Co jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu w XXI wieku? Wizja, odwaga, ambicja, wytrwałość, innowacje? Okazało się, że najważniejsza jest elastyczność w zmieniającym się otoczeniu. Kiedy wiemy, że potrzebna jest elastyczność, adaptacja i zmiana kierunku działania? Gdy podejmowane działania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Trzeba zacząć od początku. Internetowy serwis o nazwie Zen prezentacji zawiera listę siedmiu zasad sformułowanych na podstawie właściwości drzewa bambusowego rosnącego w japońskich lasach, przydatnych w byciu elastycznym we współczesnym świecie.

„Przeżywa gatunek nie najmocniejszy, nie najinteligentniejszy, ale taki, który najlepiej przystosowuje się do zmian”. – Charles Darwin

Jak być elastycznym? Zasady bambusowego drzewa

#01 Bambus wygina się, ale nie łamie, jest elastyczny i głęboko zakorzeniony.

Przemyślenie swojego systemu wartości jest naprawdę ważne, stanowi on bowiem istotę tego, kim jesteś. Dominujące wartości mają pierwszeństwo wobec pozostałych. Istnieje wiele pożądanych wartości, jednak największe znaczenie mają dwie: akceptacja odpowiedzialności i mówienie prawdy. Gdy kierujesz się tymi dwiema wartościami, inne w sposób naturalny znajdą swoje miejsce w twoim systemie wartości.

Podstawą działania jest niezachwiane przekonanie, że wcześniej lub później sukces zostanie osiągnięty, a niepowodzenie jest tymczasowe. Cokolwiek się dzieje, jeśli pomysł się nie sprawdza, trudno. Weź głęboki oddech, zrób krok do tyłu i zmień działanie.

#02 To, co wydaje się słabe, jest mocne

Druga zasada bambusowego drzewa brzmi: To, co wydaje się słabe, jest mocne. Bambus może nie robi wrażenia, ale przetrzymuje niskie temperatury zimą i wysokie latem, i jest jedynym drzewem, które wytrzymuje niszczącą siłę tajfunów. Jak to się ma do bycia elastycznym w życiu ludzi? Trzeba być gotowym na trudne warunki i zmianę strategii.

#03 Bądź zawsze gotowy

Trzecią zasadę drzewa bambusowego wyrażają słowa: Zawsze gotowy. Bambus nie wymaga żadnej szczególnej obróbki ani wykończenia. W omawianym tu kontekście oznacza to ciągłe uczenie się. Powinieneś być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w twojej branży. Jeśli nie uczysz się ciągle i nie doskonalisz swoich umiejętności w dzisiejszym świecie, nie będziesz mieć szans w przyszłości.

#04 Odbijanie się od dna

Czwarta mądrość drzewa bambusowego zawiera się w stwierdzeniu: Uwolnij swoją moc i znów stań na nogi. Jednym z najważniejszych warunków sukcesu jest odporność rozumiana jako zdolność do odbijania się od dna. Twoją wolność wyboru określają dobrze przemyślane i przygotowane opcje. Jest tylko jeden sposób tworzenia opcji i jest nim doskonalenie posiadanych umiejętności oraz nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności. Postępując tak, zyskujesz elastyczność, stwarzasz sobie szanse i zapewniasz możliwość odbicia się od dna.

#05 Samotność

Piąta zasada bambusowego drzewa to: Znajdowanie mądrości w pustości. Pustka wewnątrz bambusa przypomina, że niekiedy mamy zbyt dużo idei i pomysłów, co utrudnia zdobywanie wiedzy. Intuicja potrafi być niezawodnym przewodnikiem naszych słów i czynów. Słuchanie wewnętrznego głosu pomaga w rozwoju umiejętności i kształceniu charakteru. Aby sięgnąć po te zasoby czasem wystarczy opanować umiejętność siedzenia w milczeniu. Usłyszenie swojego wewnętrznego wymaga świadomego samowyciszenia.

#06 Ciągły rozwój

Szósta zasada bambusowego drzewa to Zobowiązanie się do ciągłego rozwoju. Drzewa bambusowe należą do najszybciej rosnących roślin na świecie, jednak po zasadzeniu ich nasion i podlaniu najpierw nic się nie dzieje. Mijają miesiące i nadal nic się nie dzieje. Po roku nadal nie widać żadnego efektu. Nawet po pięciu latach od zasiania nasion oraz ich podlewania wciąż nie widać żadnego efektu. W tym czasie drzewo bambusowe rozwija swoje bardzo długie korzenie. A potem bambus bardzo szybko rośnie, osiągając wysokość 30 metrów i więcej. Jest to możliwe dzięki temu, że bambusy mają bardzo długie korzenie.

