Każdy człowiek ma jakieś cele i marzenia. Niestety często zdarza się, że nie robimy nic w tym kierunku, bo obawiamy się tego, co pomyślą sobie o nas inni ludzie. Boimy się, że jeśli nam się nie uda, zostaniemy wyśmiani. Ale czy nie powinniśmy pamiętać, że wszystko, co robimy, robimy dla siebie? Dlaczego obchodzi nas to, co myślą o nas inni ludzie ? Czy nasze porażki lub sukcesy definiują jakimi ludźmi jesteśmy ? Odpowiedź jest prosta – nasze życie należy do nas, nie do innych. Jak w takim razie przestać przejmować się innymi ludźmi i spełniać swoje marzenia ?

Jak nie przejmować się opinią innych i robić swoje ?

#01 Ludzie są egoistami

Często zapominamy, że każdy człowiek interesuje się wyłącznie sobą. Pomyśl, ile razy w ciągu dnia, myślisz o brzydkiej sukience swojej koleżanki z pracy, czy o 1 ze sprawdzianu swojego kolegi ze szkoły. Zakładam, że jest to tylko przelotna myśl, nad którą nie zastanawiasz się dłużej. Jest tak z każdym człowiekiem. To, co robisz, nie interesuje innych ludzi, ponieważ mają na głowie swoje własne problemy. Kiedy ty zastanawiasz się, co dana osoba pomyśli o twojej porażce, ona w tej samej chwili myśli o tym, co ugotować na obiad.

#02 Wszystko, co robisz, robisz wyłącznie dla siebie

Każdy twój cel, jak sama nazwa wskazuje, jest TWÓJ. Robisz to tylko dla siebie, więc po co masz tracić czas na przejmowanie się, co ktoś o tym pomyśli. Lepiej wykorzystać go, na dążenie do spełniania swoich marzeń. Kiedy już dotrzesz do swojego, to, co ktoś kiedyś powiedział, nie będzie miało żadnego znaczenia. Dlatego nie warto patrzeć na innych ludzi, bo to nie oni odpowiadają za twój sukces, tylko ty sam!

#03 To, co myślą o tobie inni, nie definiuje cię

Co z tego, że ktoś powie: „Ale ona głupia” czy „Niech on spojrzy do lustra”. Ty sam wiesz, jaki jesteś. Ważne jest tylko to, co ty sam myślisz o sobie. Musisz znać swoją wartość, być pewny siebie i dążyć do swoich celów. Ludzie, którzy mówią o tobie źle, czują się źle sami ze sobą. Próbują się dowartościować, umniejszając innym. Warto o tym pamiętać, i nie dać się innym traktować w taki sposób. Tylko ty znasz siebie i swoją wartość. Nikt inny nie ma prawa tego zmienić.

„Weź życie w swoje ręce – w końcu jest ono twoje. Nie jesteś tu, aby spełniać oczekiwania innych. Nie żyj życiem swojej matki, nie żyj życiem swojego ojca, żyj po swojemu”. – Osho

#04 Twoi bliscy cię kochają

W twoim otoczeniu są osoby, które wierzą w ciebie i w twoje możliwości. Może nie potrafisz tego dostrzec, ale takie osoby są wokół ciebie. Ważne jest, aby spędzać z nimi czas, bo dzięki temu wzrasta twoja pewność siebie. Jeśli jednak czujesz, że nie ma wokół ciebie takich ludzi, pamiętaj, że to ty jesteś miłością swojego życia. Mów i myśl o sobie dobrze. Jeśli będziesz to robił, nikt inny nie wmówi ci nic złego na twój temat. Ludzie boją się pewnych siebie osób. Wiedzą, że ich uwaga czy obelga nie ruszy jej. Brzmi świetnie, prawda? W takim razie ty też musisz znać swoją wartość i skupić się na sobie i tym, co dla ciebie ważne.

#05 Kochaj siebie i bądź sobą

Jedyną osobą, z której opinią musisz się liczyć, jesteś ty sam! Masz tylko jedno życie, więc warto wykorzystać je najlepiej. Pamiętaj, że masz za mało czasu, żeby tracić go na przejmowanie się opinią innych. Liczysz się tylko ty, twoje plany, cele, marzenia. Nikt inny nie przeżyje za ciebie twojego życia, więc po co słuchać tego, co mówią inni. Jesteś świątynią wspaniałości i nikt nie może tego zepsuć.

DO DZIEŁA!

„Podążając za innymi zatracasz samego siebie” – Osho

Autorka: Daria Jończyk