Autor: Bartosz Nyga

Mentor jest kimś, kto daje ludziom motywację z zewnątrz. Jest to osoba, która stale towarzyszy Ci w procesie zmian, wyznaczania celi, sukcesów i porażek. Posiadanie mentora nie jest tylko zwykłym poświęceniem jego czasu na pomoc tobie, ale stanowi wielki wpływ na twoją osobowość. Jesteś świeczką, a on osobą która posługuje się zapalniczką, uwalniającą ogień. Niestety nie każdy z nas może mieć swojego osobistego mentora. Oczywiście, dla niektórych osób mentorem może to być bliski przyjaciel, brat czy ojciec. Ale ile osób na świecie rzeczywiście posiada taką osobę? Dzięki rozwojowi internetu i social mediów nie tylko możemy oglądać kotki i półnagie dziewczyny na Instagramie, ale również czerpać ogrom wiedzy… za darmo!

Internet to miejsce, gdzie ludzie sukcesu i rozwoju osobistego chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i radami. Osobiście, takie osoby jak David Hawkins, Neale Donald Walsch, Eckhart Tolle, Garry Veynerchuk i John Maxwell odegrały ogromną rolę w moim procesie zmian na lepsze. Przetransformowałem swoją mentalność i osobowość na obfitość i szczęście. Nauczyłem się komunikacji i skutecznego prowadzenia relacji międzyludzkich. Uświadomiłem sobie, w jakim kierunku iść. Nie wspomniałem jeszcze o  jednej osobistości, która przyczyniła w największym stopniu do mojego rozwoju, a jest nim Arnold Schwarzenegger.

Dzisiaj kiedy słyszę „Arnold Schwarzenegger„, myślę sobie: „Ale koks”. Nie jest jedynie koksem pod względem swoich wybitnych osiągnięć kulturystycznych, ale wiele innych osiągnięć które są bardzo ambitne i dla większości ludzi, niemal nieosiągalne. Zagrał w serii filmów o Terminatorze i Conanie Barbarzyńcy, co przyczyniło się do wielkiego sukcesu w branży filmowej. Został dwukrotnym gubernatorem stanu Kalifornia. Prowadził również liczne biznesy jak firmę nieruchomościową, przesyłkową i restauracyjną.

Myślisz pewnie: „Miał szczęście i tyle”. Jakbyś zareagował gdybym Ci powiedział, że ten koks urodził się w biednej rodzinie, mieszkając w austriackich górach? Jakbyś zareagował gdybym ci powiedział, że Arnold poniósł wiele porażek? Jakbyś zareagował gdybym ci powiedział, że jego sukces był uwarunkowany ciężką i mądrą pracą? Dla mnie taka osoba to istny koks, który kieruje się jeszcze większymi zasadami osiągania wybitnych rzeczy. W tym artykule poznasz 6 zasad, jakimi do dziś kieruje się Arnold Schwarzenegger.

„Dla mnie życie to ciągłe bycie głodnym sukcesu. Znaczeniem życia nie jest by egzystować, by przetrwać, lecz by iść do przodu, iść w górę, osiągać i podbijać”. – Arnold Schwarzenegger

6 zasad sukcesu Arnolda Schwarzeneggera, które są konieczne do sięgania gwiazd.

#01 Marzenie i cel

Jest to pierwsza rzecz na jaką Arnold zwraca uwagę. W jaki sposób chcesz dopłynąć na wyspę jeśli nie wyznaczysz dokładnego celu rejsu? Tak samo jest z ludzkim życiem. 98% ludzi na świecie wędruje przez życie bez żadnego celu. 2% ludzi kieruje się swoimi marzeniami w osiąganiu fenomenalnych rzeczy. Bądź w tych 2%! Kieruj się swoimi marzeniami. Nie bój się ich i nie pozwól, aby ktoś z twojego otoczenia zgasił te marzenia. W momencie, w którym wyznaczysz sobie wybitne cele na bazie pięknych marzeń, pojawia się tzw. motywacja. Daje ci to energię do bycia w działaniu na rzecz swoich pragnień.

