Chęć poddania się, czyli jak się jej nie… poddać?

rosnijwsile.pl Chęć poddania się, czyli jak się jej nie… poddać?
rosnijwsile.pl Chęć poddania się, czyli jak się jej nie… poddać?

Człowiek codziennie stawia przed sobą jakiś konkretny cel do którego dąży. Nie zawsze musimy mieć tego świadomość. Osiągnięcie w życiu codziennym tego, co sobie założyliśmy, rzadko kiedy jest łatwe za to dość często trudne. Są dni kiedy chcemy się poddać, bo wychodzimy z założenia, iż to najlepsze rozwiązanie. Czy aby na pewno?

Chęć poddania się, czyli jak się jej nie… poddać?

Istnieją pewne podstawowe strategie, które warto poznać i które mogą nam pomóc spróbować jeszcze jeden, jeszcze kolejny raz. Chęć poddania się jest sytuacją, którą przy odrobinie wysiłku da się realnie przezwyciężyć. Jakie to strategie?

Postrzeganie danej sytuacji

Ogólnie tak się przyjęło, że moment poddania się, jest momentem tryumfu, tyle, że naszej porażki a nie żadnego z sukcesów. Nie każdy cel, który obraliśmy w naszym życiu jest dla nas odpowiedni na tu i teraz. Poza tym nie jesteśmy nadludźmi, o czym czasem zapominamy, katując samych siebie litanią skarg oraz zażaleń kierowanych pod własnym adresem. Być może Twoje tu i teraz jest odpowiedniejsze na jakiś inny cel, który chodzi Ci po głowie. Nie chodzi tutaj o to, by wszystko rzucić w kąt i niech sobie tam leży, ale cały czas iść do przodu, jeżeli nie w tym, to w jakimś innym kierunku…

Kiedy motywacja… zawodzi

Mówiąc o motywacji, która finalnie nas zawiodła, mamy na myśli to, że w danym momencie możemy jej mieć po prostu za mało. Gdy motywacja w nas coraz bardziej się kurczy, wówczas mamy ochotę porzucić wszystko to, nad czym obecnie pracujemy. I później zazwyczaj czujemy, że zawiedliśmy…

W końcu znikają chęci, siły mamy coraz mniej a i nasza nadzieja na sukces gdzieś bierze się i ulatnia. Otóż warto pamiętać, iż wszystkie czynniki, wśród nich czynniki biologiczne oraz psychologiczne, są zmienne. Raz są one większe, bardziej odczuwalne, innym razem mniej. Nad tym jednak da się skutecznie zapanować.

Na początku było… No, właśnie – co?

Wiele osób we współczesnym świecie zmaga się z niską samooceną i to niekiedy tak niską, że nic, tylko zapłakać. Wiele osób doświadcza niepokoju, lęku ale też nie odżywiamy się wszyscy, mówiąc kolokwialnie, w sposób przyzwoity.

Dlaczego postanowiłeś zacząć realizować właśnie ten konkretny cel, co stało u jego początku? Jest to pytanie, które wręcz należy sobie zadać w ramach czegoś, co nazywa się introspekcją. W życiu nigdy nie robimy niczego po nic. Znajdź więc realia swoich celów a także przekonaj się czy nadal, myśląc o nich, czujesz się zmotywowany by je osiągać.

Przywołaj emocję towarzyszącą Twojemu celowi, jakikolwiek by on nie był. Dzięki niej Twoja motywacja z powrotem wzrośnie.

Zmień cel, który przestał Cię inspirować lub przestał wydawać Ci się realny.

Uciesz się tym, co sobie wyznaczyłeś.

Zwizualizuj sobie swój sukces!

Silniejsze skupienie umysłu

W psychologii istnieje pojęcie czegoś takiego jak mentalność strategiczna. Są to pytania, które promując ideę postępu w naszym działaniu, naprowadzają nas na konkretne rozwiązania.

Przykładowo: Chciałbym sobie pomóc a więc jak mogę to zrobić? Chciałbym rozwiązać ten konkretny problem, w jaki sposób mogę to uczynić?

Co jeszcze może nam pomóc bardziej skupić nasz umysł? Na pewno dyscyplina w działaniu oraz unikanie zwlekania.

Ważne jest też podejście, postaraj się więc, by było ono pozytywne, przepełnione nadzieją, że to naprawdę może Ci się udać!

Staraj się zwalczać swoje negatywne przekonania, które Cię ograniczają a także spróbuj kwestionować każdy swój lęk.

Otwórz i uelastycznij swój umysł. Pomyśl nad różnymi rozwiązaniami, które możesz wypróbować na jednym i tym samym, stojącym przed Tobą wyzwaniu.

Cierpliwa nauka

Potrafimy współczuć innym. Potrafimy być dla innych mili, życzliwi. Tego samego jednak nie za bardzo zdołamy w stosunku do samych siebie. Co nam z tego, że się ukarzemy? Czy to coś zmieni? Jeżeli umiemy samym sobie współczuć, uzdrawiamy siebie. Dzięki współczuciu, którym obdarowujemy nasze wnętrze, zmienia się nasz wewnętrzny dialog a co więcej, nasza samoocena sukcesywnie się zwiększa.

Nauka jednak wymaga czasu. Za czasem idzie cierpliwość. Odpuszczenie sobie czegoś w danym momencie nie oznacza porażki. Jedyne, co może to oznaczać to konieczność zrezygnowania z jakiegoś celu, z jakiegoś zamiaru na rzecz prawdziwego szczęścia czy sukcesu.

