Pami臋tam jak przyje偶d偶a艂y pod liceum dwa razy do roku krwiopijcze autobusy. Ponad dziesi臋膰 lat temu by艂a ma艂a 艣wiadomo艣膰 spo艂eczna, wi臋kszo艣膰 z nas obawia艂a si臋 odda膰 krew, 偶e b臋dzie bola艂o albo b臋dzie to mia艂o potem wp艂yw na nasze zdrowie. Na szcz臋艣cie dzisiaj jest to spora akcja spo艂eczna i z ch臋ci膮 umie艣ci艂am oddawanie krwi na li艣cie 100 cel贸w.
100 cel贸w馃幆| #Cel 62 Oddaj krew
Dlaczego warto oddawa膰 krew?
#01 Dobro wraca
Opr贸cz samego poczucia, 偶e robisz co艣 spo艂ecznie dobrego i przyczyniasz si臋 do szerzenia pomocnej idei, mo偶esz mie膰 艣wiadomo艣膰, 偶e kiedy艣 i Tobie przyda si臋 czyja艣 krew. A tej ci膮gle brakuje, szczeg贸lnie od os贸b posiadaj膮cych rzadkie grupy krwi. Krew nie tylko jest potrzebna jak nam si臋 wydaje do uratowania czyjego艣 偶ycia po wypadku, czy w trakcie jaki艣 operacji ale spora cz臋艣膰 lek贸w opiera si臋 na sk艂adnikach krwi albo krew dawcy mo偶e s艂u偶y膰 dalszej nauce. Krew jest p贸ki co nie do zast膮pienia, st膮d krwiodawc贸w mo偶na wr臋cz nazwa膰 bohaterami, gdy偶 za darmo oddaj膮 istotn膮 cz臋艣膰 siebie dla innych.
#02 Nasze zdrowie
Dawniej stawiano nam ba艅ki i niekt贸rzy decydowali si臋 na pijawki. 艢mieszy nas to obecnie ale co艣 w tych metodach dobrego by艂o. Coraz cz臋艣ciej okazuje si臋, 偶e po latach oddawania regularnie krwi, krwiodawcy maj膮 obni偶one ci艣nienie t臋tnicze oraz mniejszy poziom r贸偶nego rodzaju z艂og贸w cholesterolu i tr贸jgliceryd贸w. Oznacza to, 偶e rzadziej choruj膮 na mia偶d偶yc臋, zawa艂y serca czy niekt贸re z typ贸w nowotwor贸w.
#03 Dost臋p do lekarzy
Przed oddaniem krwi i r贸wnie偶 po donacji, jeste艣my szczeg贸艂owo badani. Nawet oddaj膮c krew u lekarza rodzinnego, zazwyczaj otrzymujemy tylko podstawowe wyniki, a w wypadku oddawania krwi, mamy dost臋p do r贸偶nego rodzaju wynik贸w bada艅, np. jaki mamy poziom r贸偶nych hormon贸w, czy nie jeste艣my nosicielami ukrytych chor贸b zaka藕nych.
#04 Korzy艣ci materialne
Co prawda nie otrzymamy nigdy wynagrodzenia za oddanie krwi ale otrzymujemy dwa dni wolnego oraz mo偶emy odliczy膰 na koniec roku oddawanie krwi w rozliczeniu z PIT. A je艣li b臋dziemy oddawa膰 krew regularnie to mo偶emy zosta膰 honorowymi dawcami krwi i wtedy mamy liczne ulgi, zni偶ki w wielu miejscach. Pierwsze艅stwo w kolejce u lekarza, bezp艂atne leki na staro艣膰 oraz darmowe przejazdy PKP.
Wa偶ne informacje przed oddaniem krwi.
- Krew mo偶e oddawa膰 tylko osoba zdrowa mi臋dzy 18. a 65. rokiem 偶ycia. Wa偶膮ca powy偶ej 50 kg.
- Jest wiele przeciwskaza艅 i opr贸cz chor贸b, musimy uwa偶a膰 na termin oddania krwi je艣li zrobili艣my sobie tatua偶, byli艣my u dentysty, mamy obecnie miesi膮czk臋, albo w jakikolwiek inny spos贸b ci膮g艂o艣膰 naszej sk贸ry zosta艂a przerwana.
- Przed oddaniem krwi nale偶y wi臋cej pi膰 i nieco zdrowiej si臋 od偶ywia膰. 24 h przed nie wolno spo偶ywa膰 alkoholu i najlepiej by艂oby r贸wnie偶 nie pali膰. W dniu oddania krwi nale偶y zje艣膰 lekki posi艂ek.
- Kiedy przekroczymy pr贸g centrum krwiodawstwa to nie b贸jmy si臋 je艣li jeste艣my po raz pierwszy. Zostaniemy zaopiekowani i wszystko jest tam bardzo logicznie opisane. Najpierw si臋 zarejestrujemy, warto mie膰 przy sobie dow贸d osobisty. Nast臋pnie otrzymamy ankiet臋 do uzupe艂nienia, potem przejdziemy przez wywiad i badania lekarskie, kolejnie oddamy troch臋 krwi do badania hemoglobiny, czy jeste艣my w stanie odda膰 450 ml krwi. A je艣li wszystko przejdziemy pozytywnie to zostaniemy zaproszeni do donacji krwi. Po wszystkim otrzymamy czekolad臋 i drobny upominek.
- Oddawanie krwi nie boli, jedynie mo偶emy poczu膰 moment wbijania ig艂y. Ca艂o艣膰 trwa maksymalnie 5 minut. Natomiast na ca艂膮 wizyt臋 zarezerwujmy sobie godzin臋.
- Po oddaniu krwi warto zrobi膰 sobie dzie艅 wolnego, nie forsowa膰 si臋 i odpoczywa膰. Jednak nie powinni艣my si臋 bardzo 藕le czu膰.
Autorka: Karolina Strzelczyk-Weichert
Sprawd藕 te偶:聽100 cel贸w馃幆