Węglowodany zwane potocznie cukrami są potrzebne w naszej diecie. Generalnie są niezbędne do pracy mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. To też najważniejsze źródło energii do pracy mięśni. Zatem są potrzebne, ale czy wszystkie węglowodany mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i figurę?

Otóż węglowodany są jednym z podstawowych składników odżywczych, niezbędnych w naszej diecie. Te produkty powinny być podstawą naszego codziennego jadłospisu, ponieważ stanowią ok. 50% dostarczanej energii do organizmu. Ponadto ich funkcje są wielorakie, począwszy od materiału zapasowego dostarczającego energii, po transportowanie składników DNA, RNA, budulca celulozy, czy chityny.  Niemniej jednak ich nadmiar spożywany w naszym organizmie przyczynia się do otyłości oraz chorób współistniejących związanych z nadwagą. Zatem jak spożywać węglowodany i jakie jeść cukry, aby prawidłowo nasycić nimi organizm, a nie spowodować przybierania na wadze.

Węglowodany – jakie są?

Węglowodany dzielimy ze względu na liczbę jednostek cukrowych w cząstce. Mamy podział na węglowodany proste (monosacharydy), cukry złożone (disacharydy), oligosacharydy (cukry złożone małocząsteczkowe) oraz polisacharydy (cukry złożone wielkocząsteczkowe).

Węglowodany proste

Węglowodany proste takie jak glukoza, fruktoza, galaktoza występują w wielu składnikach odżywczych m.in. w owocach i innych produktach roślinnych. Niemniej jednak nie wszystkie cukry proste są dla nas zdrowe. W tym przedziale znajduje się cukier, miód, słodycze, słodkie napoje, biały ryż, biała mąka. Tych produktów należy szczególnie unikać, gdy masz problem z nadwagą oraz cukrzycą. Inne grupy węglowodanów, które trzeba unikać, znajdziesz na stronie: https://fitrepublic.pl/jakich-weglowodanow-unikac-w-diecie-zle-weglowodany/.

Cukry złożone

W tej grupie znajdują się disacharydy,  czyli popularne dwucukry (sacharoza, laktoza, maltoza), oligosacharydy i wielocukry. Ta grupa cukrów jest dla nas najkorzystniejsza. Wśród węglowodanów złożonych znajdują się produkty zbożowe, szczególnie te z pełnego ziarna. Tutaj również mamy węglowodany z owoców i warzyw. Ten rodzaj produktów jest o niskim stopniu przetworzenia np. nieoczyszczone zboża, ryż pełnoziarnisty, warzywa strączkowe oraz większość warzyw i owoców. Węglowodany generalnie nie podnoszą poziomu cukry we krwi, ponieważ na ogół cechują się niskim lub średnim indeksem glikemicznym.

Indeks glikemiczny (IG)

Indeks glikemiczny przedstawia, jak szybko po spożyciu danego produktu wzrasta poziom cukru we krwi. Dla naszego organizmu najkorzystniejsze są produkty o niskim IG (poniżej 60). W tym przedziale są warzywa i owoce cytrusowe, pieczywo razowe, pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, nabiał, migdały, orzechy oraz nasiona słonecznika. Wysoki indeks glikemiczny mają słodycze, białe pieczywo, mąka, gotowany ryż, ziemniaki, buraki, arbuz, cukier, dojrzałe banany, słodycze, słone przekąski itp. Produktów spożywczych o wysokim IG powinniśmy spożywać w mniejszych ilościach lub całkowicie ograniczyć, szczególnie gdy mamy nadwagę lub cukrzycę.

Produkty z niskim indeksem glikemicznym (IG) i wysokim błonnikiem są najwłaściwsze dla naszej diety. Powodują one powolne przyswajanie i spadek stężenia glukozy we krwi, co eliminuje nagłe napady głodu.

Artykuł powstał we współpracy z blogiem fitness FitRepublic.pl.