Czym jest sukces? Ludzie rozumieją sukces na różne sposoby. Każdy ma swoją definicję sukcesu. Sukces może być zdefiniowany jako „bycie zadowolonym z tego z tego, co masz.” Sukces to niekoniecznie sława czy pieniądze. Możesz cieszyć się sukcesem po prostu osiągając punkt, w którym jesteś całkowicie usatysfakcjonowany ze swojego życia
pod każdym względem i nie czujesz niezadowolenia ani naglącej potrzeby niczego innego. Sukces to bardzo indywidualna sprawa, to osobiste życiowe spełnienie. Prawdziwy sukces nie pochodzi z zewnątrz i nie nie może być przez nikogo odebrany. Jak osiągnąć sukces w życiu?

Dr Denis Waitley jest światowej sławy mówcą motywacyjnym, autorem książek i uznawanym autorytetem do spraw wielkich sukcesów. Doradzał liderom z różnych dziedzin i pomógł wielu ludziom na całym świecie w dążeniu do osobistej doskonałości. Według Dr Waitleya istnieje siedem kluczowych składników sukcesu. Rozwiń i stosuj je w swoim życiu, a zwiększysz szanse na autentyczny życiowy sukces – czymkolwiek sukces jest dla Ciebie. Przyjrzyjmy się więc po kolei tym ważnym elementom życiowego sukcesu. Zaczynamy!

„Sukces to podróż, nie miejsce przeznaczenia. Obejmuje spojrzenie wewnątrz, zastanowienie się nad własną wartością i podążanie życiową ścieżką, które ma dla ciebie największe znaczenie”. – Dr Denis Waitley

Jak osiągnąć sukces w życiu? 7 kluczowych składników sukcesu

#01 Samoświadomość

Samoświadomość obejmuje identyfikowanie i docenianie własnych cech, zalet, umiejętności i zainteresowań. Bez samoświadomości trudno jest wymyślić, czego tak naprawdę pragniesz od życia. Ludzie sukcesu używają samoświadomości do budowania pewności siebie i znajdywania odwagi w podążaniu za marzeniami. Wykorzystują ją również do zrozumienia swoich myśli, uczuć i działań, co pozwala też nawiązywać lepsze relacje z innymi osobami.

#02 Samosterowalność

Ludzie odnoszący sukcesy wyróżniają się ważną cechą, chodzi o samosterowalność. To umiejętność ustanawiania dobrze zdefiniowanego celu i dążenia do jego osiągnięcia. Ludzie sukcesu mają życiowy „plan gry”. Podążają drogą sukcesu. Potrafią powiedzieć dokąd zmierzają, co zamierzają zrobić po drodze i kto będzie dzielił z nimi podróż. Wyznaczają cele i je osiągają.

#03 Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości, szacunek do samego siebie jako wartościowej, unikalnej istoty jest następnym fundamentem sukcesu. Pomaga dążyć do realizacji marzeń i podtrzymuje zapał, gdy trzeba pokonać przeszkody czy zmierzyć się z krytyką. Przede wszystkim jednak poczucie własnej wartości pomaga ci uwierzyć, że jesteś godny osiągnięcia sukcesu.

#04 Pozytywne myślenie

Każdy z nas ma w swojej historii życia dobre i gorsze momenty. Zamiast rozpamiętywać negatywne doświadczenia, ludzie sukcesu skupiają się na tym, to pozytywne. Wykorzystują błędy i niepowodzenia jako sposobność do sporządzenia bilansu, wyciągnięcia wniosków i podjęcia kolejnej próby. Nie trzeba być urodzonym optymistą, aby odnosić sukcesy, ale pozytywne myślenie może być skutecznym narzędziem pozwalającym dążyć do osiągnięcia celu.

#05 Samodyscyplina

Sukces nie zdarza się tak po prostu wymaga zaangażowania i wysiłku. Bez względu na to jak dobry masz plan, będziesz potrzebować samodyscypliny aby wcielić go w życie. Ludzie sukcesu przejmują kierownictwo nad życiem. Biorą odpowiedzialność, kiedy sprawy idą źle, ale jednocześnie zostają wyróżnieni, kiedy wszystko idzie dobrze. Uczą się, jak dokonywać ważnych zmian i uwalniać się od złych nawyków. Uczą się również myśleć krytycznie, aby podejmować dobre decyzję i stosować nabyte umiejętności do efektywniejszego działania. 

#06 Automotywacja

Aby zdobyć motywację, ludzie sukcesu wyznaczają sobie cele, które stanowią zarówno wyzwanie, jak i inspiracje. Skupiają się na tych cechach, które mają dla nich znaczenie, a nie na tych które oczekuje od nich społeczeństwo czy inni ludzie. Rozumieją swoje potrzeby i pragnienia oraz potrafią przeć do przodu mimo wątpliwości i obaw.

#07 Pozytywne relacje

Zdrowe i różnorodne relacje są konieczne do udanego życia. Nawet w społeczeństwie, które ceni indywidualne osiągnięcia, nikt nie odnosi sukcesów bez pomocy, pomysłów i emocjonalnego wsparcia innych osób. Najszczęśliwsi, najbardziej spełnieni są zazwyczaj ludzie, którzy znajdują czas dla innych osób. Budują wartościowe i trwałe relacje z innymi ludźmi, zamiast skupiać całą energię tylko na sobie i gromadzeniu własnych dokonań.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 kluczowych składników sukcesu. Podstawowym składnikiem jest samoświadomość to od niej wszystko się zaczyna. Z samoświadomością ściśle związane są samosterowalność, poczucie własnej wartości, samodyscyplina i automotywacja, które pozwalają wytrwać w dążeniu do osiągnięcia celów i spełnienia marzeń. Również twoja postawa jest ważnym składnikiem sukcesu. Z kolei pozytywne myślenie pomoże ci spojrzeć na życie z bardziej optymistycznej perspektywy. Przetrwać ciężkie czasy i przezwyciężyć przeszkody, które mogą pojawić się na twojej drodze do celu. Wreszcie realny sukces nie jest możliwy bez pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Silne i wartościowe relacje to bardzo istotny składnik udanego życia. 

„Istnieją dwa podstawowe wybory w życiu: zaakceptować istniejące warunki lub przyjąć odpowiedzialność za ich zmianę”. – Dr Denis Witley

Czym sukces jest dla Ciebie? Którymi składnikami sukcesu już dysponujesz, a które jeszcze powinieneś rozwinąć?