Każdy rodzic chce być dla swojego dziecka autorytetem. W ogóle, dorośli chcą być autorytetami dla młodszych pokoleń. Różnie nam to wychodzi, ale ja nie o tym. Boimy się, że przyznając się do tego, że coś nam nie wyszło, że gdzieś popełniliśmy błąd, nasz autorytet upadnie. Otóż NIE! Nic nam nie będzie upadać, no chyba, że coś upuścimy. Ojcowie, którzy wszystko robią bezbłędnie, po prostu… nie istnieją!
Jak być dobrym ojcem? #6 Bezbłędni ojcowie… nie istnieją!
Na początku w oczach dziecka ojciec jest zawsze super bohaterem. I dobrze, ma być, bo taka jest kolej rzeczy. Dzieci nie od razu dostrzegają to, co ich tata robi źle. To przychodzi z czasem.
W naszym społeczeństwie mało rodziców przeprasza swoje dzieci. Za mało. W naszym społeczeństwie o wiele więcej rodziców uważa, że to dziecko powinno i ma za co przepraszać.
Potrafimy widzieć, również w sobie, tę jedną jedyną rzecz, która nam nie wyszła a kilka udanych nagle przestaje się dla nas liczyć lub, co gorsza, nigdy się dla nas nie liczy…
Są mężczyźni, którzy uważają, że dobry ojciec to ojciec wymagający, to ojciec surowy i stanowczy. Tymczasem dobry ojciec to taki, który potrafi przyznać się dziecku, że popełnił błąd, coś zrobił źle. Dobry ojciec to taki, który też potrafi za to przeprosić.
Autorytetu czy szacunku nie buduje się poprzez surowość czy stawianie siebie gdzieś wyżej na piedestale. Problem z piedestałem jest taki, że zawsze można z niego spaść. A upadki bywają bolesne…
Szacunek, drogi Tato, zbudujesz u swojego dziecka szczerością; Tak, zawaliłem. Tak, popełniłem błąd. Tak, to mi nie wyszło. Nie wszystko zawsze nam wychodzi, nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Powiedz przepraszam i bądź dobrym ojcem dla swoich pociech!
Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności
Sprawdź też: Jak być dobrym ojcem? #1 Ojciec tu i teraz
Sprawdź też: (Nie) miły facet – jak być silnym mężczyzną?