Wizyty u psychologa online to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy. To także sposób na to, aby terapia odbywała się w dobrze znanych i bezstresowych warunkach – w otoczeniu własnych czterech ścian. Możesz zdecydować się wideokonferencję, korespondencję e-mail lub czat online. Wszystko zależy do tego, która z form terapii pozwoli Ci się najpełniej otworzyć przed psychologiem.

W czym może pomóc konsultacja z psychologiem przez internet?

Jeśli masz wrażenie, że problemy mnożą się i przerastają Cię, przestajesz kontrolować własne emocje albo zwyczajnie nie rozumiesz swoich uczuć i postępowania – to znak, że potrzebujesz pomocy specjalisty. Nie zawsze jednak wizyty w gabinecie są możliwe. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, zmagasz się z niepełnosprawnością natury fizycznej albo ograniczają Cię obowiązkowi domowe – wówczas skorzystaj z konsultacji psychologa przez internet: https://www.twojpsycholog.online.

Specjalista może Ci pomóc przy:

  • zaburzeniach nastroju,
  • depresji,
  • stresie,
  • kryzysie w związku,
  • problemach z adaptacją po emigracji,
  • uzależnieniu,
  • wyzwaniach związanych z rodzicielstwem,
  • problemach rozwojowych, społecznych i psychicznych twoich dzieci,
  • także w wielu innych problemach w obszarze zdrowia psychicznego.

Tak jak sięgasz po leki przeciwgorączkowe, gdy temperatura przekracza 38 st. Celsjusza, tak skontaktuj się z psychologiem, gdy twoja psychika nie pozwala Ci normalnie funkcjonować.

Formy wizyty u psychologa online

Psycholog przez internet może udzielić Ci wsparcia w jednym z trzech trybów: konsultacji w formie wideokonferencji, korespondencji e-mail lub porad przez czat internetowy. Wybór metody uzależniony jest od tego, jaki sposób kontaktowania się z terapeutą pozwoli Ci się otworzyć i szczerze rozmawiać o problemach.

Konsultacje psychologiczne online

Konsultacje psychologiczne w formie wideokonferencji przez Skype lub Vsee wiodą prym wśród wszystkich dostępnych form wsparcia psychologa przez internet. Wizyta odbywa się w czasie rzeczywistym tak jak w gabinecie. W tym wypadku jednak przebywasz w dobrze znanym otoczeniu, co może mieć duże znaczenie dla komfortu podczas sesji. Konsultacja trwa od 30 do 50 minut. To ty decydujesz, ile czasu potrzebujesz na to, aby stawiać kolejne kroki na drodze odzyskiwania równowagi emocjonalnej.

Porady psychologiczne przez pocztę e-mail

Nie każdy potrafi i lubi rozmawiać. Jeśli wyrażanie myśli z większą swoboda przychodzi Ci podczas pisania – dobrą formą konsultacji z psychologiem online będzie terapia przez e-mail. Przypomina to trochę tradycyjną korespondencję listowną albo wspólne pisanie opowieści. Nie musisz jednak czekać na odpowiedź kilka dni, lecz zaledwie do 48h. Psycholog online nigdy nie odpowie Ci jednym zdaniem czy wręcz półsłówkiem. Zawsze zgłębi problem, zasugeruje metody dotarcia do jego sedna i wskaże propozycje jego rozwiązania. I tak, krok po kroku, poprowadzi cię do miejsca, w którym na nowo odczujesz życiowy balans.

Psycholog online - jak i dlaczego warto skorzystać psychoterapii przez Internet
Psycholog online – jak i dlaczego warto skorzystać psychoterapii przez Internet

Konsultacje psychologiczne przez czat online

Być może Twoje otoczenie szczególnie sceptycznie podchodzi do kwestii terapii psychologicznej. Być może chcesz zachować pełną anonimowość. Być może czujesz skrępowanie podczas bezpośrednich rozmów. W każdym z tych przypadków możesz skorzystać z terapii w formie czatu przez Skype lub Vsee. Możesz taką rozmowę wydrukować, zapisać, aby wracać do wniosków z niej płynących i sukcesywnie wdrażać korzystne zmiany w swoją codzienną rutynę.

Korzyści z wizyty u psychologa online

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, terapia online jest tak samo skuteczna, jak jej tradycyjna forma – konsultacje w gabinecie. Dzieje się tak, ponieważ przebywając w dobrze znanym otoczeniu, łatwo jest się skupić na rozmowie i mniej doświadcza się wówczas stresu.

Nie ma również obaw o to, czy uda się w takich warunkach nawiązać tzw. sojusz terapeutyczny. Jak pokazuje praktyka, konsultacje online pozwalają nawiązać współpracę terapeuty z pacjentem na takim samym poziomie jak podczas spotkań w gabinecie.

Dodatkową korzyścią takich konsultacji jest ich niższy koszt. To szczególnie ważne, gdy problemy emocjonalne wynikają z utraty pracy, rosnących długów czy rozwodu.