Autor: Bartosz Nyga

Liderzy – to właśnie na nich jest zapotrzebowanie w dobie kryzysu. Prawdziwe liderstwo to siła, która pcha cały świat ku rozwojowi. Wojna spowodowała wydobycie się nowej generacji liderów. Dotychczas nie zauważyliśmy ich, postrzegając jak normalnych ludzi. Ponad dwa tygodnie temu światło dzienne ujrzało nowego lidera. Lidera, który swoim przykładem broni ukraińskiej ojczyzny. Zgadza się, chodzi o Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy. Lider, prezydent, a przede wszystkim człowiek, który poruszył serca miliardów ludzi na świecie.

Jaka jest różnica między liderem a szefem? Jaki powinien być lider? Czy możesz zostać liderem? Przeczytaj koniecznie!

NIE DAM ZA WYGRANĄ! Mentalność Wołodymyra Zełenskiego

Początek lat dwudziestych niósł nadzieję. W końcu rok 2020 był piękną liczbą. Niefortunnie ta konfiguracja liczb zapadła nam w pamięci nie z tego powodu. Ludzie liczyli na innowacyjność i pokój. Jednak niespodziewane wydarzenia podały te oczekiwania w wątpliwość. Pożary w Australii, pandemia, a teraz wojna.

Dlaczego borykamy się z tymi wszystkimi nieszczęściami? Po to, aby narodzić się na nowo. Nie ma szczęśliwego człowieka na świecie, który wcześniej nie był pogrążony w smutku i cierpieniu. Nie ma osoby, która nie byłaby wdzięczna za każdy kęs chleba, jeśli nie doznała prawdziwego głodu. Wszystkim dobrze znane nawiązanie do Biblii i grzechu pierworodnego jest jak najbardziej na miejscu. Człowiek nigdy nie pozna dobra, bez ujrzenia zła. Doświadczenie przeciwieństw daje uświadomienie sobie z istnienia kontrastu. Jest to jedno z podstawowych praw wszechświata.

Odpowiedzią narodu ukraińskiego na kryzysowe wydarzenia jest prezydent Zełenski. Idealnie ukazuje kontrast między liderstwem a szefostwem. Kompetencja jest zdolnością lidera do mówienia, planowania i działania w taki sposób, aby inni wiedzieli, że wiesz jak – i że wiesz, że inni pójdą za tobą.

Prezydent Ukrainy posiada takie kompetencje. Chcesz posiadać kompetencje lidera, dzięki którym zapiszesz się na kartach historii? Poznaj tych 5 zasad!

#01 Mów i rób. A nie, nie rób i mów.

Jest masa ludzi na świecie, którzy mówią, lecz nie robią. Jak wiele znasz osób, które mówią, że prowadzą biznes, a w rzeczywistości obijają się całymi dniami? Jak wiele znasz osób, które mówią, że prowadzą zdrowy tryb życia, trenują i jedzą organiczną żywność, a w rzeczywistości jedzą fast food i leżą na kanapie? Ja również znam takie osoby. Niestety, jeśli chcesz być liderem nie możesz tylko mówić. Jedną ze stałych we wszechświecie jest to, że wszystko jest w ciągłym ruchu i nieustannym działaniu. Bez podjęcia jakichkolwiek działań nasza cywilizacja zatrzymałaby się na poziomie mikroskopijnych organizmów. Cechą lidera jest bycie w działaniu, ponieważ to właśnie on jest inicjatorem wszystkich działań. Wołodymyr Zełenski, zamiast uciekać z kraju i zarządzać całym państwem od góry, postanowił pójść na front wojenny. Przejaw odwagi, ale również liderstwa.

#02 Świeć przykładem

Lider jest jak żarówka, która najpierw sama musi zaświecić, aby pokój był oświetlony. Pozycja społeczna lidera jest związana z byciem na innym poziomie niż przeciętni zjadacze chleba (to nie znaczy, że są gorsi). To oni pokazują kierunek innym, w który mają podążać. Najpierw osoba pragnąca wniesienia się na wyższy poziom i oderwania się od przeciętności, musi świecić przykładem dla innych. Mogą to być efekty twoich działań (nawiązanie to 1 punktu), ale również twój charakter. Lider zawsze będzie charyzmatyczny, ale nie każdy, kto jest charyzmatyczny, będzie liderem. Zauważ, że najlepsi światowi przywódcy potrafią przemawiać z charyzmą, aby wykształcić w ludziach chęć do zainicjowania zmian. Lider doskonały wykazuje się inicjatywą, co inspiruje ludzi do podjęcia działań.