#02 Dużo pracuj

Jeśli zapytasz Arnolda jak osiągnąć cel to ci odpowie w kilku prostych słowach: „Miej cel i ciężko pracuj”. W mojej skromnej opinii Arnold powinien dostać tytuł pracusia wszechczasów. Będąc w Stanach Zjednoczonych, ćwiczył 5 godzin dziennie, pracował na budowie, studiował i chodził na zajęcia aktorskie. Spał tylko 6 godzin, będąc w ciągłym procesie działania. Pamiętaj, że nie będziesz w stanie ciężko pracować jeśli masz niski poziom energii swojego organizmu. Musisz zadbać o swoją energetykę za pomocą dobrej jakości snu, zdrowego odżywiania, suplementacji, aktywności fizycznej, medytacji i naturze. Jeśli nie zachowasz balansu, to spodziewaj się prędzej czy później tzw. wypalenia zawodowego. Praca i marzenia są ważne, ale nie zapomnij o swoim zdrowiu i rodzinie.

#03 Dawaj coś od siebie

Bez zaangażowania się nie otrzymasz oczekiwanych rezultatów. Chodzi tu o dawanie światu więcej niż jest oczekiwane. Ta zasada jest ściśle związana z drugim imieniem Garyy’ego Vaynerchuka, Ekonomią wdzięczności. Kiedy wyślesz intencję w świat, że wszelkie twoje działania są uwarunkowane chęcią pomocy innym, zaczną się wydarzać magiczne rzeczy. Według Prawa Karmy, dawanie jest związane z braniem. Kiedy pomożesz komuś to wiedz, że to do ciebie wróci. Może nie od razu, ale wróci. Miej dług wobec wszechświata, dając innym ogrom wartości.

#04 Rób wszystko na 100%

Powodem, dlaczego większość ludzi na kuli ziemskiej nie osiąga swoich celów jest fakt, że nia działają na pełnym zakresie swoich możliwości. Przeciętny obywatel ziemski wykorzystuje 50% swoich możliwości, przy czym Arnold wykorzystywał 100%, dzięki czemu jest tym kim pragnął być. Kiedy coś robisz, nie ważne czy to jest mycie naczyń, rozmowa czy trening, zaangażuj się w to na 100%. Jak myślisz, kto osiągnie więcej w życiu – osoba, która działa na 50% czy osoba na 100%? Nie muszę chyba odpowiadać na to pytanie, gdyż odpowiedź jest jasna. Dzięki większemu zaangażowaniu, osiągniesz większe rezultaty niż inni, a to jeszcze bardziej napędza cię do działania.

#05 Dbaj o zdrowie

Pomimo, że kulturystyka nie jest najzdrowszym sportem to Arnold zwraca niezmierną uwagę na swoje zdrowie. Codzienny ruch to podstawa, dzięki której człowiek ma więcej energii i jest bardziej szczęśliwy. Jedzenie to drugi fundament dbania o swoje zdrowie. Pamiętaj, że wszystko dzieje się w kuchni. Osoba otyła nie schudnie bez odpowiedniej diety i porządnej dawki ruchu. Co ci da dbanie o zdrowie? Przede wszystkim jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz żył dłużej, co znaczy że będziesz miał o wiele więcej czasu na doświadczaniu tego życia. W końcu kto nie chciałby żyć długie lata w zdrowiu i szczęściu?

#06 Celuj gwiazdy

Arnold Schwarzenegger ma dużo wspólnego ze słynnym powiedzeniem Donalda Trumpa, „Think Big” czyli „Myśl na wielką skalę”. Marzeniem Arnolda nie było zostanie zwykłym kulturystą tylko najlepszym kulturystą jaki chodził kiedykolwiek na Ziemi. Nie chciał był normalnym aktorem grającym z zwykłych filmach tylko aktorem, którego nazwisko będzie pierwsze na napisach końcowych. Celuj w gwiazdy, myśl na wielką skalę!

Arnold jest wielką inspiracją dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Obecnie jest moim największym mentorem. Zafascynował mnie fakt, że Arnold zaczynał w biednej rodzinie w Austrii, a skończył z tytułami kulturystycznymi, rolami z jednych z najlepszych filmów w historii i owocną karierą polityczną. Jeśli on tego dokonał, to ty człowieku też możesz!

Autor: Bartosz Nyga nastoletni dziennikarz i rozwojowiec. Jego misją jest działanie na rzecz drugiego człowieka poprzez wnoszenie wartości w ludzkie życie.

„Śmiali się, kiedy chciałem być najlepszym kulturystą na świecie, śmiali się, kiedy chciałem być wśród najbardziej rozpoznawalnych aktorów, polityka także była obiektem drwin, a jednak zostałem gubernatorem. Teraz ja się z nich śmieję.” – Arnold Schwarzenegger