Masz problem z nieświeżym oddechem? Nieświeży oddech prawdopodobnie prześladował wszystkich przynajmniej raz w życiu. Przyczyn tego problemu, który fachowo nazywa się halitozą może być kilka. Dowiedź się jak pozbyć się odpychającego zapachu z ust i poznaj kilka sprawdzonych sposób, aby temu zapobiec.

Skąd się bierze brzydki zapach z ust? Oto częste przyczyny nieświeżego oddechu

#01 Nieleczona próchnica

Przede wszystkim, aby zrozumieć przyczynę nieświeżego oddechu, musisz sprawdzić stan dziąseł i zębów. Zwykle występuje z powodu nieleczonej próchnicy. Częste są również inne choroby zębów, takie jak zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Wśród towarzyszących im objawów jest nieświeży oddech.

Nieprzyjemny zapach mogą również tworzyć kompozyty utwardzane chemicznie. Po umieszczeniu plomby nie jedz przez dwie godziny. Ze względu na porowatą strukturę kompozyty mają tendencję do gromadzenia się bakterii, stąd pochodzi nieprzyjemny zapach. Często wypełnienia amalgamatem prowadzą również do nieświeżego oddechu. Dziąsła wokół zęba zmieniają kolor na niebieski z powodu napływu jonów metali i ulegają zapaleniu, co wywołuje zapach. Również źle wykonana korona może prowadzić do „zapachu”, gdy płytka nagromadza się między nią a dziąsłami, wywołując ten problem.

#02 Niedokładna higiena jamy ustnej

Nieświeży oddech jest często wynikiem złej lub niedokładnej higieny jamy ustnej. Cząsteczki jedzenia zatrzymane między zębami wywołują kolonizację bakterii, rozkład. Teraz łatwo jest zrozumieć, skąd wziął się problem. Higiena jamy ustnej obejmuje mycie zębów dwa razy dziennie, a także regularne stosowanie nici dentystycznej lub irygatora. Możesz także użyć płukanek do ust, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Po usunięciu zęba może powstać nieprzyjemny zapach. Wynika to z rany z zakrzepami krwi, która pozostaje po tej procedurze medycznej. W tym czasie należy przestrzegać higieny jamy ustnej, aby zapobiec przerostowi bakterii.

#03 Suchość w ustach

Suchość w ustach prowadzi również do nieświeżego oddechu. Faktem jest, że ślina jest ważnym składnikiem – chroni usta przed bakteriami, czyszcząc je. Istnieją różne przyczyny suchości – stres, odwodnienie, niektóre choroby i przyjmowanie niektórych leków.

#04 Stres i zmiany hormonalne

Ale przyczyn nieświeżego oddechu jest znacznie więcej i nie wszystkie są ukryte w ustach. Czasami może to być spowodowane stresem lub zmianami hormonalnymi. Częste występowanie zapachu w jamie ustnej podczas ciąży, w okresie dojrzewania i menopauzy. Nie należy się obawiać, wszystkie problemy są rozwiązywane.

#05 Choroby i stan przewodu żołądkowo-jelitowego

Nieświeży oddech jest również bezpośrednio związany ze stanem przewodu żołądkowo-jelitowego. W przypadku niektórych chorób tego układu jest to prawie nieuniknione. Należą do nich zapalenie żołądka, zwiększona lub zmniejszona kwasowość żołądka, choroba wrzodowa.

Również z „zapachem” można powiązać choroby górnych dróg oddechowych, takie jak: zapalenie migdałków, zapalenie gardła.

#06 Złe nawyki

I na koniec powinieneś złożyć hołd innym czynnikom, które wywołują nieświeży oddech. Są to złe nawyki – alkohol i palenie. Picie kawy często wpływa również na oddech, który tak bardzo Cię martwi. Jedynym rozwiązaniem problemu w tym przypadku będzie porzucenie wszystkich złych nawyków.

Jak zapobiegać nieświeżemu oddechowi?

W oparciu o wszystkie powyższe powody oczywistą metodą zapobiegawczą będzie higiena jamy ustnej.

Konieczne jest mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie zapomnij użyć nici dentystycznej, która poradzi sobie z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie jest zbyteczne. Musisz tylko wziąć taki, który nie tylko zamaskuje nieprzyjemny zapach, ale zapobiegnie jego pojawieniu się.

rosnijwsile.pl Zdrowe nawyki - mycie zębów
rosnijwsile.pl Zdrowe nawyki – mycie zębów

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Ale co zrobić, jeśli przestrzegasz higieny jamy ustnej i nie cierpisz z powodu złych nawyków, a zapach nadal tam jest? Istnieje kilka metod, które znacznie poprawią sytuację.

#01 Ogólna higiena jamy ustnej

Ważne jest nie tylko mycie zębów, ale także wszystkiego w jamie ustnej. Po umyciu zębów umyj szczoteczkę, a następnie delikatnie chodź okrężnym ruchem po podniebieniu, języku i wewnętrznej powierzchni policzków. Pozwoli to całej błonie śluzowej jamy ustnej pozbyć się martwych komórek nabłonkowych, które wywołują wzrost bakterii.

#02 Wybór odpowiedniej szczoteczki

Posiadanie dwóch szczoteczek do zębów – rannej i wieczornej – nie będzie zbyteczne. Faktem jest, że bakterie “czują się świetnie” w wilgotnym otoczeniu, a szczoteczka, której użyłeś rano, może nie wyschnąć całkowicie. Potrzebuje do tego całego dnia. Dlatego lepiej jest użyć dwóch różnych szczotek.

Powinieneś również skorzystać z zaleceń dotyczących wyboru szczoteczki. Powinna być stosowana rano z miękkim włosiem, ponieważ prawie nie ma płytki nazębnej na zębach. A wieczorem – półsztywna lub twarda szczoteczka do zębów, która doskonale poradzi sobie z płytką nazębną nagromadzoną przez cały dzień.

Nawiasem mówiąc, dentyści uważają, że szczotki elektryczne są znacznie bardziej skuteczne niż zwykle. Faktem jest, że wykonują ruchy okrężne, nie dając bakteriom ani płytce nazębnej szansy na przeżycie.

#03 Mycie zębów po posiłku

Wskazane jest, aby w ogóle myć zęby po każdym posiłku. Aby nie narazić szkliwa na demineralizację i osłabienie z myciem zębów warto odczekać ok 20-30 minut. Szczególnie gdy jedliśmy coś kwaśnego jak np. owoce cytrusowe.

Nie musisz używać pasty do zębów, po prostu chodź za pomocą pędzla, który oczyści zęby z resztek jedzenia. Użyj też nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej. Nie masz pod ręką szczoteczki ani nici? Żuj gumę, ale nie więcej niż cztery minuty.

#04 Stosuj leczniczą pastę do zębów

Ponadto, walcząc z nieświeżym oddechem, lepiej jest stosować leczniczą pastę do zębów, która zawiera chlorheksydynę. Dzięki tej substancji możliwe jest zapobieganie powstawaniu procesów zapalnych. Ponadto chlorheksydyna ma działanie antyseptyczne. Po użyciu tej pasty bakterii będzie sto raz mniej.

#04 Korzystaj z wywarów z rumianku i szałwii

Ponadto można użyć wywarów z rumianku, szałwii, które mają również działanie antyseptyczne. Idealnie, takie płukania powinny być wykonywane po każdym posiłku i po każdym szczotkowaniu.

Pamiętaj, że to higiena jamy ustnej określa zapach, który emitujesz. Podejmij środki ostrożności, aby zapobiec problemom. W końcu łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

A Ty jakie masz sposoby na świeży oddech?