Pragniesz sukcesu i szczęścia? Idealne życie jest mieszanką siedmiu elementów w proporcjach zapewniających w konkretnej chwili pełnię szczęścia. Te „Siedem elementów sukcesu” zdaniem słynnego Briana Tracy są kwintesencją tego, co kiedykolwiek odkryto i napisano o sukcesie i szczęściu. Charakteryzują one życie i osiągnięcia wszystkich ludzi, którzy dobrze sobie radzą. Obejmują wszystko, czego możesz kiedykolwiek pragnąć. To dzięki nim możesz mieć szczęśliwe, pełne sukcesów, spełnione i udane życie.

„Zacznij od ideału, wizji doskonałej przyszłości. Uwalnianie wewnętrznej potęgi rozpoczyna się od podniesienia wzroku i „ujrzenia” takiego życia, które jest w każdym calu doskonałe”. – Brian Tracy

Jak mieć idealne życie? Oto 7 kluczowych elementów sukcesu

#01 Spokój ducha

Najważniejszym z siedmiu elementów sukcesu jest spokój ducha. Spokój ducha, harmonia to niezbędne czynniki właściwego funkcjonowania Kiedy żyjesz w harmonii ze swymi najwyższymi wartościami i wewnętrznymi przekonaniami w twojej duszy mieszka spokój. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zdradzisz swe wartości lub postąpisz wbrew wewnętrznemu przeświadczeniu – pierwszy ucierpi na tym spokój twojego ducha.

Równowaga i spokój ducha to źródło Twojej siły. Kluczem do szczęścia jest stopniowe eliminowanie – lub przynajmniej ograniczanie – tych elementów życia, które wywołują jakiekolwiek złe uczucia lub stresy. Szczęście i spokój ducha odczuwasz wtedy, kiedy jesteś całkowicie wolny od niszczących uczuć lęku, gniewu, wątpliwości, winy, żalu i zmartwienia. Gdy nie doznajesz tych negatywnych uczuć w naturalny sposób i bez wysiłku osiągasz spokój i równowagę wewnętrzną.

Osiągnięcie wewnętrznej równowagi powinno być w twoim życiu podstawą. Stać się głównym celem, któremu wszelkie inne cele będą podporządkowane. Prawdziwą miarą twego sukcesu jako człowieka jest jedynie szczęście, zadowolenie, poczucie komfortu psychicznego – krótko mówiąc, spokój ducha.

#02 Zdrowie i energia

Tak jak spokój ducha jest normalnym i naturalnym stanem psychicznym, zdrowie i energia to normalny i naturalny stan fizyczny. 

Powinieneś zadbać o swoje ciało i zdrowie. Dobrze się odżywiać, wysypiać się i pamiętać o ruchu i ćwiczeniach. Będąc zdrowszym sprawniejszym, silniejszym nie tylko będziesz się lepiej czuł ale też będziesz miał więcej energii do działania.

Jeśli osiągniesz wszystko w materialnym świecie, lecz utracisz zdrowie lub spokój ducha, nie będziesz mógł cieszyć się tym, co uzyskałeś.

#03 Udane relacje

Kolejnym elementem sukcesu są udane, pełne serdeczności i miłości stosunki z ludźmi. 

Istotna jest zdolność do nawiązywania i utrzymywania długotrwałych przyjaźni oraz bliskich stosunków z innymi ludźmi. Szczęście i nieszczęście w życiu w przeważającym stopniu zależą od jakości naszych relacji z innymi ludźmi. 

W sposobie współżycia z innymi i ich stosunkach z tobą wyraża się esencja twojej osobowości. Tylko pełna kontrola nad relacjami z innymi ludźmi i ich harmonijne funkcjonowanie stwarzają warunki, które sprzyjają samo-ekspresji i samorealizacji oraz umożliwiają pełne wykorzystanie twojego potencjału.

Sprawdź: Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Kluczowe zasady silnych relacji.

#04 Niezależność finansowa

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale mimo wszystko pieniądze są w dzisiejszym świecie ważne. 

