Natalia Leśnikowska  – coach i mentorka kariery, właścicielka marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału – pomaga im odkryć zawodowe powołanie w oparciu o mocne strony i kompleksowo przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Jest menedżerką z ponad 11-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach. Trenerka i wykładowczyni na studiach podyplomowych Mentoring w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada międzynarodową certyfikację International Coach Federation na poziomie ACC i jest w trakcie przygotowywania się do kolejnej. Jest również absolwentką Lingwistyki Stosowanej i Dziennikarstwa (Public Relations i Marketing Medialny) na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Canadian Executive MBA w Szkole Głównej Handlowej.

Rozmawiamy o tym, jak Natalia Leśnikowska przekuwa teoretyczną wiedzę i bogate doświadczenie w praktyczne narzędzia pomagające innym osiągać sukces.

Motywujący wywiad Natalia Leśnikowska o sukcesie zawodowym i nie tylko

Natalią Leśnikowska  - coach i mentorka kariery, właścicielka marki Promotion Coaching
Natalią Leśnikowska  – coach i mentorka kariery, właścicielka marki Promotion Coaching

Korporacje kojarzą nam się zazwyczaj negatywnie, z kołowrotkiem spraw. Twoja historia jednak tam się niejako rozpoczyna. Jakie widzisz plusy w pracy w takim miejscu i na co zwracać uwagę, jeśli chciałabym się zatrudnić w korpo, ale obawiam się tej złej sławy?

Wokół korporacji wciąż pojawia się wiele mitów, które ja, bazując na moich bardzo pozytywnych doświadczeniach, staram się odczarowywać. Przede wszystkim w dużych międzynarodowych firmach, które osobiście znam, bardzo dba się o to, aby deklarowane wartości były przestrzegane w praktyce, czyli choćby promowanie odważnego i kreatywnego dążenia do celów, co wiąże się z przestrzenią na eksperymentowanie i popełnianie błędów.

Często powielany mit to konieczność pracy przez większą część doby, bez przestrzeni na pasje czy życie rodzinne. Mądry lider natomiast tak zarządza pracą swojego zespołu, aby pracownicy nie uginali się pod nadmiarem obowiązków, wspiera ich i dba o ich dobrostan. Co bym Ci zatem doradziła?

Na pewno, żebyś zrobiła dobry rekonesans – rozpoznała swoje kluczowe potrzeby i sprawdziła, czy dana korporacja je spełni. Warto zrobić dobry research jeszcze zanim zdecydujesz się zaaplikować, a także zadać wszystkie ważne pytania rekruterowi podczas rozmowy. Oczywiście korporacja nie jest dla każdego, jeśli natomiast chodzi o możliwości rozwoju i budowania wartościowych relacji, to są one – piszę to z pełną odpowiedzialnością – ogromne.

Dlaczego lubisz pracę z ludźmi, czy HR daje Ci satysfakcję, co dzięki tej ścieżce odkryłaś we własnym życiu?

Pracę z ludźmi uwielbiam i tak naprawdę to właśnie dlatego zdecydowałam się zostać coachem i mentorką. Na urlopie macierzyńskim zaczęłam się głęboko zastanawiać, co daje mi najwięcej satysfakcji w mojej pracy na stanowisku menedżerki zespołu i w czym jestem najlepsza. Okazało się, że jest to prowadzenie rozmów rekrutacyjnych, podczas których mogę na co dzień spotykać się z ambitnymi osobami, które szukają dla siebie nowej drogi zawodowej.

Doszłam do wniosku, że ogromną satysfakcją jest dla mnie odkrywanie takich talentów, które idealnie sprawdzą się w danej roli, i którym potem będę mogła pomóc rozwinąć skrzydła i realizować cały ich potencjał. I, może zabrzmi to nieskromnie, ale jak przeanalizowałam sobie moją całą ścieżkę kariery, to okazało się, że mam na koncie mnóstwo bardzo pozytywnych historii i informacji zwrotnych od osób, którym mogłam na którymś etapie ich zawodowej drogi towarzyszyć i pokazać, w czym są naprawdę dobre, co przychodzi im naturalnie i stanowi ich największy atut. Postanowiłam, że skoro obie strony są zadowolone, to warto byłoby tego robić więcej.

