Być może dane było Ci zetknąć się z twierdzeniami, jakoby to człowiek sam był odpowiedzialny za własne życie i za to, co się w nim dzieje. Nie wszyscy się z tym jednak zgadzają – nie wszystkim taki pogląd pasuje. Czy mają jednak rację? Na ten temat trwają interesujące dyskusje. Jak wiadomo, każdy ma prawo do własnego zdania. My natomiast przejdźmy do głównego zagadnienia i skupmy się na nim. Człowiek to istota twórcza – i jest to niezaprzeczalny fakt.

Nie ma chyba na świecie stworzenia obdarzonego taką umiejętnością myślenia i odczuwania jak człowiek. Chodzi oczywiście o świadome odczuwanie i myślenie, a nie o odruchowe i instynktowne. Czyni to z nas naprawdę interesujący gatunek, gdyż dzięki własnym możliwościom kreowania dokonaliśmy i dokonać możemy cudów.

Może być kwestią sporną to, czy akurat wszystko, co człowiek stworzył, jest przydatne i służy dobrze. Należy się z tym zgodzić, albowiem nie zawsze umiejętności i potencjał ludzki były wykorzystywane w dobrej wierze i tak jak trzeba z pożytkiem dla ludzkości. Jednak celem tego wpisu nie jest wskazanie wszelkiego „zła”, jakie człowiek stworzył i skupianie się na tym, co niewłaściwego zrobił i robi tylko ukazanie raczej pięknej ludzkiej natury.

“W życiu masz to, co tworzysz”. – Darren Hardy

Bądź świadomym twórcą własnego życia.

Świadome życie to sukces sam w sobie, i to wielki. Co oznacza zatem świadome życie? To przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, iż za wszystko, co dzieje się w życiu człowieka jest odpowiedzialny on sam. Nie każdy jest to jednak w stanie przełknąć. Jak wiadomo, ludzka natura jest taka, że lubi obarczać innych odpowiedzialnością za pewne sytuacje albo przypisywać temu, co się stało wolą losu. Jednak to nie los tworzy człowieka, tylko człowiek tworzy los – czyli jest zupełnie na odwrót.

Tutaj właśnie wychodzi różnica pomiędzy osobą świadomą a nieświadomą. Pierwsza zdaje sobie sprawę, że jeśli coś się stało, bądź dzieje w jej życiu – dobrego czy złego – to gdzieś tkwi tego przyczyna. Coś zainicjowało proces, który doprowadził do takich, a nie innych rezultatów. Innymi słowy, jest to zasada przyczyny i skutku. Taka osoba też wie, że kiedy coś idzie nie tak, jak trzeba, to należy właśnie zlokalizować przyczynę i zmienić ją, aby następnym razem otrzymać zupełnie inny rezultat. Taki człowiek to właśnie twórca; świadomie tworzy własny los.

Druga osoba natomiast nie dostrzega zazwyczaj przyczyn powodujących taki, a nie inny stan rzeczy. Skupia się na rezultatach z przekonaniem, że to jakaś kara albo życie się na nią uwzięło. To właśnie sprawia, iż z braku odpowiedniego wglądu i świadomości nie jest w stanie czegokolwiek zmienić. Dlatego że, nie przyjmuje do wiadomości tego, że gdzieś tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy. Ta przyczyna najczęściej tkwi w niej samej. Wynika to ze sposobu postrzegania przez nią rzeczywistości, jak i myślenia o sobie i życiu. Zatem w przeciwieństwie do pierwszej osoby obarcza czynniki zewnętrzne za to, co się dzieje i czego doświadcza. Nie sięga do przyczyn i nie szuka ich w celu zainicjowania pożądanych zmian.

Jakim natomiast typem człowieka Ty jesteś – świadomym czy nie?

Jeśli do tej pory zdarzało Ci się obwiniać innych ludzi i okoliczności, to nie martw się, zawsze możesz to zmienić. Pierwszym krokiem – i zarazem najważniejszym – jest przyjęcie na siebie wszelkiej odpowiedzialności za własne wybory życiowe i za to, co się dzieje w Twoim życiu. Nie chodzi rzecz jasna o to, że teraz masz obwiniać siebie zamiast innych. Nie w tym rzecz. Gnębienie siebie do niczego dobrego się nie przyczyni.

Wszystko rozbija się o to, żebyś zaczął przyglądać się sobie. Zwolnił innych z odpowiedzialności i poczucia winy za to, co Ci zrobili. W ten sposób uwalniasz się od nich, jak i od tego, czego od nich doświadczyłeś. Twoja energia i skupienie nie są ukierunkowane na nich i nie marnujesz ich niepotrzebnie. Zaczynając przyglądać się sobie w sposób obiektywny, zaczynasz dostrzegać wszelkie powiązania i przyczyny, które doprowadziły do takiego, a nie innego stanu rzeczy. Masz dzięki temu możliwość dokonywania zmian – i to oczywiście świadomych. Czując się odpowiedzialnym, masz w końcu odpowiednią moc twórczą. Tego nie doświadczy ktoś, kto ucieka przed taką odpowiedzialnością. Po prostu widząc przyczyny, wiesz, dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

Żyj świadomie, twórz świadomie.

Przyjęcie na siebie odpowiedzialności oznacza uwolnienie się od wszystkiego, co Cię krzywdziło. Nie jesteś teraz ofiarą, jesteś świadomym twórcą. Posiadasz zrozumienie i widzisz rzeczy inaczej niż do tej pory. Co za tym idzie odblokowujesz swój nieograniczony potencjał twórczy i zaczynasz kreować takie życie, o jakim wcześniej tylko marzyłeś. Inicjujesz pozytywne zmiany, których wcześniej próbowałeś daremnie dokonać. Dlaczego tak było? Ponieważ obarczałeś odpowiedzialnością wszystko i wszystkich tylko nie siebie. Pamiętaj, że człowiek nieodpowiedzialny nigdy nie dokona właściwych zmian, tylko człowiek w pełni świadomy swoich czynów, przeszłych, jak i obecnych, może to zrobić.

Także żyj świadomie, twórz świadomie, albowiem masz takie pokłady kreatywności, energii i siły, o jakich nie śniłeś. I pamiętaj także, że Twoje twórcze myślenie również jest nieograniczone. Nie marnuj tego na szukanie winnych i zrzekanie się wszelkiej odpowiedzialności. Wykorzystaj to odpowiednio z pożytkiem dla siebie i innych. Jesteś artystą, jesteś twórcą! A Twoim dziełem jest Twoje życie!

“Jesteś twórcą swojego przeznaczenia!

Sprawdź też: Siła odpowiedzialności! Metoda QBQ pytania które trafiają w sedno