Joga – niezwykle popularna metoda na aktywność fizyczną. Wzbudza nadal nieco kontrowersji, bo niektórzy uważają, że trzeba ją łączyć z duchową formą i stylem życia. Faktycznie? Znalazła się na mojej liście 100 celów, bo uwielbiam rozciąganie i spokojne ruchy, w których można troszkę dłużej wytrwać.
100 celów🎯| Cel 83 Joga
Dlaczego warto choć raz spróbować jogi?
#01 Relaks
100 celów, które Wam przybliżam, to nie ma być tylko wytężona praca i osiąganie kolejnych spraw w pocie czoła ale też sposoby na umilanie życia. I jednym z takich aktywów jest joga. Rozkładanie maty, delikatna muzyka, pozy, które powodują wyrzut endorfin i uspokojenie myśli. To właśnie kwintesencja zajęć z jogi. Wiele pozycji jak przykładowo savasana są nastawione na działanie relaksujące i wyciszające dla organizmu. Dzięki jodze wyzbywam się stresów dnia, napięć z ciała i natłoku myśli. Zdecydowanie choćby dlatego warto spróbować. Joga obniża poziom wyrzutów kortyzolu i adrenaliny do krwioobiegu.
#02 Ból
Na początku może się wydawać, że jak masz sztywne ciało i jeszcze będziesz musiał wygiąć się w konkretny sposób, to już całkiem skonasz z bólu. Nic bardziej mylnego. Dobrze dobrane ćwiczenia uwalniają od skostnienia. Naprawdę już po pierwszej sesji możesz odczuć ulgę. Szczególnie w dolnym odcinku kręgosłupa zaczynasz odczuwać po ćwiczeniach lekkość i błogie uczucie ciepła.
#03 Bez ograniczeń
Na niektóre aktywności masz czas maksymalnie do trzydziestego roku życia. Natomiast joga jest takim wdzięcznym zajęciem, na które możesz iść mając osiemdziesiąt lat, sporą nadwagę i zerową kondycję. Jest tyle różnych pozycji i systemów, że możesz dołączyć do jakiejkolwiek grupy zajęciowej i dasz sobie mniej więcej radę.
#04 Zakres ruchu
Joga wzmacnia mięśnie i stawy, niweluje również ból w tych obszarach i dodatkowo zauważyłam, że moje ciało stało się bardziej podatne i elastyczne. Zwiększył się zakres ruchu, mogę zrobić szpagat, którego nie robiłam od ponad dziesięciu lat.
#05 Kobiecość
Joga jest szczególnie idealna dla kobiet. Regularne ćwiczenia i dopasowane do naszego charakteru i stylu życia, pozytywnie wpływają na cykl życia pań. Łagodzi bóle miesiączkowe, objawy menopauzy, zapobiega osteoporozie i poprawia humor w gorszych momentach. Szczególnie towarzyszące jodze ćwiczenia oddechowe powodują, że regulujemy gospodarkę hormonalną i możemy mieć mniej problemów np. z bezsennością.
#06 Chudnięcie
Oczywiście, że jak szukamy aktywności fizycznej to często dlatego, żeby schudnąć lub utrzymać wagę ciała. Joga to bardzo miły sposób, żeby wyregulować przemianę materii i mieć prawidłową masę ciała. Dzieje się tak, ponieważ choć joga nie powoduje efektów jak przy ćwiczeniach cardio i innych siłowych, to przy różnych pozach, masujemy organy wewnętrzne. I daje to efekt spalania kalorii. Efektem jest poprawa krążenia krwi i innych płynów ustrojowych, dotlenienie ciała i lepszego trawienia, a co za tym idzie również wydalania toksyn z organizmu.
#07 Zdrowie zimą
Joga wspaniale aktywuje do działania nasz układ limbiczny, a co za tym idzie wzmacnia i polepsza odporność. Poza tym joga jak już wcześniej wspomniałam uelastycznia nasze ciało, więc też z wiekiem stajemy się bardziej odporni na zranienia, kontuzje i sztywne kolana.
Skusiła Was moja szczęśliwa siódemka do spróbowania w Nowym Roku jogi?
Autorka: Karolina Strzelczyk-Weichert
Sprawdź też: 100 celów🎯