W tym czasie dajmy sobie empatię, traktujmy siebie samych jak najbliższych przyjaciół, zredukujmy ilość wymagań względem nas samych, wykażmy się większą dozą cierpliwości, zamiast się osądzać, starajmy uczyć się na tym, co nam nie wyszło.

Żadnych porównań

Nie da się ukryć, że otaczają nas ludzie. Członkowie rodziny, życiowi towarzysze, nasi przyjaciele – jednym słowem, bliskie nam osoby. Jeżeli ciągle będziemy się do nich porównywać, co jest absolutnie pozbawione sensu, ochota na to, żeby wziąć i się poddać, przyjdzie szybciej niż później…

Często to właśnie ci konkretni ludzie, świadomie czy też nie, podcinają nam skrzydła. Inna para butów, to wmawianie samemu lub samej sobie, że mnie akurat brakuje takich czy innych umiejętności, tego czy tamtego nie potrafię, nie idzie mi to zupełnie a ktoś, kogo znam, nie ma z tym problemu, no i jak tu żyć teraz?

Skoro tak, to nadszedł czas, by poznać kilka skutecznych, samoobronnych rozwiązań. Ktoś da Ci wsparcie, ktoś inny mniej lub bardziej konstruktywną krytykę. Doceń więc każde budujące słowo wsparcia a tych, którzy potrafią Cię tylko demotywować poprzez swoją krytykę, pozbądź ich wartości, wartości tego, co sobą reprezentują.

Staraj się nie porównywać z innymi. Najlepiej zrezygnuj całkowicie z tej nieprzydatnej praktyki. Jesteśmy różni i właśnie dlatego pozostajemy jedyni w swoim rodzaju. Są różne historie, nasze historie i rozmaite okoliczności.

Zastosuj wizualizację, szczególnie wtedy, gdy ktoś próbuje Ci na różne sposoby umniejszać, podcinać skrzydła. Zobacz siebie w przyszłości. Zobacz swoje zdolności a także to, co udaje Ci się osiągnąć.

Świętowanie codzienności

Małe kroki, codzienne nawyki. To one prowadzą nas prędzej czy później do mety, na której czeka na nas sukces. Wszelkie przełomy czy też osiągnięcia nie przychodzą od razu.

Pokonałeś jakiś problem? Każdorazowo możesz się za niego nagrodzić! Każde swoje dokonanie, wpisz do notatnika. Zapiski te utwierdzą Cię we właściwym przekonaniu, droga, którą dążysz do celu, jest właściwą drogą!

Celebruj swoją codzienność. Świętuj każdy, nawet najmniejszy krok w codziennym życiu. Wszystko, co robimy, przybliża nas do tego, co chcemy osiągnąć a rozmiar naszego kroku, naprawdę nie ma tu znaczenia…

Inspiracja podobnymi historiami

Inspirować się, co trzeba wyjaśnić już na wstępie, nie oznacza się porównywać. Spokojnie, bez stresu obserwuj to, co robią inni dookoła Ciebie. Każdy z nas indywidualnie podchodzi do życia. Każdy z nas ma swoje własne doświadczenia.

Może masz w gronie swoich znajomych kogoś, kto mierzył się, na podobnej drodze, na której Ty jesteś teraz, z podobnymi trudnościami. Ludzkie historie nie są takie same, ale są podobne. Warto z nich korzystać, bo mogą się kryć w nich nie tylko warte zainteresowania strategie ale też inspiracja, dzięki której podejmiesz dalsze działania.

Odwaga i siła

Przychodzą dni, kiedy nie mamy już siły. Wówczas chodzi nam po głowie rozwiązanie, żeby się poddać, bo nic innego nie wydaje nam się równie sensownego. To coś najzupełniej normalnego, że motywacja czy też nasze pragnienia, żeby jednak dokończyć to, co się zaczęło, gdzieś się ulatniają i nie można sobie po nie, ot, tak po prostu, sięgnąć.

W takich dniach nie rób nic na siłę, spróbuj zachować równowagę zarówno w sferze psychicznej jak i tej fizycznej. Zrób sobie reset, przykładowo, spotykając się z bliskimi czy przyjaciółmi. Proste ale skuteczne.

Czasem rezygnacja jest rzeczywiście głosem rozsądku. Spróbuj to zrozumieć. Spróbuj zaakceptować. Poćwicz w ten sposób swoją odwagę a także skoordynuj własne możliwości.
Niekiedy życie stawia nas przed koniecznością przeformułowania naszych celów, jakiekolwiek by one nie były. To również jest coś nowego, coś ekscytującego…

Odwaga przydaje się w każdych okolicznościach. Idź naprzód z myślą przewodnią, że jeżeli chodzi o wszystkie strategie świata, to ta jedna jest tą najważniejszą – by się nie zatrzymywać a jak już to tylko na chwilę.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Nie poddawaj się! Sukces należy do najbardziej wytrwałych

Total
0
Shares
Prev
Środek, którego nikt nie szuka
rosnijwsile.pl Środek, którego nikt nie szuka

Środek, którego nikt nie szuka

Lubię obserwować ludzi

Next
Czas skoczyć: Jak pokonać strach i odmienić swoje życie?
rosnijwsile.pl Czas skoczyć: Jak pokonać strach i odmienić swoje życie?

Czas skoczyć: Jak pokonać strach i odmienić swoje życie?

Czy kiedykolwiek marzyłeś o radykalnej zmianie w swoim życiu, ale strach trzymał

Total
0
Share
Don`t copy text!