Jak usprawnić koncentrację i lepiej o nią zadbać? Efektywne wykonywanie różnych czynności nie zależy wyłącznie od dobrego planowania. Oczywiście ma to ogromne znaczenie dla realizacji celów. Ważnym czynnikiem jest również koncentracja na poszczególnych działaniach. Warto dowiedzieć się jak ją usprawnić, ponieważ to ona wpływa na jakość tego, co się robi.

“Masz dużo większe szanse zdobyć to, czego pragniesz, jeśli się na tym skoncentrujesz”. – Joe Vitale

Jak usprawnić koncentrację i lepiej o nią zadbać?

Koncentracja – dlaczego jest tak ważna w osiąganiu lepszych rezultatów?

Zdarza się i to wcale nierzadko, że natłok czynności czy codzienny pęd potrafią wybić człowieka z rytmu. Jeśli nie ma się przy tym zorganizowanego dnia, może przez to powstać bałagan. Istotną rolę w rozpraszaniu odgrywa także masa informacji, które nieustannie napływają z różnych źródeł. Łatwo w takich sytuacjach o rozproszenie, które najzwyczajniej dekoncentruje i źle wpływa na wykonywanie obowiązków. Rozwleka się to zazwyczaj w czasie, pojawia się niedokładność i często popełnia się błędy. Prowadzi to do frustracji i robienia czegoś o wiele dłużej, niż by się chciało. Koncentracja pozwala uniknąć tego wszystkiego. Dzięki niej efekty działań są lepsze, szybsze i skuteczniejsze. Tyle że w pędzącym świecie wiele osób ma problem z jej utrzymaniem. Warto tego nie ignorować i odpowiednio o nią zadbać.

Koncentracja – kilka sposobów na jej usprawnienie

Można w bardzo łatwy sposób poprawić skupienie. Przydadzą się do tego systematyczność i nieco dyscypliny. Oto 3 pomysły na to, co można zrobić, żeby poprawić koncentrację.

Odciąć się od tego, co rozprasza

Jeśli praca, własny biznes czy inne obowiązki nie wiążą się z ciągłym dzwonieniem gdzieś, czatowaniem w social mediach czy przeglądaniem stron w internecie to warto z tego zrezygnować. Przynajmniej w czasie wykonywania czynności. Dobrze jest wyłączyć wszelkie komunikatory oraz inne aplikacje albo chociaż je wyciszyć. Poza tym wyłączenie TV czy zrezygnowanie z plotkowania o niczym też jest wskazane. Niczemu to nie sprzyja i nie przynosi nikomu żadnych korzyści. Zabiera za to czas, uwagę i obniża produktywność.

“Skoncentruj się na celu, a nie na broni. Skup się na tym, co najbardziej się liczy”. – Donald J. Trump

Wypoczynek również jest ważny

Relaks i dobry sen także sprzyjają lepszej koncentracji. Dlatego należy uwzględnić i ten aspekt. Jeśli ma się taką możliwość to najlepiej kłaść się do łóżka niezbyt późno. Mając okazje nawet do krótkiego relaksu w ciągu dnia, świetnym pomysłem jest to wykorzystać. Długi sen czy kilkunastominutowy odpoczynek potrafią nie tylko zregenerować organizm i przywrócić siły. Przynosi to korzyści w postaci „odświeżenia umysłu”, który nie jest przeciążony. Myśli się znacznie lepiej i przejrzyściej, jak i łatwiej jest utrzymać koncentrację.

Planowanie zadań i odpowiednia organizacja dnia

Robiąc to z wyprzedzeniem, ma się jasny obraz tego, co trzeba zrobić. Można efektywnie zaplanować sobie każdy kolejny dzień i trzymać się ustalonych założeń. Kiedy jest to połączone z regularnością, nabywane są przydatne nawyki. Po jakimś czasie widoczne są pożądane rezultaty za sprawą systematyczności. Ma się konkretny wgląd w to, co jest ważne a co nie. Poprawia się przy tym koncentracja. Jeśli uwaga podąża we właściwe miejsce, to ma się świadomość, co dobrze jest zrobić, a z czego można zrezygnować. Realizuje się w ten sposób najpierw najważniejsze cele a inne w dalszej kolejności. Nazwać to można działaniem z pełnym skupieniem.

“To nie czasu nam brakuje tylko skupienia”.

Koncentracja – z nią osiąganie celów jest łatwiejsze

Rozproszony człowiek nie osiąga satysfakcjonujących wyników w żadnej dziedzinie. Wykonuje czynności bez przykładania się do nich i zajmuje mu to wiele czasu. Skoncentrowana osoba jest dynamiczna i pracuje na najwyższych obrotach. Rezultaty osiągane przez nią są bardziej niż satysfakcjonujące. Potrafi też lepiej poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, które potraktuje jako wyzwania. Właśnie dlatego warto postawić na koncentrację.

“Pamiętaj, że jeśli o czymś myślisz nieustannie, jeśli skupiasz się na czymś, przybliżasz się do przedmiotu swojej koncentracji.” – Anthony Robbins

Sprawdź też: 100% albo nic. Skoncentruj się na tym, co masz do zrobienia

Podoba Ci się? "Postaw