#03 Spójrz w lustro. Kogo widzisz?

Serio. Spójrz w lustro i powiedz kogo widzisz. Nie chodzi o twoje imię czy nazwisko. Nie chodzi również o twój status społeczny czy zawód. Po głębszym zastanowieniu się każdy ujrzy człowieka. Niezależnie od rasy, pochodzenia, płci, spojrzenia na świat, każdy z nas jest człowiekiem. Każdy z nas jest zbudowany z tych samych atomów, cząsteczek i komórek. Jesteśmy jednością, bo razem możemy zdziałać o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Właśnie w taki sposób poznasz prawdziwego lidera. Pomimo swojego wysokiego statusu społecznego, Wołodymyr Zełenski nie traktował nikogo z góry. Gościnnie jeździł do wsi i rozmawiał z ludźmi. I zgadnij co? Oprócz tego, że nie był ubrany w garnitur, traktował prostych wieśniaków jak prawdziwych ludzi. Nie wywyższał się. Cechą lidera jest pokora, której brakuje szefom. Ludzie nie są dla lidera. To lider jest dla ludzi. Jego zadaniem jest im służyć.

#04 Działaj pod presją

Kiedy myślę o działaniu pod presją czasu, przypomina mi się szkolenie, w którym miałem okazję uczestniczyć. Jako, że jestem młodą osobą, która kocha wszelkie akcje społeczne, odbyłem szkolenie z tworzenia projektów społecznych. Okazało się, że podzielenie zadania na mniejsze części, a następnie praca w 5-minutowych blokach jest o wiele bardziej produktywnym sposobem wykorzystania czasu. Byłem pod wrażeniem, jakie to daje efekty. Jednak jest o wiele więcej czynników zewnętrznych, które narzucają presję. Takimi rzeczami może być deadline, godzina spotkania, a nawet wojna. Wojna? To właśnie podczas jej trwania, Wołodymyr wykazał się umiejętnością pracy pod presją czasu. Praca pod presją czasu jest jak najbardziej korzystna, jednak to zależy. Zależy między innymi z jaką intencją podejmujemy się działania. Czy walczymy o życie, czy chcemy szybciej skończyć pracę? To od nas zależy. Każdemu polecam wykorzystać pracę pod zdrową presją czasu. Lider wykaże się tą umiejętnością, bo nie boi się przeciwnika. Ma odwagę stanąć i bronić swój świat przed wszystkimi przeciwnościami losu.

#05 Kochaj ludzi

Wcześniej wspomniane bycie człowiekiem dla ludzi nie wystarczy. Konieczne jest również kochanie ich. Oczywiście nie ma tu niczego wspólnego z miłością małżeńską czy intymną. Chodzi o przekonanie, że ludzie są z natury dobrzy, więc dlaczego nie być dla nich dobrym? Lider kocha ludzi. Lubi pomagać i być wśród nich. Nie odmówi sobie dobrego networkingu czy wspólnej pracy nad projektem. Zelenski rozmawia z ludźmi, przybija z nimi piątki. Po prostu kocha Ukraińców, przez co jest tak bardzo uwielbiany. Chcesz być liderem? Pokochaj ludzi!

Niestety w dzisiejszych czasach mało kto jest prawdziwym liderem. Oczywiście, Wołodymyr Zełenski jest taką personą. Ale jak wielu jest takich, co prezydent Ukrainy? Niewielu. Jest ogromny deficyt na niosących światło liderów, przez co jest duże zapotrzebowanie. Co powiedziałbyś, że przeczytanie tego artykułu nie jest przypadkowe. Może to właśnie świat chce, abyś należał do grona nowej generacji liderów? Chcesz się nauczyć liderstwa? Bierz przykład z Zełenskiego. Jeśli chcesz więcej, zjedź niżej!

Ojcem wszystkich liderów jest John C. Maxwell. To właśnie on napisał kilkadziesiąt bestsellerów z obszaru liderstwa i komunikacji. Uczył światowych przywódców, wojsko i biznesmenów zarządzania zespołem. Chcesz zostać liderem? Czytaj jego książki. Na początek polecam – 21 cech skutecznego lidera. Gwarantuję Ci, że zakochasz się w jego książkach.

Autor: Bartosz Nyga nastoletni dziennikarz i rozwojowiec. Jego misją jest działanie na rzecz drugiego człowieka poprzez wnoszenie wartości w ludzkie życie.

“Lider to ktoś, kto zna drogę, idzie drogą i pokazuje drogę”. – John C. MaxwelL