Jak zadbać o siebie, zmniejszyć stres i cieszyć się życiem? Zadbaj o sześć kluczowych wymiarów dbania o siebie – self-care. Oto recepta na szczęście!

Dbanie o siebie – po angielsku self-care – oznacza, że troszczymy się o siebie samego. Ale poza rozpieszczaniem się i „czasem dla mnie” czym właściwie jest dbanie o siebie i dlaczego ma tak wielkie znaczenie? Zdaniem Robyn Gobin autorki książki Recepta na szczęście, troski o siebie samego nie powinno się sprowadzać wyłącznie do okazjonalnego fundowania luksusów i przyjemności. Self-care niekoniecznie wiąże się z dobrą zabawą i relaksem. Prawdziwy self-care to o wiele poważniejsze, holistyczne przedsięwzięcie, poruszające każdy aspekt ludzkiego życia. Dbanie o siebie wiąże się głównie z przyjęciem odpowiedzialności za swój dobrostan w sześciu istotnych sferach życia. Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim wymiarom dbania o siebie, które utrzymają nas w dobrej kondycji i zdrowiu.

“Dbanie o siebie wykracza daleko poza ładny wygląd i dobre samopoczucie, przede wszystkim wiąże się z pielęgnowaniem każdego aspektu, który składa się na istotę ludzką, jaką jesteśmy – umysłu, ciała i ducha”. – Robin Gobin

Jak dbać o o siebie? 6 wymiarów self-care

#01 Wymiar fizyczny

Zdrowie fizyczne osiągamy wtedy, kiedy nasz organizm dobrze funkcjonuje. Aby ciało działało optymalnie, potrzebuje właściwego odżywiania, ćwiczeń fizycznych oraz zdrowych nawyków.

Na dbanie o siebie w wymiarze fizycznym składają się trzy główne składniki: ruch fizyczny, sen i odpoczynek, oraz właściwe odżywianie.

#02 Wymiar społeczny

Jesteśmy stworzeni do budowania więzi z innymi ludźmi. Najlepiej czujemy się w towarzystwie osób, które nas szanują, szczerze dbają o nas i podnoszą na duchu, kiedy upadamy.

Dbanie o siebie w wymiarze społecznym polega na pielęgnowaniu swojej potrzeby bliskości z innymi ludźmi. Wiąże się z troską o istniejące relacje i przyjaźnie, nawiązywaniem nowych znajomości, a także wytyczaniem granic w związkach.

#03 Wymiar intelektualny

Ciało potrzebuje ćwiczeń fizycznych, ale treningu wymaga także twój mózg! Nigdy nie jest za późno, nigdy nie jesteś za stary na naukę czegoś nowego. Dobrostan intelektualny polega na angażowaniu się w czynności, które stanowią pożywkę dla twojej kreatywności i utrzymują umysł w formie.

Nastawienie na rozwój może wspierać dbanie o siebie w wymiarze intelektualnym.  Zgłębianie tematów, które uważasz za ciekawe, może być wspaniałym punktem wyjścia do pobudzenia swojego umysłu.

#04 Wymiar zawodowy

Życie jest zbyt krótkie, by wykonywać zawód, który nie przynosi ci satysfakcji. Dbanie o siebie w wymiarze zawodowym to odnalezienie sensu w tym, czym się zajmujesz, oraz posiadanie umiejętności poradzenia sobie w sytuacji, kiedy znajdziesz się w niesprzyjających warunkach zatrudnienia.

Nastawienie do pracy ma ogromne znaczenie i decyduje o samopoczuciu i jakości twoich dni. Niezależnie, gdzie się znajdujesz na swojej ścieżce kariery, nigdy nie zaszkodzi dalszy rozwój, nauka, nabywanie nowych umiejętności.

#05 Wymiar duchowy

Kiedy jesteśmy zdrowi na duchu, uświadamiamy sobie, że nasze życie ma cel i znaczenie, a egzystencja wykracza poza wymiar fizyczny.

Dbanie o siebie w wymiarze duchowym obraca się wokół angażowania się w działania, które kierują naszą uwagę ku wnętrzu i odnawiają więź z naszym wewnętrznym „ja”. Duchowy aspekt self-care pomaga nam odnaleźć głębszy sens, zrozumieć, na czym najbardziej nam zależy i w co wierzymy. Wystarczy pięć minut dziennie na modlitwę, medytację, przeczytanie duchowego lub inspirującego bloga czy wyjście na zewnątrz w celu obcowania z naturą, by otrzymać zastrzyk duchowej mocy.

#06 Wymiar emocjonalny

Emocje – kiedy są nieprzyjemne, mamy wrażenie, że nie damy rady z nimi żyć, a kiedy są miłe, zdecydowanie nie chcielibyśmy żyć dalej bez nich. Kiedy wypieramy to, czego doświadczamy, albo staramy się to odrzucić, tylko wzmacniamy dane przeżycie.

Dbanie o siebie w wymiarze emocjonalnym obejmuje uznanie i zaakceptowanie wszystkich przeżywanych przez nas emocji, zarówno przyjemnych, jak i przykrych, i zapewnienie sobie tego, czego potrzebujemy.

Uwagi końcowe

Dbanie o siebie jest absolutną podstawą. Troska o siebie jest kluczowa nie tylko w kwestii dobrego samopoczucia, ale również by skutecznie funkcjonować w codziennym życiu.

Poznaj Receptę na szczęście i chwyć za ster życia, by obrać dla siebie nowy kurs!

Recepta na szczęście. - Robyn Gobin
Recepta na szczęście. – Robyn Gobin

Książka, Recepta na szczęści, oferuje sprawdzone, skuteczne techniki, dzięki którym wdrożysz strategie self-care w swoje życie. Każdy z sześciu rozdziałów książki rozpoczyna się od ogólnej dyskusji na temat tego, co jest ważne w konkretnej dziedzinie dbania o siebie i co trzeba zrobić, aby w jej obrębie uzyskać równowagę i zdrowie. Opisane metody i strategie działania,  pomogą ci stworzyć wizję samego siebie w obszarze każdego z sześciu filarów szczęścia i zdrowia.

Zgłębiaj techniki dbania o siebie samego w każdym z sześciu wymiarów szczęścia i zdrowia. Oczywiście nie ma metod uniwersalnych, które wszystkim będą pasować. Każde z ćwiczeń, które proponuje Robyn Gobin, może być skrojone na miarę twoich życiowych potrzeb i konkretnych okoliczności. Chodzi tu o wdrożenie dbania o siebie w życie w taki sposób, który będzie dla ciebie najkorzystniejszy. Wypróbuj i dopasowuj opisane w książce Recepta na szczęście dobre nawyki self-care do swoich.

Recepta na szczęście to zaproszenie do stawiania siebie na pierwszym planie. Najwyższy czas przestać czekać na „ten dzień”. Naucz się i zacznij lepiej dbać o siebie dzisiaj!

 

 

“Zapominamy o tym, jak silni potrafimy być i że możemy zapanować nad ustaleniem kursu własnego życia. […] Wierzę, że masz w sobie siłę, by stworzyć życie, w którym nie tylko dobrze wyglądasz, ale również świetnie się czujesz”. – Robyn Gobin

Źródło: Recepta na szczęście – Robyn Gobin, Wydawnictwo Zwierciadło 2022, tłumaczenie Anna Bereta-Jankowska

Sprawdź też: 15 sposobów jak zadbać o siebie, gdy jesteś zapracowany