Podobnie jest z uczeniem się, rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności i wiedzy przez ludzi. Pamiętaj, że jedna idea może zmienić twoje całe życie. Ponieważ jednak nie wiesz z góry, co to może być, musisz być zawsze otwarty na wiele nowych idei, tak aby zainspirować się tą jedną właściwą we właściwym czasie.

#07 Użyteczność poprzez prostotę

Siódma i ostatnia zasada drzewa bambusowego brzmi: Zademonstruj użyteczność poprzez prostotę. Użyteczność bambusa przejawia się w jego prostocie. Sukces nie wymaga jakiejś niezwykłej złożoności. Koncepcja reinżynierii znalazła wiele zastosowań w zarządzaniu, ale także w życiu osobistym. Niekiedy właściwą odpowiedzią na wyzwania jest zaprzestanie robienia czegoś.

Zadaj sobie pytanie: „Czy jest coś, czym dzisiaj się zajmuję, ale nie robiłbym tego w innych okolicznościach? Może kiedyś coś wydawało się świetnym pomysłem, ale wiedząc to, co wiem teraz, nie zrobiłbym tego”. Jeśli okaże się, że mając dzisiejszą wiedzę, nie podjąłbyś określonej działalności, pozbądź się jej jak najszybciej.

Słowo końcowe

Oto poznałeś 7 zasad bambusowego drzewa i elastyczności

1. Bambus wygina się, ale nie łamie.
2. To, co wydaje się słabe, jest mocne.
3. Bądź zawsze gotowy.
4. Uwolnij swoją moc i znów stań na nogi.
5. Znajdź mądrość w pustości.
6. Zobowiąż się do ciągłego rozwoju.
7. Zademonstruj użyteczność poprzez prostotę.

Kiedy wiemy, że potrzebna jest elastyczność, adaptacja i zmiana kierunku działania? Gdy podejmowane działania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Trzeba zacząć od początku.

Najważniejsze jest działanie i otrzymywanie informacji zwrotnej. Zaczynasz od pomysłu, działasz, ponosisz porażkę, wyciągasz wnioski, podejmujesz kolejną próbę. I powtarzasz ten cykl: masz pomysł, wypróbowujesz go w praktyce, otrzymujesz informację zwrotną, uświadamiasz sobie swój błąd, wyciągasz z niego wnioski, modyfikujesz działanie i podejmujesz kolejną próbę. I tak aż do skutku.

Próbuj, ucz się, zmieniaj. Powtórz ten cykl!

„Zaczynasz od pomysłu, działasz, ponosisz porażkę, wyciągasz wnioski, podejmujesz kolejną próbę”. – Brian Tracy

Nie do zatrzymania Sekrety motywacji, pewności siebie i podejmowania odważnych decyzji

Przemień swoje marzenia w rzeczywistość!

Nie do zatrzymania. Sekrety motywacji, pewności siebie i podejmowania odważnych decyzji - Brian Tracy
Nie do zatrzymania. Sekrety motywacji, pewności siebie i podejmowania odważnych decyzji – Brian Tracy

Ściganie marzonych celów w pracy, relacjach z ludźmi lub w sporcie wymaga wiele trudu i czasu. W efekcie, tylko nieliczni ludzie posiadają wytrwałość, odwagę i cierpliwość, aby osiągnąć sukces, szczęście i wpływ.

Jak więc możesz połączyć swoje słowa i pragnienia z konkretnymi działaniami? Konieczna jest motywacja skupiona na celu, która pomoże Ci przejść przez długą i niepewną drogę do osiągnięcia swoich życiowych marzeń. Brian Tracy wyjaśnia, jak rozwijać taką motywację w sobie, utrzymywać ją nawet w trudnych chwilach i uczynić ją integralną częścią swojego codziennego życia. Inaczej mówiąc – jak być niepowstrzymanym!

Zadaj sobie pytanie, czego naprawdę oczekujesz od życia. Wybierz jeden ważny cel, który ma dla ciebie znaczenie i poświęć całą swoją energię na jego realizację, niezależnie od tego, ile czasu to zajmie. To ty jesteś decydujesz o swoim sukcesie. Każdy posiada potencjał, aby osiągnąć coś nadzwyczajnego, a z książki Nie do zatrzymania dowiesz się, jak to osiągnąć.

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Dlaczego elastyczność to siła? Elastyczne Nawyki

Źródło: Nie do zatrzymania. Sekrety motywacji, pewności siebie i podejmowania odważnych decyzji – Brian Tracy, wydawnictwo MT Biznes 2023, tłumaczenie Marek Rostocki