100 celów🎯| #Cel 70 Wyścigi konne

rosnijwsile.pl 100 celów🎯| #Cel 70 Wyścigi konne
rosnijwsile.pl 100 celów🎯| #Cel 70 Wyścigi konne

Niesamowite, że już listopad nas zastał, a wraz z jego początkiem, wkraczamy w ostatnie cele. Już kiedyś pisałam o zaprzęgach konnych, a dzisiaj opowiem Wam o wyścigach.

Nie jest to temat dla wszystkich i jest to być może nieco kontrowersyjny cel, jednak z końmi pracuję od dekady i wiem, co jest dla nich odpowiednie. A dzielę się z Wami tym celem, ponieważ w najbliższą niedzielę są ostatnie wyścigi na Służewcu w tym sezonie, warto się wybrać.

100 celów🎯| #Cel 70 Wyścigi konne

Kilka faktów i ciekawostek.

  1. Pierwsze wyścigi konne na ziemiach polskich datuje się na około 1777 rok. Na drodze z Woli do Ujazdowa klacz należąca do Kazimierza Rzewuskiego prześcignęła konia należącego do jednego z angielskich posłów, a całość opisała Gazeta Warszawska.
  2. W 1841 roku postanowiono zorganizować pierwsze, profesjonalne wyścigi konne na Polu Mokotowskim. Niespodziewano się, że wyścigi wzbudzą w Polakach tyle emocji, gdyż wyniki często komentowano, wielu mieszkańców Warszawy interesowało się końmi, które brały udział w zawodach. Nawet powstanie styczniowe i powszechne zubożenie nie zakłóciło regularnych rywalizacji.
  3. 1925 rok to data uruchomienia toru na Służewcu, niesamowite, że za rok czeka nas aż 100 lecie działalności. Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni kupiło ponad 150 hektarów ziemi i rozpoczęło budowę ogromnego kompleksu sportowego. Wydano na ten cel prawie 600 000 ówczesnych złotych.
  4. Pierwsza gonitwa, która zapoczątkowała w pełni działanie toru, odbyła się 3 czerwca 1939, gonitwę wygrał ogier Felsztyn kierowany przez dżokeja Stefana Michalczyka.
  5. Podczas wojny jedynie pracownicy Służewca mieli możliwość w miarę normalnego funkcjonowania, więc jednym z zatrudnionych okazał się Jan Brzechwa, który właśnie w tym okresie napisał Akademię Pana Kleksa. Jak sam przyznał, tworzenie kolorowego, bajkowego świata w latach 40- stych XX wieku to był sposób na przetrwanie wojennego koszmaru. W Służewcu pracował jako ogrodnik.
  6. Ruiny wieży z 1945 roku w stanie nienaruszonym są do dzisiaj niemym świadkiem tragedii jakich Warszawa, a co za tym idzie i tor, pozostały po czasach drugiej wojny światowej.
  7. W 2001 roku, a więc ponad dwadzieścia lat temu weszła w życie ustawa uchwalona o sposobie przeprowadzania wyścigów konnych w celu ochrony zdrowia i dobra koni, której przestrzega między innymi Polski Klub Wyścigów Konnych. Także oczywiście jak wszędzie, zdarzają się zapewne nieprawidłowości, choć są znacznie wyeliminowane.
  8. W stadzie to najstarsza i najbardziej doświadczona klacz przewodzi, a więc kobieta. Błędnym założeniem jest to, że ogier ma spore znaczenie i rywalizuje o pozycję w stadzie. Zazwyczaj jedna klacz jest w stanie przewodzić aż 20 osobnikom.
  9. Średnia długość życia konia w zależności od typu, rasy i możliwości hodowlanych wynosi około 25 lat, sama byłam świadkiem życia konia to 33 lata. Zaś w księdze rekordów to póki co 62 letni Old Billy. Wyobrażacie sobie to, że koń mógłby przeżyć właściciela?
  10. Najszybszy dystans to 70km/h.
  11. Konie nie lubią gorzkich i kwaśnych smaków. Kochają za to słodycze, dlatego nie warto rozpieszczać pupila w ten sposób, bo można im zrobić krzywdę. Jedno jabłko czy marchewka jako smaczek wystarczy dziennie.
  12. Konie wbrew pozorom często chorują i błędnie ktoś wymyślił powiedzenie końskie zdrowie. Posiadają aż 8 grup krwi i generalnie leczenie konia jest zazwyczaj skomplikowane i drogie, warto to mieć na względzie zanim zdecydujemy się na posiadanie konia.
  13. Zęby konia zajmują więcej miejsca niż jego mózg, co nie świadczy o niskiej inteligencji zwierzęcia.

Wybierzecie się ze mną na tor?

Autorka: Karolina Strzelczyk-Weichert

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯

Total
0
Shares
Prev
Więźniowie własnych myśli – jak odnaleźć głębszy sens życia?
rosnijwsile.pl Więźniowie własnych myśli - jak odnaleźć głębszy sens życia?

Więźniowie własnych myśli – jak odnaleźć głębszy sens życia?

Jak odnaleźć sens w życiu?

Next
Perfekcjonizm – pomocnik czy wróg?
rosnijwsile.pl Perfekcjonizm – pomocnik czy wróg?

Perfekcjonizm – pomocnik czy wróg?

Perfekcjonizm – pomocnik czy wróg?

Total
0
Share
Don`t copy text!