumowania. Gdy ktoś widzi, że rzeczywiście go słuchasz, wie, że naprawdę interesuje cię to, co mówi. Aktywnie słuchając od razu zyskujesz w oczach rozmówcy i możesz lepiej odpowiedzieć na jego potrzeby. Jesteś też w stanie skuteczniej przekonywać i uzyskać od swojego rozmówcy to na czym ci zależy. Jak być lepszym słuchaczem?

Dale Carnegie, pionier w dziedzinie samorozwoju i umiejętności interpersonalnych, był też ekspertem w komunikacji. Doskonale wiedział i znał sposoby jak zjednywać sobie ludzi. Rozumiał i podkreślał znaczenie słuchania, jako czynnika sukcesu w komunikacji. Jego zdaniem, aby być lepszym słuchaczem warto przestrzegać ośmiu kluczowych zasad. Dzięki tym zasadom będziesz znacznie więcej wynosić z każdej rozmowy. Nawiążesz bliższy kontakt, zbudujesz trwalsze relacje, a twoja komunikacja zyska na skuteczności.

“Słuchaj z otwartym umysłem i sercem”. – Dale Carnegie

Oto 8 zasad według Dale Carnegie, które pomogą ci stać się lepszym słuchaczem

#01 Utrzymuj z rozmówcą kontakt wzrokowy, ale nie wpatruj się w niego uporczywie.
#02 Bądź wrażliwy na przekaz niewerbalny i obserwuj mowę ciała. Zwracaj szczególną uwagę na zachowania, które są sprzeczne z wypowiadanymi słowami.
#03 Bądź cierpliwy. Nie przerywaj, nie kończ za kogoś zdań ani nie zmieniaj tematu.
#04 Słuchaj ze zrozumieniem. Wyobraź sobie, że pod koniec spotkania odbędzie się test z przebiegu rozmowy.
#05 Na bieżąco wyjaśniaj każdą nieścisłość. Aby mieć pewność, że wszystko właściwie zrozumiałeś, powtórz własnymi słowami wypowiedź rozmówcy.
#06 Nie wyciągaj pochopnych wniosków ani nie rób zbyt szybko założeń. Słuchaj z otwartym umysłem.
#07 Praktykuj „czyste słuchanie” – usuń wszelkie czynniki rozpraszające. Staraj się nie interpretować docierających do ciebie słów ani nie doszukiwać się w nich ukrytego znaczenia.
#08 Wycisz myśli i zidentyfikuj się z rozmówcą. Spróbuj spojrzeć na świat z jego punktu widzenia.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 8 konkretnych zasad, dzięki którym możesz stać się lepszym słuchaczem i budować silniejsze relacje. Zacznij stosować te zasady, a przekonasz się jak wiele możesz na tym zyskać.

W uważnym słuchaniu znacznie pomaga częste upewnianie się, czy właściwie zrozumiałeś wypowiedź rozmówcy. Co jakiś czas zadawaj konkretne pytania. W ten sposób dasz znać, że jesteś naprawdę zainteresowany. Co więcej, z udzielonych odpowiedzi wywnioskujesz, czy przypadkiem nie umknęła ci jakaś ważna część przekazu. Jeśli w którymś momencie jednak się zdekoncentrowałeś i straciłeś wątek, to pytania umożliwią ci ponowne nawiązanie kontaktu i powrót do rozmowy.

Pamiętaj też o usunięciu czynników rozpraszających. Najlepiej gdy z kimś rozmawiasz wycisz telefon. Dla twojego rozmówcy nie ma nic bardziej irytującego niż odzywający się co chwilę dzwonek albo odbieranie przez ciebie połączeń w trakcie spotkania. Trudno potem wrócić do rozmowy, podjąć rozpoczęty wątek i nawiązać zerwany kontakt.

Bądź słuchaczem empatycznym i staraj się postawić w sytuacji rozmówcy. Co ty byś czuł, gdybyś znalazł się na jego miejscu? Dzięki empatii nie tylko lepiej zrozumiesz naturę czyjegoś problemu, lecz także zasygnalizujesz swoje zaangażowanie.

