W życiu przytrafiają się chwile, w których nawet najspokojniejszym osobom zdarza się przekroczyć własne granice, sprawić komuś przykrość, a w skrajnych przypadkach krzywdę. Jesteśmy niezwykle często narażeni na wszelkiego rodzaju konflikty, poróżnienia i kłótnie – czy to w pracy, wśród znajomych czy nawet z rodziną. Większość z tych negatywnych emocji na szczęście szybko przemija, skłania nas do refleksji i przeprosin. Nie dzieje się tak zawsze – agresja zamiast słabnąć, może nasilać się. Jaka jest więc przyczyna tego, iż ludzie posuwają się do różnych form agresji? Zapraszam do dalszej lektury.

Co może być przyczyną agresywnych zachowań?

Przyczyny agresywnych zachowań

W pierwszej kolejności warto zauważyć, iż na zachowanie człowieka ma wpływ ogrom stałych, bądź chwilowych czynników. Są to między innymi kondycja psychofizyczna, sytuacja życiowa, a nawet bardziej prozaiczne sprawy, jak niewyspanie czy ból głowy. 

Temperament, cechy osobowości

Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie, niektórzy z nas są bardziej podatni na wybuchy złości. To w jakim stopniu panujemy nad własnymi emocjami jest wpisane w część naszego temperamentu, dlatego niektórym osobom nawet drobna rzecz potrafi diametralnie zmienić nastrój i popsuć humor. Chwilowy wybuch agresji, zdaje się być uwarunkowany w dużym stopniu przez cechy osobowości. Nie oznacza to jednak, iż patrząc przez perspektywę tych czynników powinniśmy jakąkolwiek formę chwilowej agresji całkowicie usprawiedliwiać.

Długotrwały stres i napięcie

Inną ważną kwestią, jest fakt, iż osoby, które przebywają w długotrwałym stresie i napięciu, są bardziej skłonne do działań agresywnych. Niezwykle rzadko znamy dokładne szczegóły życia drugiej osoby – może ona przeżywać głęboki ból czy traumę, a zachowania agresywne stają się wtedy pewnego rodzaju formą obrony. Jeśli jednak napady agresji zaczynają dominować w codziennymi funkcjonowaniu, czy relacjach z innymi, jest to moment do sięgnięcia po profesjonalną pomoc – psychoterapia indywidualna. Szczególnie ważne będzie to w momencie, kiedy zmiany w osobowości i zachowaniu dzieją się zupełnie nagle, ponieważ mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia czy łagodne formy dysfunkcji mózgu. 

Jak chronić się przed agresywnym zachowaniem?

W przypadku, kiedy agresja staje się groźna lub gwałtowna, musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Niezależnie od miejsca doświadczanej agresji, powinniśmy chronić siebie i innych. Będąc świadkiem takich zachowań w miejscu pracy należy niezwłocznie przekazać takie informacje przełożonym, bądź instytucjom zajmującym się ochroną praw pracowniczych. 

Jeśli natomiast dzieje się to wśród najbliższych – szczególnie pamiętajmy o własnych granicach i poszanowaniu siebie. Zwróćmy się o wsparcie do najbliżej rodziny oraz przyjaciół, lub do dedykowanych instytucji oferujących wsparcie w takich przypadkach.