Przyczyną niepokoju, stresów i utraty spokoju ducha są często zmartwienia związane z finansami. Stresy i martwienie się o pieniądze powodują z kolei liczne kłopoty ze zdrowiem, a także nieporozumienia i konflikty w stosunkach z innymi ludźmi.

To nie pieniądze są źródłem wszelkiego zła – jest nim ich brak. Osiągnięcie niezależności finansowej jest jednym z najważniejszych celów i zadań w życiu.

Poczucie wolności jest niesłychanie ważne do osiągnięcia jakichkolwiek istotnych celów. Nie możesz jednak być prawdziwie wolny, jeśli nie masz dość pieniędzy, by przestać o nich myśleć.

Sprawdź: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

#05 Wartościowe cele i ideały

Siłą napędową człowieka, jest potrzeba celu i znaczenia w życiu. Aby być naprawdę szczęśliwym, potrzebujesz jasnego sensu swych poczynań i kierunku. 

Potrzebujesz zaangażowania w coś większego i ważniejszego niż ty sam. Musisz czuć, że twoje życie na coś się przydaje, że w jakiś sposób dajesz światu coś wartościowego.

Tylko wtedy możesz być szczęśliwy, kiedy krok po kroku dążysz do czegoś naprawdę dla ciebie ważnego.

#06 Samopoznanie i samoświadomość

Samopoznanie idzie krok w krok z wewnętrznym szczęściem i osiągnięciami w świecie zewnętrznym. 

Poznaj samego siebie. Aby dawać z siebie wszystko, musisz wiedzieć, kim jesteś i dlaczego myślisz i czujesz tak, a nie inaczej. Musisz zrozumieć siły i czynniki, które od wczesnego dzieciństwa kształtowały twoją osobowość. Musisz zrozumieć podłoże swoich reakcji na ludzi i sytuacje.

Tylko wtedy, gdy rozumiesz i akceptujesz siebie, możesz osiągnąć postępy w innych dziedzinach życia.

#07 Samorealizacja

Samorealizacja to uczucie stawania się takim człowiekiem, jakim możesz się stać. To pewność, że podążasz ku realizacji twojego pełnego potencjału jako człowiek.

Psycholog Abraham Maslow nazywa to „samoaktualizacją”. Według niego jest to podstawowa cecha ludzi najszczęśliwszych i osiągających największe sukcesy  

Uwagi końcowe

Oto poznałeś siedem kluczowych elementów sukcesu i szczęśliwego życia. Zadbaj o każdy z nich by stworzyć wymarzone przez siebie życie.

Kiedy określisz swój ideał życia, kiedy zdecydujesz, co jest twoim celem, rozpocznie się proces uwalniania ukrytych w Tobie sił, zapewniających osiągnięcie sukcesu. Wszystkie wielkie osiągnięcia zaczynają się od sprecyzowania, czego naprawdę chcesz, i całkowitego poświęcenia się realizacji tego pragnienia. Tylko wtedy możesz być szczęśliwy, kiedy krok po kroku dążysz do czegoś naprawdę dla ciebie ważnego.

Aby sobie pomóc w osiągnięciu sukcesu i życia jakiego pragniesz sięgnij po książkę Briana Tracy Maksimum Osiągnieć. Ta książka zainspiruje cię i pokaże, w jaki sposób możesz ulepszyć swoje życie, osiągnąć cele i przekształcić całą swoją energię w sukces i szczęście.

Nie jest ważne, kim jesteś i jaka jest twoja sytuacja. Drzemie w tobie w tej chwili zdolność dokonania czynów większych niż kiedykolwiek przedtem. Możesz wznieść się nad poziom wszystkich twoich wcześniejszych osiągnięć. Możesz być, mieć i zrobić więcej, niż kiedykolwiek to sobie wyobrażałeś. Trzeba tylko wiedzieć jak i przełożyć tę wiedzę na działanie.

„Spraw, by twoje życie stało się dziełem sztuki”. – Brian Tracy

A Ty jaki masz życiowy cel? Jakiego życia pragniesz?