Wiem, że ten cel może wzbudzić również wiele kontrowersji. Kwestia działań władz Izraela i Palestyny od lat trzymają cały świat w napięciu i trudno stwierdzić kto tak do końca ma rację. Pisząc listę celów w 2023 roku, nie miałam pojęcia, że w kolejnym roku wyjazd do Izraela będzie niemożliwy, a wręcz będzie nieprzychylnie traktowany przez niektóre osoby.
Długo się nad tym zastanawiałam ale nie zrezygnuję z tego celu. Lubię tradycje żydowskie, znam częściowo hebrajski i nie zgadzam się z wieloma kwestiami polityki Izraela ale chciałabym choć raz odwiedzić to miejsce.
100 celów🎯| Cel 84 Izrael
Przygoda z zainteresowaniem się kulturą żydowską właściwie wzięła się u mnie w podstawówce, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz. Nie jestem zwykle wrażliwa w kwestiach historii czy polityki, na świecie zawsze były jakieś konflikty, więc nie pojechałam tam, żeby popłakać nad losem ludzi i o tym zapomnieć ale zainteresowało mnie, dlaczego akurat ta narodowość jest tak newralgicznie traktowana.
I tak następnie jako też chrześcijanka, zainteresowałam się nad powiązaniami naszych korzeni religii. Mając 21 lat zdecydowałam, że chciałabym zamieszkać, jeśli już w Krakowie to na Kazimierzu. Dobrze się czułam wśród tych starych kamienic i różnych zakamarków.
Z czasem zaciekawiło mnie co mówią mijane mnie wycieczki i zdecydowałam się na samodzielną naukę hebrajskiego. Jidysz jest dla mnie gwarą jak i śląski, dlatego postawiłam na język ponadczasowy, w którym też spisywano różne dokumenty.
Nie jestem ogromną miłośniczką ani nie mam korzeni tej narodowości, żeby niektórzy nie zarzucili mi popierania działań politycznych czy antypolskości ale jest to dla mnie swego rodzaju pasja.
Dlaczego chciałabym odwiedzić Izrael?
#01 Misz-masz
Wydaje nam się, że Izraelczycy są poważni i głównie kojarzą nam się z armią, II wojną światową i religijnymi przepisami. Nic bardziej mylnego, można nieźle zdziwić się przebywając z Żydami. Pamiętam moje pierwsze, prywatne spotkanie. Starałam się być bardzo miła i poprawna, a okazało się, że mają ogromne poczucie humoru. Nie ma u nich tematu tabu, żartują nawet z kwestii cierpienia narodu. Są bardzo bezpośredni jeśli poczują się z tobą komfortowo i życzliwi. U nas jak ktoś rzuci czymś mocniejszym w kabarecie to uznajemy za akt odwagi, a trzeba by posłuchać izraelskiego stand up. Być może jest to też sposób na poradzenie sobie z trudną historią i podziałami w narodzie ale wszystko jest niezwykle smaczne i choćby dla odprężenia od trudów dnia codziennego, chciałabym doświadczyć takiej odskoczni.
#02 Słońce
Kocham upały i nie ma co ukrywać w tym regionie nigdy nie brakuje słonecznych promieni. Niby występuje tutaj zima, ale tak naprawdę to Izraelczycy mówią o mrozach, kiedy temperatura oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, zazwyczaj na termometrze zobaczymy kreskę powyżej 30. Klimat też sprawia, że pozornie tak wysokie temperatury są znośne w porównaniu do naszych ostatnich lat.
#03 Pieniądze
Izrael jest dla bogaczy i nie ma co tego ukrywać. Miasto jest drogie również dla turystów i jak wiemy istnieje wiele powiedzeń i teorii spiskowych, skąd Żydzi mają pieniądze. A oni wbrew pozorom chętnie o tym mówią, wystarczy posłuchać i czegoś się od nich nauczyć. Też pamiętam jedne z pierwszych spotkań w wąskim gronie, gdzie padały pytania gdzie pracuję, ile zarabiam, jakie mam dobra materialne. Dla nas to brak kultury i patrzymy podejrzliwie na taką osobę, a tam to jest normalne. I generalnie kiedy powiesz gdzie pracujesz, a co chciałbyś osiągnąć, to jesteś traktowany jak ambitna jednostka i posypią się mądre porady oraz różne możliwości.
#04 Zabytki
Chyba każda kultura i naród tak naprawdę wywodzą się z Afryki, Azji i starej Europy. Gdyby nie Egipcjanie, Żydzi, Rzymianie, Grecy, czy Mezopotamczycy, nie byłoby nas w takiej formie. Możemy nie wierzyć, nie przepadać, ale chyba każdy słyszał o pałacu Heroda, Górze Oliwnej, Betlejem i Ścianie Płaczu. Zobaczyć miejsca, gdzie zaczynała się również nasza historia kulturalna jest chyba bezcenne i na pewno bardzo piękne.
#5 Bezpieczeństwo
Kwestia sporna. Jak mogliśmy zobaczyć w ostatnim roku. Jednak takie miejsca jak Tel-Awiw i kultu są zazwyczaj bezpieczne i tętni tam życie. Także nie będę się nad tym rozwodzić ale nie czuję potrzeby strachu przed wycieczką. To samo można by powiedzieć np. Anglikowi o Polsce, który widzi działania Rosji i Białorusi od trzech lat.
Autorka: Karolina Strzelczyk-Weichert
Sprawdź też: 100 celów🎯