“Gdy próbujesz się z kimś porozumieć, pamiętaj, że człowiek to przede istota emocjonalna”. – Dale Carnegie

Oto książki Dale’a Carnegie, dzięki którym twoja komunikacja zyska na sile!

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi - Dale Carnegie
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest światowym bestsellerem. Znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych książek wszech czasów według magazynu Time.

Dale Carnegie oferuje praktyczne i sprawdzone metody dotyczące komunikacji i radzenia sobie z ludźmi, aby lepiej ich rozumieć i dobrze się z nimi komunikować.

Studiując dzieło Carnegie i kierując się zapisanymi w nim regułami, Twoje szanse na odniesienie sukcesu znacząco wzrosną. Jeden z najbardziej znanych na świecie miliarderów, Warren Buffett, powiedział, że jest to książka, która zmieniła jego życie.

Ta książka to lektura obowiązkowa dla każdego!

Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi.

Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi. - Dale Carnegie
Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi. – Dale Carnegie

Dowiedz się, jak w pełni rozwinąć swoją charyzmę i budować inspirujące relacje z innymi ludźmi.

Książkę tą opracowano na podstawie materiałów wykorzystywanych podczas kursów prowadzonych przez Dale’a Carnegiego i jego następców, publikacja została wzbogaca o przykłady i informacje przystające do realiów dzisiejszego świata.

Przeczytaj, co zrobić i jakie cechy w sobie wykształcić, aby stać się bardziej charyzmatyczną osobą wywierającą większy wpływ na innych. Odkryj sprawdzone sposoby jak nawiązywać nowe znajomości i utrzymywać już istniejące. Jak budować zaufanie? Co robić, aby rozpoznawać swoje emocje i panować nad nimi? Jak lepiej rozumieć innych ludzi?

Zdobądź zaufanie, zyskaj szacunek i rozwiń swoje zdolności przywódcze!

Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą

Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. - Carnegie Dale
Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. – Carnegie Dale

Książka Dale′a Carniegie′go “Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą” jest znakomitym przewodnikiem po wszystkich aspektach przemówień publicznych, od sposobu mówienia, oddychania, postawy przed audytorium, po budowę mowy, i sposób jej wygłoszenia. Carniegie kładzie też szczególny nacisk na psychologiczny aspekt wystąpień publicznych, na oddziaływanie na emocje słuchaczy.

Duża zaletą tej książki jest to, że zawiera bardzo dużo przykładów przemówień sławnych ludzi, które przeszły do historii. Można się z nich wiele nauczyć i wyciągnąć wnioski dla siebie.

To obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce poprawić swoje umiejętności wystąpień publicznych i przekonywania innych ludzi do swoich idei.

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu. - Dale Carnegie
Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu. – Dale Carnegie

Kompetencje merytoryczne są niezwykle ważne, jednak niemal zawsze o sukcesie decyduje zdolność komunikowania się z ludźmi i przekonywania ich do swych racji.

Jeśli pragniesz sukcesu, musisz posiąść umiejętność klarownego, zwięzłego i przekonującego wyrażania swoich myśli. Wiele niepowtarzalnych szans zostało zaprzepaszczonych z powodu błędnych interpretacji, nieporozumień i innych niedoskonałości w komunikacji.

Rozwiń swoje umiejętności komunikacyjne i dowiedz się jak stać się osobą lubianą, popularną i skutecznie przekonywać innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia. Zawarte w książce “Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu” wskazówki pomogą Ci w doskonaleniu sztuki konwersacji. Poprawisz swoje umiejętności wystąpień publicznych. Nauczysz się też jak słuchać, dzięki czemu będziesz w stanie w pełni zrozumieć swojego rozmówcę i właściwie odpowiedzieć na jego potrzeby. Twoja zdolność komunikowania się z ludźmi może zdecydować o Twoim sukcesie!

Sprawdź też: Skuteczna komunikacja i aktywne słuchanie

A jak jest u Ciebie? Czy wolisz mówić czy słuchać?