Czym jest dla Ciebie coaching, dlaczego zdecydowałaś się w pewnym momencie rozpocząć taką działalność?

Coaching to dla mnie zadawanie drugiej osobie takich pytań, których ona sama sobie dotychczas nie zadała i niejako zaprowadzenie jej w takie rejony myślenia o sobie i postrzegania siebie i świata, w które dotąd jeszcze nie dotarła. Czasami jest to kwestia braku pewności siebie, a czasami nadmiaru porad i informacji płynących do nas z zewnątrz. Do jednego namawiają nas rodzice, do drugiego znajomi, a jeszcze czymś innym kuszą nas media społecznościowe.

Coaching pomaga w autorefleksji – dogłębnym zastanowieniu się nad swoimi potrzebami i stworzeniem własnej wizji oraz planu jej realizacji. W tym właśnie pomagam, choć chcę jeszcze podkreślić, że oprócz coachingu zajmuję się też mentoringiem. Tu już nie tylko zadaję celne pytania, ale daję bardzo konkretne wskazówki i narzędzia, podpowiadam co i jak można zrobić i dzielę się swoimi doświadczeniami – choćby w zakresie stworzenia CV i profilu na LinkedIn, które zachwycą rekruterów, czy efektywnego przygotowania się do rozmowy o prace.

Jak radzisz sobie z gorszymi dniami, brakiem motywacji?

Najbardziej pomaga mi zmiana otoczenia – jak mam słabszy dzień, to idę na dłuższy spacer albo pobiegać. Zdarza mi się też wyjść do kina albo umówić na spotkanie z przyjaciółką. Co później? Jak już nabiorę dystansu i „przewietrzę głowę” staram się zastanowić nad tym, co ten spadek motywacji spowodowało. Może zmieniły mi się priorytety i to, do czego dotąd dążyłam nie jest już dla mnie aż tak istotne?

Lubię regularnie wykonywać następujące ćwiczenie, które pomaga mi sprawdzać, czy mój scenariusz na życie dalej działa: Dzielę kartkę na cztery pola i uzupełniam każde z nich, a potem wyciągam wnioski:

1) Co mam i co chcę mieć?
2) Co mam i czego nie chcę mieć?
3) Czego nie mam i co chcę mieć?
4) Czego nie mam i czego nie chcę mieć?

Co było kamieniem milowym w Twoim życiu zawodowym lub prywatnym? Dlaczego akurat to wydarzenie?

W zawodowym z pewnością zostanie coachem i mentorką. Połączenie pracy na etacie z robieniem czegoś w totalnie swojego (stworzenie w pełni autorskiej marki Promotion Coaching i oferty) pomogło mi sprawić, że wszystkie moje kluczowe wartości są obecne w moim życiu, czyli: Bezpieczeństwo, Rozwój i Wspieranie innych.

Mogę być zarówno kreatywna, jak i realizować plany i strategie, które współtworzyłam i które są mi bliskie. Mogę pracować samodzielnie, ale też być częścią zespołu. I, co bardzo ważne, regularnie dostaję informację zwrotną nie tylko od moich Klientów, ale też od mojej przełożonej, która mnie inspiruje i jest dla mnie wzorem. Taki model pozwala mi wykorzystywać wszystkie moje mocne strony, zachować równowagę i daje zawodowe spełnienie.

W życiu prywatnym kamieniem milowym było zostanie mamą. Córka jest dla mnie całym światem i bardzo dbam o to, żeby widziała mnie spełnioną i szczęśliwą.

Rozmawiały Natalia Leśnikowska i Karolina Panthera Strzelczyk

Po więcej sprawdź:

Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